Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Interesanti raksti [81]
Tautas medicīna [45]
Sarunas par svaru [24]
Audzēts Latvijā [38]
Baltu mantojums - Dainas, zīmes [69]
Ārstniecības augi [81]
Dziednieki [20]
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Dziedniecība, latviskā vide » Baltu mantojums - Dainas, zīmes

Gredzeni Latviešu tautas dziesmās
   Mūsu tautasdziesmās kā spogulī atmirdz mūsu senču dzīve. Tā ir kā dienasgrāmata, kuru varam lapu pa lapai atšķirt un lasīt par  dzīvi senajos laikos.Apskatot trīs tūkstošus tautasdziesmu, kurās pieminēts gredzens, mūsu acu priekšā norisinājās visi svarīgākie notikumi cilvēka dzīvē, sākot ar šūpuli un beidzot ar kapu.

    Visvairāk daudzinātais metāls, no kura pagatavoti gredzeni, ir zelts. Vai zelta daudzināšanai atbilda zelta metāls īstenībā, grūti pateikt. Pēc  arheoloģiskajiem izrakumiem varam spriest, ka zelta gredzeni sastopami visai reti. Bet šim apstāklim varētu būt dažādi iemesli, un tas nebūt neliecina, ka zelta gredzenu ir bijis maz. Zelta daudzināšanai varētu būt arī dzejiskas izteiksmes nozīme, it sevišķi tautā zināmajos teicienos, piemēram, "zelta gredzentiņš”, "zeltā griezts gredzentiņš”,utt.

 

Es bij meita, man bij vara,
Brakšķēj zeme staigājot;
Nedrīkst puiši klāt man nākt,
Ne maukt manu gredzentiņu.

Man nopirka tautu dēls
Tik ērmotu gredzentiņu:
Visapkārt zelta rasa,
Vidū saule vizināja

Skanēt skan man maļot,
Skanēt skan sijājot:
Zīles skan man maļot,
redzentiņi sijājot
 
Viņpus upes meitas dzied,
Dzied lielās, dzied mazās,
Ir lielām, ir mazām
Zelta griezti gredzentiņi,
Zelta griezti gredzentiņi,
Apzeltīti vainadziņi

Smuka auga tā meitiņa,
Tā būt mana līgaviņa.
Tai es pirkšu gredzentiņu,
Pusi zelta, pus' sudraba,
Lai priekš manis tā meitiņa,
Lai ar citu nederēja

Man bij zelta gredzentiņš
Mazajā pirkstiņā;
Tā nedevu jānomauc
Cita kunga netikļiem,
Lai nomauca, ja nomauca,
Mūsu pašu tēva dēl
Še rociņa, tautu meita,
Še sudraba gredzentiņš;
Sēd' manās kamanās,
Būsi mana līgaviņa.

Man atnesa mazs putniņis
Tautu dēla gredzentiņu;
Skrej projām, nes ar Dievu,
Man vēl tāda nevajag

Tev, tautieti, silta roka,
Manim auksta, nosaluse,
Manim auksta, nosaluse:
Pilli pirksti gredzentiņu.

Valkā gudri, tautu meita,
Manu pirktu gredzentiņu;
Kad vaicāja tēvs, mamiņa,
Sak' zemē dabūjuse,
Sak' zemē dabūjuse,
Pagalmiņu slaucīdama

Kājās man baltas zeķes,
Rokās zelta gredzentiņi;
Tautiešam acis deg
Kā raibam vanagam

Pāri sviežu pār ozolu
Tautu dotu gredzentiņu,
Lai tas skrēja skanēdams
Pa ozola lapiņām

Sarkanbalta mātes meita
Zied kā roze darziņā;
Tai es došu sav' rociņu,
Savu zelta gredzentiņu

Tu puisītis, es meitiņa,
Abi ļauzu valodās.
Mitosim gredzentiņus,
Šķirsim ļaužu valodiņas

Grieziet ceļu, rūmējiet,
Grezna vīra sieva brauc,
Pilnas krūtis sudrabiņa,
Pilni pirksti gredzentiņu.

Pirtiņā ieiedama,
Zelta sviedu gredzentiņu:
Ņem, Laimiņ', zelta ziedu,
Neņem' manu dvēselīti

Es savāi mūžiņā
Gredzentiņu nevalkāju;
Nezināja tautu dēls,
Kā iesāktu bildināt

 Es mīlēju to meitiņu,
Kas ar mani nerunāja;
Tai izkalu grdzentiņu
Tīra zelta, sudrabiņa.

Puķītes lasot
Līduma malā,
Atnāca tautietis,
Nomauca gredzenu.
Kur liksi, tautieti,
Manu gredzentiņu?
Maģa mana rociņa,
Maģis gredzentiņš.

Tautu meita, melnacīte,
Mitosim gredzentiņus;
Man bij zelta, tev sudraba,
Tev jānāk piedevām.
- Mij, puisīt, kur mīdams,
Es ar tevi nemitošu;
Neba mani Dievs audzēja
Gredzentiņa piedevām

Kalniņā stāvēdama,
Lejā laidu gredzentiņu.
Ritēdams ieritēja
Tautu dēla sētiņā.
Lūgšus lūdzu bāleliņu,
Lai vaicāja gredzeniņu.
Tautu dēlis atbildēja:
Lai nak pati tā meitiņa,
Lai nāk pati tā meitiņa,
Gredzeniņa valkātāja

Gredzens ar latviešu maģiskajām zīmēm

Māras krusts.
Simetrisks krusts kam galotnēs pārkrustoti visi zari. Reizēm to dēvē par krustu. Veliskās kustību pasaules un uguns simbols. Zīme izsaka veliskās pasules galīgumu, jo tās izpausmēm ir gan sākums, gan beigas. Zīme cieši saistīta ar uguni, māju un auglību. Priekšmets kam Māras krusts uzvilkts, simboliski tiek ziedots Mārai, saņemot pretī tās svētību un uzraudzību.

Austras koks. Pasaules koka simbolisks apzīmējums. Balstās uz Māras zemes ūdeņiem. Salapojis koks apzīmē garīgā spēka izpausmi. Caur Austras koku lec un riet saule. Simbolizē dienas rītu. Austras koks nav zīme, bet gan arguments.

Dārziņš (Aka). Šī zīme sargā ģimeni. Jostās izmantotā zīme palīdz, ja to izritina ap sevi uz galda pirms zintnieciskām darbībām, zīlēšanas, pareģošanas, gaišpareģošanas. Var zīmēt uz sadzīves priekšmetiem, jo Dārziņš priekšmetus un to lietotājus savieno ar Dievu, Dieva spēku un padomu.

Zalkša zīme.. Apzīmē gudrību un zinātkāri. Kas šo zīmi valkā, tiek uzskatīts par viedo, kam pieejama gudrība. Pieminēts tiek dažādu krāsu zalktis. Visspēcīgākais ir baltais zalktis. Zalkša zīme ir saistīta ar veļiem un veļu rituāliem. Zīmi lieto arī kā pazemes simbolu. To galveno kārt izmanto zintnieki.

Jumis. Atvasināts no zelta jeb Dieva krusta. Jumis nes auglību, pārticību, tāpēc ar to nobeidz Dieva zīmi mājas jumtā. Kad trūkst naudas makā jāiegriež 81 jumītis lai nāk pārticība. Jumis ir visbiežāk lietojamā zīme praktiski izmantojamos priekšmetos, piemēram darbarīkos. Ar to saistīti dažādi labības pļaujas un ražās rituāli.

Zvaigznes zīme.. Trešā svarīgākā debesu spīdekļu zīme ir zvaigzne. Tai ir liela nozīme tumsas un pazemes spēku atvairīšanā. Zvaigzne sastopama ziemeļu tautu rotājumos, segās, galvas rotās, apģērbos, cimdos uz durvju un logu palodām, kliņķiem. Zvaigžņu sega naktī sargā gulētāju dvēseli.

Ūsiņa zīme. Cimdos bieži redzamā Ūsiņa zīme ir līdzīga diviem ar mugurām kopā saliktiem E burtiem. Tā pazīmē senākā gaismas dieva Ūsiņa zirgus un Saules vedējus. Cimdus ar šim zīmēm sauc par atslēgaiņiem, un tie valkātājiem dod īpašu veiksmi ceļojumos.


Viens no populārākajiem baltu rotu atdarinājumiem ir Nameja gredzens - gan rotkaļi, gan arheologi, gan rotu nēsātāji lieto šo jēdzienu konkrēta gredzena veida apzīmēšanai. Visbiežāk šo gredzenu redzam vīriešu pirkstos, bet to labprāt nēsā arī sievietes. Gredzena oriģināli atrasti latgaļu teritorijās un Daugavas krastu pilskalnos.

Nameja gredzens ir samērā rets atradums, jo tā izgatavošanai bija un joprojām ir nepieciešams rūpīgs un lietpratīgs rotkaļa darbs, un, domājams, arī maksa par to nebija maza, jo gredzeni parasti tika veidoti no sudraba. Ar zemgaļu vadoņa Nameja vārdu šo gredzena veidu sāka saistīt 20. gs. 30. gados, kad Daugmales pilskalnā tika atrasti divi šādi gredzeni un to sāka plaši atdarināt un nēsāt. Gredzena popularitāti un tā nosaukuma rašanos veicināja arī A. Grīna romāns "Nameja gredzens" un L. Liberta gleznotais Nameja portrets - mākslinieka iztēles auklējums.
Taču pats Namejs laikam gan šādu gredzenu nebija pat redzējis - senkapos atrastie gredzeni datēti ar 12. gs. vai vēlākais 13. gs. sākumu, kad Namejs vēl nebija dzimis, bet viņa dzīves laikā šādus gredzenus vairs nenēsāja. Turklāt tā bija latgaļu rota, kuru zemgaļi nelietoja un kuras atradums Daugmales pilskalnā skaidrojams ar to, ka šeit senatnē krustojās daudzu tautību amatnieku un tirgotāju ceļi.
Taču tautas apziņā, vēsturei savijoties ar teiku, radusies leģenda, un svarīga ir ideja, nevis precīzie gadskaitļi un vēsturiskā patiesība. Nameja gredzens kļuvis par latvietības zīmi, un, jebkurā pasaules malā sastopot cilvēku ar šādu gredzenu pirkstā, pazīstam savējo - pat ja viņš ir citas tautas pārstāvis, pat ja viņš pats Latvijā nemaz nav bijis, gredzens liecina, ka viņu kaut kas saista ar šo zemi.  (http://www.bank.lv/)

Uz kura pirksta nēsāt gredzenu

Gredzeni uz zeltneša – protams,pati populārākā aile – „ģimenes stāvoklis”. Gredzenu velk uz labās rokas  zeltneša. Pirmo reizi gredzena valkāšanas tradīcijas uz zeltneša parādījās vēl senajiem ēģiptiešiem, kuri ticēja, ka tieši uz šī pirksta atrodas „mīlestības artērija”, kura ved tieši uz sirdi. Ar šīm domām faraona tauta nēsāja laulības gredzenus no dažādiem metāliem, stikla vai keramikas. Tradīcija izgatavot laulību gredzenus no metāla radās Senās Romas laikā – parādījās tradīcija laulātam draugam dāvināt dzelzs vai bronzas gredzenu, kas nozīmē laulības stabilitāti un ciešas laulības saites.Mūsdienās ierastie  zelta laulības gredzeni parādījās tikai III-IV gadsimtos. 
 
Gredzeni uz rādītājpirksta. Ieraksts ailē "vara" veidojas uz rādītājpirksta. Gredzenus uz rādītājpirksta nēsāja daudzi zināmi valdnieki un pulkveži – Cēzars, Ivans Bargais, kardināls Rišeljē, Heinrihs VIII. Pēdējais, starp citu, principiāli nēsāja gredzenus uz rādītājpirkstiem, pie tam uzreiz uz abiem – ar tiem šis varenais monarhs, reformators, ciniķis un paranoiķis  iemūžināts visos savos portretos.
 
Gredzeni uz vidējā pirksta.  Rezolūcija "Es esmu skaists!" tiek pausta uz vidējā pirksta. Centrālais un garākais pirksts  visuzskatāmāk demonstrē rotājumus un to, cik ļoti mēs paši sev patīkam. Tieši uz vidējā pirksta gredzenu nēsāja Merilina Monro, kad dziedāja par briljantiem. Starp citu, briljanta izmēram šajā gadījumā ir liela nozīme – jo tas ir lielāks un ievērojamāks , jo stiprāk tā īpašnieks cenšas pārliecināt citus savā neatvairāmībā.
 
Gredzeni uz īkšķa pelna īpašu uzmanību,jo sevišķi, ja tas pieder vīrietim. Ar šo pirkstu, gluži kā stopējot automašīnu, vīrieši dod signālu „Lūdzu uzmanību!” Pēc psihologu domām, šī pirksta cienītāja galvenā vēlme – izpausties jebkādā veidā, un galvenokārt - seksuālā ziņā. Šis pieņēmums paliek nemainīgs jau  divus gadu tūkstošus- vēl senie grieķi un romieši īkšķi uzskatīja par falla simbolu un nēsāja uz tā dzelzs gredzenus,lai aizsargātu savu vīrišķo spēku.
 
Gredzeni uz mazā pirkstiņa- te vietas pietiek tikai tam, lai ievilktu "ķeksīti" ailē "radošās spējas". Gredzeni uz mazā pirkstiņa ir aktrišu, mākslinieku, modelētāju un citu radošu profesiju pārstāvju biežs pavadonis. Viens no spilgtākajiem piemēriem ir Marlēna Dītriha, kura bieži gredzenus valkāja tieši uz šī pirksta. Pat, ja jūsu priekšā ir cilvēks, kas nav saistīts ar mākslas pasauli, gredzens uz mazā pirkstiņa norāda, ka tā īpašnieks ir interesants un spējīgs izrauties no vispārpieņemtiem rāmjiem.
   
Gredzeni uz kāju pirkstiem-mūsdienās var runāt arī par tiem. Kāju gredzeni ir populāri jauniešu un tīņu vidū. Neatkarīgi no tā, uz kāda pirksta ir novietots šis gredzens, tas runā tikai par vēlmi izcelties. Psihologi ir vienprātīgi - šis cilvēks nevar dzīvot bez citu cilvēku uzmanības un bieži vērtē sevi augstāk par citiem, īpaši, ja gredzens ir pieejams vispārējai aplūkošanai.

 

Daži vienkārši padomi,izvēloties gredzenu:
  •  Gredzeni ar ovāliem, izstieptiem akmeņiem padara roku daiļāku;
  • Plati gredzeni ar lielu akmeni nepiestāv maza auguma sievietēm,kā arī  tievu un īsu pirkstu īpašniecēm;
  •  Mazs gredzentiņš meitenes pirkstā izskatīsies labāk, nekā masīvs gredzens;
  •  Vairāku gredzenu valkāšana  uz viena pirksta  tiek uzskatīta par sliktas gaumes pazīmi;
  •  Ikdienā lielus gredzenus ar dārgakmeņiem nav pieņemts nēsāt-šādi ekskluzīvi gredzeni tiek uzvilkti tikai īpašos gadījumos;
  • Sudraba un zelta gredzeni nesader kopā uz vienas rokas – rotas zaudē savu pievilcību, rodas mistrojuma efekts. Tāds pats efekts radīsies, ja uz vienas rokas pirkstiem uzvilksiet trīs gredzenus ar dažādas krāsas akmeņiem.
  • Sarežģītus, dārgus,ekskluzīva dizaina gredzenus,kā arī gredzenus ar lieliem akmeņiem vajadzētu nēsāt pa vienam uz rokas, citādi to krāšņums nebūs pamanāms


Avots: http://www.sudrabanams.lv/lv/sudraba/chapter/452/%3Cnoindex%3Epar%3C-noindex%3E-gredzeniem.htm
Kategorija: Baltu mantojums - Dainas, zīmes | Pievienoja: Saulite (03.02.2011)
Skatījumu skaits: 5282 | Komentāri: 1 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 1
1 Saulite  
0

Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2024 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz