Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Interesanti raksti [81]
Tautas medicīna [45]
Sarunas par svaru [24]
Audzēts Latvijā [38]
Baltu mantojums - Dainas, zīmes [69]
Ārstniecības augi [81]
Dziednieki [20]
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Dziedniecība, latviskā vide » Audzēts Latvijā

Ceriņi
Ceriņu laiks

 

Izrādās, ka ceriņi (Syringa vulgaris) nav tikai skaisti ziedoši koki vien – tie lieliski palīdz arī pie dažādām slimībām un kaitēm. Ceriņi satur askorbīnskābi, sveķus, ēterisko eļļu. Ceriņiem piemīt pretiekaisuma, baktericīda iedarbība, tie palīdz mazināt tūsku un temperatūru. Var izmantot ziedus, pumpurus, lapas un mizu. Pirms lietošanas izejvielas obligāti ēnā jāizkaltē. Ziedus ieteicams vākt maija beigās, tikai jāatceras, ka dziedniecības nolūkos jāizmanto parastie ceriņi – potētie šādiem nolūkiem nederēs.

Ceriņu ziedus izmanto kā sviedrēšanās līdzekli kopā ar liepu ziediem – uz 1 glāzi verdošā ūdens ņem 1 ēdamkaroti sausu ziedu. Jāuzmanās ar baltajiem ceriņiem – tiem ir stiprāka iedarbība un pārdozēšanas gadījumā tos uzskata teju par indīgiem. Ceriņu mizu var ievākt visu vasaru. Jāatceras, ka lapu koncentrāts nomāc un paralizē nervu sistēmas darbību. Tātad ceriņu lapām ir trankvilizatora efekts, kas var izraisīt miegainību.

Zilo ceriņi ziedi samazina aterosklerozi un šķīdina apkaļķojumu asinsvados.Tie jāvāc pēc saulrieta. Uz 1 glāzi verdoša ūdens ņem 1 ēdamkaroti drogu un 10 minūtes ļauj ievilkties. Šādi pagatavota ceriņu tēja jādzer atdzesēta līdz istabas temperatūrai 5 glāzes dienā – no rīta viena glāze, pusdienlaikā divas glāzes, vakarā divas glāzes (vienmēr divas stundas pirms ēšanas).

Pie plaušu tuberkulozes, klepus, garā klepus, aizdusas, nieru slimībām, urīnakmeņiem, kuņģa čūlas un epilepsijas līdzēs šādi sagatavoti ceriņi – 1 ēdamkaroti ziedu drogas aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3-4 reizes dienā. Var pagatavot arī šādu līdzekli – ziedu drogas aplej ar degvīnu vai spirtu (attiecībā 1:5), ļauj ievilkties 7-10 dienas. Lieto pa 30 pilieniem 2-3 reizes dienā.

Ja slimnieku moka podagra, ģikts vai reimatisms, var pagatavot iepriekš minēto uzlējumu un lietot tāpat, vienlaikus ar tinktūru ierīvējot sāpīgās vietas vai liekto ziedu un lapu kompreses. Var pagatavot arī ziedi – 2 ēdamkarotes ceriņu ziedu sajauc ar 2 ēdamkarotēm cūku tauku vai vazelīna. Var arī 3 ēdamkarotes ziedu iejaukt pus glāzē augu eļļas, ļaut pastāvēt 3-4 diennaktis. Ierīvē sāpošās vietas.

Galvassāpes mazinās uz galvas uzliktas svaigas lapas, savukārt rozi ārstēs sasmalcinātas ceriņu mizas vai mizu sulas. Ja ir augoņi, strutojoša brūce vai čūla, klāt jāliek sasmalcinātas vai veselas lapas.

Ceriņu ievārījums
Lai pagatavotu ceriņu ievārījumu, uz 100 g ziedu ņem 500 g cukura. Ceriņu ziedi jāpārlasa, jānomazgā, jāliek emaljētā bļodā un jāpievieno cukurs. Ūdens jāielej tā, lai tas nenosegtu ziedlapiņas. Jāvāra, līdz ievārījums iegūst šķidru konsistenci. Gatavo ievārījumu pilda stikla burkās, hermētiski noslēdz un uzglabā vēsā vietā.

Tiek izmantoti gan ceriņu ziediņi, gan paša koka miza, gan pumpuri. Aptiekā tos neatradīsi, jo tos izmanto tikai tautas medicīnā. Tiklīdz parādās ķekaru pumpuri, tos lauž kopā ar ceriņu zariem un tos jākaltē mājas bēniņos vai vienkārši jāsasien saišķos un jāizkarina ērtās un labi vēdināmās vietās.(sun)

Ceriņu tinktūras pagatavošana

Tā jāgatavo no lapām vai ziediem vai pumpuriem. Sasmalcinātus ziedus, mizas vai pumpurus ( ¼ glāzes) pārlej ar 200 gramiem degvīna (vai medicīnas spirta šķaidījuma). Šis uzlējums jātur tumšā vietā 2 nedēļas.

To izmanto, lai ierīvētu sāpīgās vietas, kad ir artrīts un neiralģija. Šo tinktūru var izmantot arī kā kompreses un apsējumus. Tie ir jāmaina 4-5 reizes dienā.

Ceriņu ievārījums

500 gramus ceriņu ziedu pārliet ar 2 glāzēm ūdens un vārīt 10 minūtes. Izspiest 1 citrona sulu un pievienot šim maisījumam. Paturēt 20 minūtes. Šķidrumu noliet un tam klāt pievienot 500 gramus cukura. Šo sīrupu, pastāvīgi maisot, uz ļoti nelielas uguns vārīt 20 minūtes.

Ceriņu ievārījuma esot ļoti īpatnēja garša. Šī recepte varētu interesēt tās saimnieces, kurā patīk savus ciemiņus allaž pārsteigt ar kaut ko jaunu un neredzētu.(roll)

Ceriņu ziedu, lapu vai pumpuru uzlējums

Kā to pagatavot? 1 ēdamkaroti izejvielu pārliet ar 1 glāzi vāroša ūdens un ļaut pastāvēt 6 stundas. Izkās. To jālieto 1-2 ēdamkarotes 3 reizes dienā. Šīs dozas ievērošana esot ļoti svarīga, citādi varot saindēties!

Ceriņu receptes ārīgai izmantošanai

Izrādās, ka pateicoties ceriņu ēteriskās eļļas īpašībām, tā ir pārāka pat par rožu eļļu.

Ārīgai izmantošanai vislabāk der tomēr baltie ceriņi. Ļoti labi ar šo uzlējumu esot ārstēt rētas, griezumus, strutainus iekaisumus.

Kā šo uzlējumu pagatavot? Savāc ziedkopas, atdali no zariņiem, nemazgā. Visu jāpārliek stikla burciņā un jāpārlej ar tādu pašu degvīna vai spirta daudzumu. Saturu periodiski sakratot, jānotur 2 nedēļas.

Kā to izmanto? Vietas, kur ir iekaisums sasmērē ar tīru, neatšķaidītu uzlējumu.

Ceriņu ziedu losjons

Ar to esot ļoti vērtīgi tīrīt iekaisušu ādu. Augstāk redzamo uzlējumu atšķaidi attiecībā 1:10 (vislabāk ar kausētu ūdeni) un ar to jātīra iekaisusī ķermeņa un sejas āda. Šādu uzlējumu jāuzglabā ledusskapī.

PIELIETOJUMS TAUTAS MEDICĪNĀ no http://www.pirtslietas.lv/web/?id=400431

  • Angīnu gadījumos izmanto parasto ceriņu lapu novārījumus mutes dobuma skalošanai. Ceriņu aromāts nomāc baktērijas un labvēlīgi iedarbojas uz cilvēka organismu, psihi.
  • Ziedi. Ievāc ziedu, tie jānolauž līdz ar mazajām zaļajām lapiņām vietā, kur zaļie kāti savienojas ar koksnaino daļu. Aplejam ar degvīnu, novietojam tumšā vietā nostāvēties. Var sākt lietot – proti, ierīvēt sāpošās vietas – pēc desmit dienām. (Ziedus burkā atstāj visu laiku.) Pret dažādām kaulu, locītavu un muskuļu sāpēm.
  • Ziedi. 1 ēdk ziedus aplej ar 1 gl verdoša ūdens, nostādina 1 stundu, izkāš. Lieto diarejas gadījumā pa 1 ēdk 3-4 reizes dienā.
  • Ziedi. 1 d ziedi un 5 d 40% spirts. Aplej, nostādina 7 dienas. Pirms lietošanas izkāš. Lieto diarejas gadījumā pa 30 pilieniem 3 reizes dienā.
  • Pumpuri. Pagatavo ziedi no pumpuru novārījuma un cūku taukiem. Ieziež sāpīgās vietas neiralģijas gadījumā.
  • Ziedi un pumpuri. ¼ gl ziedi un sasmalcināti pumpuri, 1 gl degvīns vai spirts. Nostādina tumšā vietā 8-10 diennaktis. Lieto pa 20-30 pilieniem spirta uzlējumu, pa 50 pilieniem – degvīna 3 reizes dienā. Palīdz reimatizma ārstēšanā.
  • Ziedi. Kaltēti ziedi, degvīns (attiecība 1:10). nostādina 8-10 dienas. Lieto pa 30 pilieniem 2-3 reizes dienā, vienlaicīgi ierīvē sāpošās vietas vai uzliek kompreses.
  • Ziedi. 1 gl ziedi, 0.5 l ūdens. Pagatavo uzlējumu brūču un nobrāzumu kopšanai.
  • Lapas. Kāju vēnu saslimšanas. Kājas novanno siltā ūdenī un apliek ar svaigām lapām vai jaunu atvašu mizu.
  • Ziedi. ½ l burku piepilda ar ziediem un aplej ar degvīnu vai spirtu. Nostādina 21 dienu. Lieto pa 30 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas. Ārstniecības kurs 3 mēneši. Lieto podagras un sāļu           nosēšanās gadījumā.
  • Uzlējumus pielieto nieru saslimšanu, nierakmeņu gadījumos. 2 ēdamk. lapas, 250 g verodšs ūdens. Nostādina 2-3 stundas. Lieto pa 1 ēdamk. 4 reizes dienā pirms ēšanas. Ārstniecības kurss 2 nedēļas. Kursu var akārtot 3-4 reizes.
  • Spirta uzlējums. Lapas un degvīns – 1:20. Lieto pa 15-20 pilieniem 3-4 reizes dienā pirms ēšanas. Pielieto nieru saslimšanu, nierakmeņu gadījumos.
  • Spirta uzlējums. 1 gl. ziedi, 500 ml degvīns. Nostādina 2 nedēļas. Lieto kompresēm (maina 4-5 reizes dienā) brūču sasitumu, reimatisma gadījumā.
  • Stipru lapu novārījumu izmanto slikti dzīstošu brūču un sturtainu čūlu dziedēšanai. Var izmantot arī komprešu veidā svaigas lapas un jauno dzinumu mizu. Komprese pirmajā dienā maina 3-4 reizes, otrajā dienā 1 reizi.
  • Spirta uzlējums. 1 gl. Ziedi, 500 ml 40% spirts. Nostādina 10 dienas. Lieto sāpošo vietu ierīvēšanai, reimatisma un jostas vietas iekaisumu gadījumā.
  • Maisījums. 2 ēdamk. kaltētas lapas, 300 g rutku sula, 200 g medus 100 g degvīns. Nostādina 1 diennakti. Ieziež sāpīgās vietas reimatisma, artrīta, osteohondrozes gadījumā.
  • Spirta uzlējums. ½ pudeli piepilda ar ziediem un aplej ar 40% spirtu. Nostādina 21 dienu. Lieto iekšķīgi pa 30 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas, 3 mēnešus. Pielieto podagras, reimatisma, sāļu nogulsnēšanās, locītavu artrīta gadījumos.
  • Uzlējums iekšķīgai lietošanai. 1 ēdamk. ziedi, 250 g verdošs ūdens. Nostādina 1 stundu. Lieto pa 1 ēdamk. 3-4 reizes dienā pie radikulīta, reimatisma, poliartrīta.
  • Uzlējums iekšķīgai lietošanai. 1 ēdamk. ziedi, 250 g verdošs ūdens. Nostādina 1 stundu. Lieto pa 1 ēdamk. 3-4 reizes dienā pie bronhīta un kā pret klepus līdzekli.
  • Epilepsijas gadījumā lieto kaltētu ziedu tēju.

 



Avots: http://www.irlaiks.lv/health/diet/extraordinary/article.php?id=8501448
Kategorija: Audzēts Latvijā | Pievienoja: Saulite (01.06.2012)
Skatījumu skaits: 3628 | Komentāri: 1 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 1
1 Saulite  
0

Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2024 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz