Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Interesanti raksti [81]
Tautas medicīna [45]
Sarunas par svaru [24]
Audzēts Latvijā [38]
Baltu mantojums - Dainas, zīmes [69]
Ārstniecības augi [81]
Dziednieki [20]
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Dziedniecība, latviskā vide » Audzēts Latvijā

Bietes

Bietes

Uzturvērtība un pamatinformācija par dārzeni

Bietes, līdztekus tādiem dārzeņiem kā kartupeļi, kāposti un burkāni, ir viens no svarīgākajiem vitamīnu avotiem, sevišķi ziemas un agrā pavasara periodā, kad ir ierobežots svaigu vietējo dārzeņu klāsts. Tomēr bietes ir vērtīgas jebkurā gadalaikā, jo uzglabājot nezaudē savu uzturvērtību. Tās ir labs ne vien vitamīnu, bet arī minerālvielu un šķiedrvielu avots. Īpaši derīgas vielas bietē ir jods, dzelzs, cinks un kobalts. Satur arī kāliju, nātriju, kalciju, magniju, fosforu, mangānu, nedaudz olbaltumvielu un tauku; organiskās skābes – citronskābi, ābolskābi, skābeņskābi; vitamīnus – B grupas, C, P, PP, folijskābi; pektīnvielas, citas bioloģiski aktīvas vielas.


100 gr. biešu satur: uzturvielas – 86 g ūdens, 1,5 g olbaltumvielas, 0,1 g tauku, 9,1 g ogļhidrātu, 2,5 g balastvielu; minerālvielas - 86 mg nātrija, 288 mg kālija, 37 mg kalcija, 22 mg magnija, 43 mg fosfora, 1,4 mg dzelzs; vitamīnus – 0,003 mg A vitamīna, 0,02 B1 vitamīna, 0,04 mg B2 vitamīna, 0,2 mg PP vitamīna, 10 mg C vitamīna. Enerģētiskā vērtība: 43,3 kcal.


Lietošana uzturā un uzglabāšana

Mazuļa ēdienkartē bietes iekļauj tikai pirmā dzīves gada beigās vai pēc tam. Tas izskaidrojams ar to, ka bietes satur specifisku vielu - betaīnu, kam ir spēcīga iedarbība uz zarnu trakta darbību un kas nereti bērniem izraisa caureju, kā arī atsevišķos gadījumos ir novērotas alerģiskas reakcijas. Tāpēc galvenais noteikums, ieviešot bietes bērna uzturā, ir darīt to pakāpeniski, sākumā burtiski izmēģinot tikai kādu tējkaroti ar vārītu biešu masu. Lai saprastu, vai bērnam nav paaugstināta jutība pret produktu, mazulis jānovēro tuvāko 24 stundu laikā (vai nav izsitumi, kāda ir vēdera izejas konsistence un vai nav cita veida reakcijas), un vēlams, lai šajā laika periodā uzturā netiktu ieviesti citi, iepriekš neizmēģināti produkti – tas ļaus precīzāk noteikt, ka iespējamo alerģiju ir izraisījušas tieši bietes, nevis kāds cits pārtikas produkts. Ja nevēlamu blakusefektu nav, ir pieļaujams bietes ieviest uzturā arī ātrāk, un, piemēram, Krievijas pediatri atļauj jau 7 mēnešu vecumā iepazīstināt mazuli ar atšķaidītu biešu sulu (sākumā drīkst piedāvāt dažus pilienus un vēlāk pakāpeniski šo daudzumu palielina). Bietes ir saldenas pēc garšas, jo satur daudz cukura. Daudzi bērni labprāt ēd bietes to patīkamās garšas dēļ. Pārsvarā uzturā tiek izmantotas saknes, bet arī biešu lapas satur tās pašas vērtīgās vielas, ko biete, kā arī folijskābi. Savukārt C vitamīna lapās ir vairāk nekā bietē. Vasaras sākumā, kad tikko sāk veidoties bietes ēdamā daļa, ēdiena gatavošanā bietes var izmantot ar visām lapiņām (lieto zupām, biezeņiem, salātiem, ēdienu rotāšanai). Bietes mēdz būt gan apaļas, gan iegarenas un saplacinātas. Jo bietēm ir tumšāka krāsa, jo tās ir augstvērtīgākas, t.i., satur mazāk kokšķiedru.


Bietes uzglabā pagrabos un apraktas kaudzēs. Bietes jāglabā tumšā un vēsā vietā (biete ir salcietīgs dārzenis), vēlamā uzglabāšanas temperatūra ir +5 - +7 grādi; telpai jābūt labi vēdināmai. Neiesaka uzglabāt svaigas, nomizotas bietes, jo skābekļa iedarbībā C vitamīns izzūd.


Kādos gadījumos ir ieteicamas:

Biešu sastāvā esošās derīgās vielas ļauj tās pilnvērtīgi izmantot bērnu uzturā. Tomēr, ņemot vērā bietes specifisko sastāvu, ir jāievēro piesardzība, nepārsniedzot ieteicamo lietošanas daudzumu un biežumu. 3-6 gadus veciem bērniem dienā iesaka apēst ap 30 gramiem sakņaugu, savukārt, ja bērnam ir hroniski aizcietējumi, šo daudzumu palielina līdz 50 gramiem dienā. Mazākiem bērniem norma ir tikai 15 grami, bet pat ne katru dienu. Tas izskaidrojams ar to, ka lielajās saimniecībās audzētās bietes nereti uzkrāj sevī ķīmisko mēslojumu, tāpēc arī bietes, kas paredzētas lietošanai bērnu uzturā, pirms vārīšanas vajag nomizot (pieaugušajiem paredzētās bietes tradicionāli vāra nemizotas). Pastāv viedoklis, ka alerģisku reakciju izraisa uzkrātie nitrāti, nevis pats sakņaugs. Lai nodrošinātos pret nevēlamām blakusparādībām, bērnu vajadzībām bietes ieteicams iegādāties speciālajos eko-veikalos vai bioloģiskajās saimniecībās, kur audzē un realizē ekoloģiski tīrus dārzeņus.


Minēto iemeslu dēļ bietes ir no tiem dārzeņiem, ar kuru daudzumu nevajadzētu pārspīlēt – ne vien iespējamo alerģisku reakciju dēļ, bet arī tādēļ, ka biešu sastāvā ir betaīns, un ne katra mazuļa organisms spēj to pilnvērtīgi pārstrādāt. Tai pašā laikā minētajai vielai ir arī vairākas bērnam labvēlīgas īpašības: tas samazina holesterīna līmeni un stiprina asinsvadus, piedalās svarīgos vielmaiņas procesos, veicina bērnu augšanu, kā arī palīdz uzņemt B12 grupas vitamīnus. Vēl biešu lietošana uzturā labvēlīgi ietekmē kaulus un zobus, rosina aknu un urīnpūšļa darbību. Joda satura daudzuma ziņā bietes ir labs līdzeklis pret aterosklerozi un lieliski uzlabo atmiņu. Ja ir laba panesamība, iesaka lietot bērnu hipertensijas un sirds slimību ārstēšanā. Bietes ieteicamas pie aptaukošanās, tātad varētu noderēt tuklu bērniņu uzturā - ātri rada sāta sajūtu, un bietēm ir raksturīga vēdera izeju mīkstinoša iedarbība.


Nevārītas rīvētas bietes ļoti efektīvi palīdz pret vairogdziedzera kaitēm, aterosklerozi, mazasinību (uzlabo asins sastāvu un vairo asinsķermenīšus). Taču, ņemot vērā, cik stipras ir svaigas bietes, bērnam sākotnēji vajadzētu tās dot vien niecīgā daudzumā (pustējkarote vai pat mazāk pie salātiem vai vinegreta).


Sasmalcinātu biešu novārījumu dzer, lai šķīdinātu žultsakmeņus (patiešām gadās bērniem un pusaudžiem). Zināms, ka ceptas bietes ļoti palīdz arī maziem tuberkulozes slimniekiem, bet vasarā biešu lapas efektīvi var izmantot pret galvassāpēm - tās labi saburza ar rokām un pieliek pie pieres; jau pēc 15 minūtēm nepatīkamām sajūtām galvā vajadzētu pāriet.


Tradicionāli tiek uzskatīts, ka bietes (biešu sula) veicina zarnu darbību, tāpēc to iesaka, lai attīrītu organismu no sārņiem un sekmētu vēdera izeju. Tomēr tieši šajā aspektā šīs rekomendācijas vairāk attiecas uz pieaugušajiem, un gadījumā, ja bērnam, piemēram, ir iekaisuma procesi kuņģa-zarnu traktā, par biešu un to sulas lietderību nepieciešams konsultēties ar ārstu (arī, ja bērnam ir nieru saslimšanas).


Vai pieļaujams bērnam dot svaigi spiestu biešu sulu? Jāatzīst, ka dažādos informācijas avotos atrodami pretrunīgi secinājumi. Ir viedoklis, ka ārstnieciskos nolūkos biešu sulu bērniem labāk nevis dzert, bet gan izmantot to ārīgi. Atšķaidītu ar ūdeni proporcijā 50/50, biešu sulu veiksmīgi izmanto iesnu ārstēšanā, un efektivitātes ziņā tā pielīdzināma mātes pienam, ko tādā pašā nolūkā izmanto pilināšanai zīdaiņiem. Ar šo pašu šķidrumu iesaka arī skalot kaklu, ja ir saaukstēšanās vai diagnosticēts laringīts. Savukārt, citos avotos var lasīt, ka jau no pirmajiem dzīves mēnešiem dārzeņu sulas (tai skaitā, biešu) ir īpaši svarīgi dot mākslīgi barotiem bērniņiem, jo govs un kazas piens, ar ko mēdz aizvietot mātes pienu, nesatur pietiekamu minerālvielu un vitamīnu daudzumu. Vislabāk esot bērniem gatavot dažādu dārzeņu sulas, kas sajauktas savā starpā – pirmkārt, tādējādi var nodrošināt labāku sulas garšu, un, otrkārt, kombinējot savā starpā dažādas sulas, vislielākā mērā var nodrošināt visa veida vitamīnu uzņemšanu. Biešu sula labi sader ar burkānu, kāpostu, ābolu, plūmju vai ķirbja sulu, bet eksperimentējot jāuzmanās ir alerģisku bērniņu vecākiem - drīkst jaukt tikai tās sulas, par kurām droši zināms, ka mazais tās panes.


Ja tomēr nolemts dot biešu sulu tīrā veidā, tas jādara pakāpeniski un atšķaidot sulu ar vārītu ūdeni – pirmajā dienā sāk ar 3-5 pilieniem (1/5 tējkarotes), otrajā — turpina ar 6 - 10 pilieniem utt., kamēr 3-5 mēnešu laikā dienas deva tiek palielināta līdz ēdamkarotei. Sula jādod rīta ēdienreizes laikā, lai visas dienas garumā varētu vērot mazuļa organisma reakciju uz jauno produktu. Jebkurā gadījumā sulu noteikti ieteicams dzert pirms ēšanas, pretējā gadījumā var sākties nepatīkams rūgšanas process. Turklāt mazu bērnu gadījumā šādai secībai ir nozīme arī tāpēc, ka pēc ierastās maltītes ieturēšanas mazulis var atteikties nogaršot „jaunievedumu”.


Interesantu pielietojumu biešu sulai bija ieteicis slavens filozofs, Vidusāzijas zinātnieks un cienījams ārsts Avicenna – viņš rekomendēja biešu sulu un lapu novārījumu izmantot gadījumos, kad aukstuma ietekmē uz ādas izveidojās plaisas, kā arī, biešu sulas apsējus ieteica likt uz pietūkušām ķermeņa daļām (mūsdienās tam pašam nolūkam vēl iesaka masu no nomizotām sarīvētām bietēm un kartupeļiem – to pieliek pie slimajām vietām, apliek ar celofānu, aptin ar kokvilnas vai frotē audumu un tā patur kādas 20 minūtes). Siltas biešu sulas pilienus Avicenna ieteica pilināt ausī sāpju atvieglošanai, kā arī, mudināja izmantot biešu sulu matu kopšanā, lai atbrīvotos no blaugznām.


Ārīgās lietošanas ziņā biešu sula ir arī atzīts līdzeklis, lai cīnītos ar vasarraibumiem (izspiež biešu sulu un proporcijā 50/50 atšķaida to ar aukstu (pavēsu) ūdeni, šķidrumu uzziež vasarraibumu skartajām vietām, patur 20 minūtes un noskalo).


Svarīgi ir biešu sulu pareizi pagatavot. Pirms pagatavošanas sakņaugus rūpīgi nomazgā, nogriež visu lieko, apstrādā ar tvaiku. Iztvaicētas bietes nomizo un izspiež sulu. Šādi iegūtā sula nav paredzēta ilgstošai glabāšanai. Vienlaikus jāatceras, ka svaigi spiestajā biešu sulā ir veselībai kaitīgi savienojumi, kas izgaist, saskaroties ar gaisu. Tieši tāpēc pirms lietošanas biešu sula vismaz 2-3 stundas noteikti jāpatur ledusskapī vaļējā traukā! Dzerot labāk atšķaidīt ar ūdeni, lai nav tik koncentrēta.


Izpētīts, ka augsts magnija saturs biešu sulā veicina normālu nervu sistēmas darbību, palīdz bezmiega un stresa gadījumos, arī spēcina organismu. Ir gan arī cilvēki, kam biešu sula nav ieteicama un izraisa pat pretēju reakciju – rada vispārēju nespēku, sliktu dūšu, vemšanu, galvas reiboni, paātrinātu sirdsdarbību. Minētais tikai liecina, ka biete var būt „viltīgs” dārzenis, kam piemīt gan labās, gan arī ne tik labās īpašības, un, izvēloties to lietošanai uzturā, jārēķinās ar individuālu reakciju.


Iespējamie pagatavošanas veidi un ekspress-receptes

Bietes ēdienkartē galvenokārt ir vārītas. Tomēr galda bietes var lietot uzturā arī svaigā veidā vai pagatavot no tām sulu, tās var sautēt, kaltēt, sasaldēt, skābēt, utt. Var cept cepeškrāsnī uz restēm – būs vēl gardākas, ar izteiktāku garšu. No vārītām bietēm gatavo salātus, zupas un citus ēdienus, ir dzirdēts arī par vārītu un ceptu biešu izmantošanu saldo ēdienu pagatavošanā. Vasarā bietes ir svarīga sastāvdaļa, lai pagatavotu auksto zupu.


Līdzīgi kā kālis, biete jāvāra slēgtā traukā (tas ļauj samazināt vitamīnu zudumu) , turklāt jālūko, lai tiktu izvēlēts piemērots trauks, tāds, kurā pēc iespējas mazāk telpas paliek gaisam. Bietes nevajag vārīt sālītā ūdenī, jo tas bojā biešu garšu un to krāsa izmainās.

Bietes jāmazgā aukstā tekošā ūdenī. Šie sakņaugi mēdz būt ļoti netīri, tāpēc tos noteikti vajag noberzt ar suku.

Lai vārot bietes nezaudētu sarkano krāsu, var pieliet ūdenim nedaudz skābes (citronskābi, etiķi) – niecīgu daudzumu, kas nekaitētu bērniņam.


Jāpiezīmē, ka kulinārijā biešu sulu veiksmīgi izmanto ne vien dzērienu un ēdienu pagatavošanai, bet arī kā krāsvielu – gatavojot glazūru piparkūkām (biešu sulu vienkārši piepilina glazūras pamata masai) vai krāsojot Lieldienu olas (1/2 litru sarkano biešu sulas uzvāra kopā ar 2 ēdamkarotēm etiķa, olas ieliek karstajā šķidrumā un ļauj 1-2 stundas ievilkties).


Ieteicamās receptes bērnu uzturam

Salātu, zupu, otro ēdienu receptes:


• Salāti no vārītām bietēm ar citrona sulu

• Maigie biešu salāti

• Biešu salāti ar riekstiem un žāvētām plūmēm

• Biešu salāti ar žāvētām plūmēm (ar eļļu)

• Biešu salāti ar āboliem

• Svaigu kāpostu salāti ar bietēm un burkāniem

• Bērnu vinegrets

• Borščs ar skābenēm.

• Borščs

• Vasaras laika borščs

• Borščs ar pupiņām

• Biešu zupa ar truša gaļu

• Okroška

• Biešu biezenis

• Krējumā sautētas bietes

• Biešu kotletes bērniem


Aptuvens daudzums, kas izmantojams pagatavošanai (vienai ēdienreizei):

Atkarīgs no lietošanas mērķa – ja bietes paredzēts izmantot zupai un tās pamata sastāvdaļa ir tieši bietes, ieteiktu izmantot 2 vidēja izmēra bietes; ja salātiem – 1 bieti; svaigas sulas pagatavošanai attiecīgi 1 un vairāk. Lai labāk varētu orientēties mērvienībās, jāņem vērā, ka 100-150 gr. biešu ir apmēram tas pats, kas viena vidēja izmēra biete.


Aptuvenas cenas tirdzniecības vietās (februāris, 2009.):

Veikaliņā „Dabas veltes” Rīgā, Brīvības gatvē 218, ekoloģiski tīras bietes maksā 0,50 Ls par kilogramu. Savukārt www.dabasdobe.lv piedāvā šādus izcenojumus: 0,95 Ls par 1 kg un 0,55 Ls par 0,5 kg. Turpat var pasūtīt jau novārītas bietes (1 kg – 1,65 Ls; 0,50 Ls – 0,90 Ls), pieejama arī piegādes dienas rītā svaigi spiesta 100% bioloģiski audzētu biešu un biešu-burkānu sula – 2,10 Ls par 300 gr. Rīgas centrāltirgū bietes pieejamas par 0,35 Ls par kilogramu, lielveikalā - ... Interesants produkts ir arī biešu sukādes (www.dabasdobe.lv, Ls 2,30 par 100 gr.). Ja var ticēt mājas lapā sniegtajai informācijai, veikals-kafejnīca „Ekovirtuve” Rīgā, Rūpniecības ielā 11 bietes piedāvā iegādāties par 0,70 Ls par kilogramu. (http://www.ekovirtuve.lv).


Izmantotie avoti:
Grāmatas:
Siana Blunosa, "Ņam, ņam, mazulīt!”. SIA "Biznesa augstskola Turība”, 2008.
Мать и дитя. Энциклопедия развития ребёнка. Г.В.Лавренова, Ю.В.Лавренов. ОЛМА Медиа Групп Москва, 2007
Žurnāli:
Bietes (sadaļa: „Mācāmies gatavot”). Ilze Saltā, konsultē diētas ārste Inguna Bērziņa. Žurnāls „Mans Mazais”, Nr.11/2007, 79.-80.lpp.
Kategorija: Audzēts Latvijā | Pievienoja: Saulite (21.08.2010) | Autors: apkopoja Elīna Zālīte
Skatījumu skaits: 4231 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2024 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz