Pienziedu peonija
Paeonia lactifolia
Raksturojums
Daudziem noteikti pie mājām aug peonijas, bet vai jūs zinājāt par tās ārstnieciskajām īpašībām? Protams ne jau visus augus tūliņ "ēdīsim”un "dzersim”, toties informācija par to, kas atrodas te pat blakus, un ko kādreiz varētu izmantot pilnīgi par velti, domāju, ka noderēs. Peonijas sastāvvielu kompleksam konstatēta nomierinoša, pretkrampju, spazmolītiska pretsāpju, urīndzenoša, žults sekrēciju veicinoša un arteriālo asinsspiedienu pazeminoša iedarbība. Sakņu novārījumu, tinktūru un pulveri lieto pret bezmiegu, neirozēm, galvassāpēm, hipertensiju. Kā tonizējošu un spēcinošu līdzekli izmanto reimatisma, podagras un leikozes gadījumos, menustruālo traucējumu novēršanai, pret karstuma viļņiem un svīšanu naktī klimaktērija periodā. Preparātus nedrīkst lietot ilgstoši un nedrīkst dot bērniem. Lieto 3 nedēļas, pārtraukums 10 dienas. Kurss 6-12 mēneši. Žāvētas saknes var glabāt 2-3 gadus.
Ievākšana un uzglabāšana
No pienziedu peonijas vāc saknes, no citām peoniju sugām - gan saknes, gan ziedus un lapas. Saknes vāc no četrgadīgiem vai piecgadīgiem augiem rudenī, veģitācijas perioda beigās. Tās izrok, nopurina augsnes paliekas, nogriež virszemes daļu, mazgā tekošā ūdenī, resnākās saknes sagriež gareniski vai šķēlēs, vītina, tad žāvē parastos apstākļos vai kaltē, nepārsniedzot 60° temperatūru.
Uzmanību! Peoniju preparāti jālieto pesardzīgi, ievērojot devas.
Receptes
- Novārījums.
1 tējk. sasmalcinātas saknes uz 500 ml. ūdens. Vāra 20 min., izkāš un lieto pa 100 gr. 3-4 reizes dienā. - Tinktūra.
1 ēd. k. sakņu 200ml 40% spirta vai degvīna. Nostādina tumšā vietā 2 nedēļas. Lieto 30-40 pilienus ar ūdeni trīs reizes dienā.