Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Interesanti raksti [81]
Tautas medicīna [45]
Sarunas par svaru [24]
Audzēts Latvijā [38]
Baltu mantojums - Dainas, zīmes [69]
Ārstniecības augi [81]
Dziednieki [20]
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Dziedniecība, latviskā vide » Audzēts Latvijā

Latvijas kvēpināmie augi

Latvijas kvēpināmie augi.



 Kadiķis.
 No kadiķa zāļu sievas gatavo ārstnieciskās ziedes, kvēpināmos zariņus un nūjiņas, kompreses slotiņas, vannas ekstraktus, izvilkumus skalojumiem un ogu tējas. Ogas lieto arī kulinārijā dažādās medījuma gaļas receptēs. Kadiķi ārstniecībā lieto kā antiseptiķi pret elpošanas ceļu slimībām, artrītu, pinnēm, blaugznām, ādas iekaisumiem, pret aptaukošanos, pārēšanos un pārlieku alkoholu. Kadiķis uzlabo vielmaiņu, izvada lieko šķidrumu, dzen urīnu, ārstē muguras sāpes, mazina radikulītu, mazina muskuļu spazmas, krampjus, uzlabo asinsriti dziļi muskuļos, uzlabo intuīciju, ieteicams pie nervu vājuma, sliktas atmiņas, bezmiega. Kadiķa aromāts stiprina imunitāti, dezinficē un atbaida insektus, attīra enerģētisko lauku un relaksē.

Novārījums

Novārījumus, uzlējumus un tējas gatavo, ņemot ēdamkaroti augļu uz glāzi verdoša ūdens. Izdzer vienā dienā.
Kadiķu ogu tinktūru gatavo: 100 g ogu aplej ar 0,5 l degvīna uz 10 dienām. Nokāš un lieto pa ēdamkarotei uz glāzi pelašķu vai citu pretklepus tēju. Ar tinktūru var ierīvēt arī slimās locītavas, piemēram, ja ir poliartrīts.

Viss kadiķis: ogas, skujas, miza, sveķi, koksne un saknes izmantojams kā dziedinošs līdzeklis. Tomēr labākās būs tā ogas. Drogas ievāc dažādos gadalaikos: saknes – rudenī, jaunās atvases, koksni, mizu – pavasarī, sveķus – vasarā, bet ogas – oktobrī, novembrī, tad, kad tās ir gatavas – melnā vai tumši zilganā krāsā. Ogas žāvē plānā slānī aptuveni 20°C  temperatūrā, ik pa reizei apmaisot. Ogas lieto tējām, uzlējumiem un tinktūrām. Kā vitamīna avotu ieteicams apēst 3-5 ogas dienā. Ja zudusi ēstgriba, ir nepatīkamas atraugas un meteorisms, dienā jāapēd 3-4 paegļa ogas.
Kadiķa ogu tēju pagatavo, ņemot 1 tējkaroti sausu ogu, aplejot ar glāzi verdoša ūdens un ļaujot ievilkties aptuveni 20 minūtes. Ieteicamā dienas deva ir ne vairāk kā divas krūzes dienā.
Kadiķim piemīt īpašība sildīt. Tas tīra asinis, stimulē gremošanas orgānu sekrēciju, uzlabo ēstgribu, dziedē podagru, reimatismu, neiralģiskas sāpes, bronhītu, klepu un samazina tūskas. Kadiķa zaru kvēpināšana istabā var palīdzēt dažādu vīrusu slimību laikā, jo tā dūmi iznīdē baktērijas, pelējuma sēnītes, kā arī uzlabo gaisa kvalitāti telpās.
Ar kadiķa slotiņu ieteicams pērties arī pirtī, pirms tam to noplaucējot karstā ūdenī. Tā palīdzēs pie reimatisma, paralīzes un muskuļu sāpēm, kā arī cīpslu sastiepumiem.
Kadiķa skuju novārījums derēs, ja ir pietūkušas pēdas. Kadiķa skujas aplej ar kastu ūdeni, ļauj ievilkties un tad pievieno kāju vannai. Tas palīdzēs uzlabot asinsriti kājās un noņemt pietūkumu.
Ārstniecībā lieto arī kadiķa ēterisko eļļu – masāžai reimatisma un neiralģiju gadījumā pie 10 g pamateļļas (olīvu, kukurūzas, rapšu vai kāda cita) piepilina 3 pilienus ēterisko eļļu. Vannai var pievienot 5-7 pilienus eļļas, kas rūpīgi sajaukti ar 1 ēdamkaroti medus vai sāls. Ārīgi lietota eļļa mazina ādas taukošanos, pinnes un strutainus izsitumus. To lietojot inhalācijās, panāk atkrēpojošu efektu elpceļu saslimšanas gadījumos.
Kadiķa tinktūras pagatavošana: stikla trauku, ko var noslēgt ar vāku, piepilda ar kadiķa ogām, tām pārlej pāri spirtu tā, lai ogas būtu apklātas, tad trauku noslēdz un ļauj tam pastāvēt vismaz 10 dienas. Kad tās ir pagājušas ogas nokāš un šķidrumu pilda tumšos traukos (pudelēs vai burciņās). Ārīgi tinktūru var lietot uz vietām, kuras nomoka podagras, reimatisma vai išiasa sāpes.
Jāņem vērā, ka kadiķis var izraisīt alerģiju, tādēļ to jālieto uzmanīgi. Tas var izraisīt nieru kairinājumu. Cilvēkiem, kas slimo ar nefrītu (nieru iekaisumu), to nedrīkst lietot. Tāpat to aizliegts lietot grūtniecēm.

Ārstniecībā izmanto paegļu ogas. Tās stimulē aknu un nieru darbību, kā rezultātā ne tikai veidojas vairāk žults un uzlabojas gremošana, bet notiek arī organisma attīrīšanās, jo aknas pastiprināti neitralizē kaitīgās vielas, kuras nonāk organismā ar pārtiku vai veidojas vielmaiņas procesā un nierēm kļūst vieglāk visu to izvadīt. 
Kad iekšējā vide attīrās, uzlabojas arī asins sastāvs, ādas stāvoklis, un visas organisma funkcijas. Kadiķa ogas nedrīkst lietot, ja ir nieru kamoliņu iekaisums (glomerulonefrīts), jo tad stāvoklis pasliktinās. 

Ņem 1 ēd. karoti ogu, aplej ar 2 glāzēm vāroša ūdens, patur siltā vietā 4-5 stundas. Lieto pa 1 ēd. karotei 3 reizes dienā pirms ēšanas. 

Veselības uzlabošanai var vienkārši noēst 10-15 odziņas dienā (ne vairāk). Košļājot ogas samazinās arī zobakmens aplikumi un vēl ilgi saglabājas laba elpa, jo kadiķu ogu ēteriskās eļļas uzsūcas asinīs un izdalās caur plaušām elpojot.


Kvēpināmā nūjiņa.

Lai pagatavotu sprīža garu kvēpināmo nūjiņu, ņem svaigu sprīža garu DIEVKOCIŅA koksnaino kātu, KADIĶA zariņu, RAUDENES vai MĀRSILA zariņu, VĪBOTNES vai VĒRMELES ziedošo galotni, PELAŠĶA vai ASINSZĀLES ziedus. Svaigos augus apliek ap dievkociņa kātiņu un no virspuses tos piesedz ar kadiķa zariņu. Uzmanīgi, lai nesadurstītu savas rokas, šo zāļu saišķīti visā tā garumā stingri pietin ar lina diegu. Izveidotā kvēpināmā nūjiņa ir jāžāvē ēnainā vietā. Pielieto pie mājas enerģijas attīrīšanas, pie gaisa dezinfekcijas slimnieka istabā un pārējā mājā, sliktu domu atvairīšanai. Ar kadiķa zariņu vai ārstniecības augu kvēpināmo nūjiņu var izstaigāt dzīvojamās telpas, lai kliedētu nevēlama ciemiņa atstāto enerģiju, lai mazinātu šaubu un baiļu izpausmes.

Lai izvēlētos īsto kvēpināmo kociņu, jāpaļaujas uz intuīciju, kā arī jāsaprot , kā auga smarža iedarbojas un vai tā patīk.

KADIĶU DŪMI - iznīdē sliktās baktērijas gaisā, darbojas dezinficējoši, samazina pelējuma sēnīti, ļoti ieteicami pēc vīrusu saslimšanām un pirms iešanas pirtī.

EGĻU ZARI , PRIEDE, PAEGLIS -attīra gaisu.

VĪBOTNE -  attīra enerģētisko lauku un pastiprina sievišķo.

VĒRMELE - palīdz noskaņoties meditācijai un attīra auru.

ASINSZĀLE  - aizsargā , dziedina un padara vīrišķīgāku.

KAŅEPES -  kas aug Latvijā, nav apreibinošas, bet gan spēcinošas.

PĪLĀDŽU LAPAS - der kosmiskās enerģijas uzņemšanai.

OZOLU LAPAS - pastiprina aizsardzību, auglību un spējas.

PELAŠĶI - aizdzen ļaunos garus , pastiprina mīlas enerģiju un intuīciju.

PAPARDE - nomierina un atslābina.

SALVIJA - attīra prātu, veicina gudrību, aizsardzību, atbrīvo telpu no negatīvām enerģijām.

Vēl kā kvēpināšanas līdzeklis populāri ir mārsils, virši, madaras, vīgriezes, nātru galotnes, biškrēsliņš, uc.


Avots: http://ikdienasromantika.blogspot.com/2012/04/latvijas-kvepinamie-augi.html
Kategorija: Audzēts Latvijā | Pievienoja: Saulite (29.05.2012)
Skatījumu skaits: 2372 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 4
Viesi: 4
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2024 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz