Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Interesanti raksti [81]
Tautas medicīna [45]
Sarunas par svaru [24]
Audzēts Latvijā [38]
Baltu mantojums - Dainas, zīmes [69]
Ārstniecības augi [81]
Dziednieki [20]
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Dziedniecība, latviskā vide » Tautas medicīna

Neaizmirsīsim par mūsu mīluļiem

Dr. Beinerta veterinārās klīnikas veterinārārsts DMITRIJS DAŅIĻINS stāsta, ka klīnikā, kur mājdzīvnieki visbiežāk nokļūst ar akūtām vainām, parasti lieto sintētiskos preparātus. Bet profilaksei un mīluļa ārstēšanai pēc tam, kad novērsts akūtais stāvoklis, var izmantot augu novārījumus, tinktūras, sulu un ziedes.

Tomēr jāņem vērā, ka augu valsts ārstniecības līdzekļi iedarbojas lēnāk nekā sintētiskie. Pozitīva ietekme jūtama aptuveni pēc mēneša.

Dzīvnieka saimniekam vispirms noteikti jāiepazīstas ar informāciju, kad katru vajadzīgo ārstniecības augu

labāk vākt, kā pareizi žāvēt un sagatavot lietošanai. Jāņem vērā, ka viena un tā paša auga daļas uz organismu iedarbojas atšķirīgi. Piemēram, zileņu un melleņu ogas aptur šķidru vēdera izeju, bet to lapas gluži pretēji – izraisa caureju. Jāatceras arī, ka dzīvnieku dziedināšanai nav noderīgi tie paši augi, ko dažādu slimību gadījumos lieto cilvēki.

Lai pagatavotu tinktūru, auga ziedus, lapas vai ogas sešas septiņas dienas tur 60 – 70 grādu stiprā spirtā, tad filtrē. Glabāt var pat vairākus gadus. Novārījumu gatavo, sasmalcinātas drogas aplejot ar vārošu ūdeni, tad 15 minūtes karsē, bet neuzvāra, filtrē, 2 – 3 stundas nostādina un lieto. Novārījumi derīgi ne ilgāk kā divas dienas. Ziedi gatavo, sasmalcinātas auga daļas vai koka mizu sajaucot ar vazelīnu vai olīveļļu. Augļu, ogu vai dārzeņu sula, lai tā nekairinātu kuņģa gļotādu, pirms došanas dzīvniekam jāatšķaida ar ūdeni.

Kādus dabiskos līdzekļus mājdzīvniekiem dot dažādu slimību gadījumos? Ja ir gremošanas problēmas un jāuzlabo apetīte, palīdzēs ķimeņu tēja, vērmeļu tinktūra, pieneņu sakņu vai ceļteku novārījums – iesaka dakteris Dmitrijs Daņiļins. Ja sunim, kaķim vai citam mājdzīvniekam ir caureja, līdzēt var melleņu vai zileņu ogas, kumelīšu, ķimeņu, zemeņu lapu tēja vai ozola mizu novārījums. Bet, ja caureja pēc divām trim dienām nepazūd, steidzami jāmeklē ārsta palīdzība. Aizcietējuma gadījumā mājdzīvniekam dod linsēklu vai melleņu, vai zileņu lapu novārījumu, vai anīsa ogas. Stabilizēt dzīvnieka nervu sistēmu var ar baldriāna tinktūru, baldriāna sakņu vai kumelīšu novārījumu, taču smagākos gadījumos Dmitrijs Daņiļins iesaka laikus meklēt veterinārārsta palīdzību. Aizkuņģa dziedzera darbību uzlabos pieneņu lapu novārījums, bet aknu slimību gadījumos noderīga būs kliņģerīšu, vērmeļu, zemeņu lapu vai liepziedu tēja. Ja mīlulis sasirdzis ar kādu elpošanas ceļu slimību, tam dod liepziedu, aveņu lapu vai ozolu mizu novārījumu, bet paaugstinātu temperatūru normalizēs melnā plūškoka, māllēpju lapu vai ievas mizu novārījums.

Ja dzīvnieks pats atsakās dzert augu novārījumu, to ielej mutē ar tējkaroti, šļirci vai pipeti. Šādi dzīvniekam iedod arī tinktūru. Lielam sunim jāizdzer ap 200 ml ārstnieciskā dzēriena, mazam grauzējam pietiks ar 1 ml.

Gan tuvojoties aukstajai sezonai, gan arī iestājoties pavasarim, dzīvnieku organismu vēlams stiprināt, dodot veterinārajās aptiekās nopērkamos dabiskos vitamīnus. Ja kaķis labāk ēd sauso barību ar vistas gaļu, tad, lai pirkums nav velts, arī vitamīnus labāk iegādāties ar šo garšu. Ja, piemēram, jūsu suns pats ēd zemenes no dobes, ērkšķogas vai citas ogas, tas liecina, ka viņa organismā trūkst vitamīnu, kas ir šo ogu sastāvā.

***

OZOLA MIZAS

Ozola mizas ārstnieciskiem nolūkiem labāk vākt laikā, kad kokā notiek aktīvi procesi, tas ir, aprīlī un maija sākumā. Šajos mēnešos, kad kokā veidojas sulas, koka mizai piemīt vislielākā aktivitāte. Lai pagatavotu novārījumu, mizas kaltē, sasmalcina, tad aplej ar karstu ūdeni, piecpadsmit minūtes karsē neuzvārot, pēc tam filtrē, nostādina un lieto. Ozola mizu novārījums dzīvniekiem novērš šķidru vēdera izeju un palīdz arī elpošanas slimību gadījumos. To var izmantot arī kompresēm un ziedes izgatavošanai – ozola miza labi ārstē apdegumus un strutainus iekaisumus.




Avots: http://www2.la.lv/lat/majas_viesis/jaunakaja_numura/dabas.aptieka/?doc=73995&date=2010-08-13
Kategorija: Tautas medicīna | Pievienoja: Saulite (06.09.2010) | Autors: Ilze Lavrinoviča (Latvijas avīze)
Skatījumu skaits: 2741 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 2
Viesi: 2
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2024 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz