Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Interesanti raksti [81]
Tautas medicīna [45]
Sarunas par svaru [24]
Audzēts Latvijā [38]
Baltu mantojums - Dainas, zīmes [69]
Ārstniecības augi [81]
Dziednieki [20]
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Dziedniecība, latviskā vide » Ārstniecības augi

Smiltsērkšķi un to biezsula, sīrups, eļļa

Smiltsērkšķi un to biezsula, sīrups, eļļa

Andris Ansis Špats, Dr.sc.ing.   2005
    Smiltsērkšķu spējas palīdzēt cilvēkiem, dzīvniekiem pie dažādām slimībām bija zināmas jau tūkstošiem gadu senatnē. Jauns vilnis smiltsērkšķu popularitātē un tirgus pieprasījuma attīstībā saistāms ar 20. gadsimta zinātnes atklājumiem par vitamīnu un bioloģiski aktīvo vielu lomu veselības nostiprināšanā – imunitātes stiprināšanā. Izrādījās, ka smiltsērkšķi ir viens no retajiem augiem, kura produkti – lapas, ogas satur praktiski visus dabā esošos vitamīnus, jo ogās ir sula ar ūdenī šķīstošiem vitamīniem un arī eļļa (3% līdz 10%) ar tikai eļļā šķīstošiem vitamīniem. Latvijā zinātnieki un dārznieki – entuziasti šo jomu attīsta, sevišķi, kopš valsts sāka subsidēt stādījumu izveidi 2000.g.. Mūsu zemnieku izaudzētās jauno šķirņu ogas vairumā tiek pārdotas Igaunijā, Somijā, jo vietējie pārstrādātāji ir "iecienījuši” lētākas ogas no Kaļiņingradas, Krievijas. Tāpēc salīdzinot bioloģisko un enerģētisko aktivitāti starp dažādiem smiltsērkšķu produktiem Latvijā ir konstatētas lielas atšķirības. Mūsu pētnieciskā saimniecībā ogas vācam ar rokām, to veic bērni un labestīgas sievietes. Ogas tūlīt tiek pārstrādātas biezsulā un sīrupā, ko uzglabājam dabīgā pagrabā.
Atsaucoties uz Pasaulē plašāko pētījumu apkopojumu – Aleksandrs Eidelnants, "Smiltsērkšķi medicīnā, kosmētikā, kulinārijā”, 375 lpp., 1998.g. (krievu val.) un Latvijas Dr. biol. Ilmāra Lapas darbu varam konstatēt plašu zinātnieku ieteiktu smiltsērkšķu pielietojumu: sirds un asinsvadu, elpošanas orgānu, auss, kakla, deguna, zobu, smaganu, acu, kuņģa, zarnu, aizkuņģa dziedzera, aknu, nieru, dzimumorgānu, locītavu, ādas, endokrīno dziedzeru saslimšanās un darbības traucējumos. Smiltsērkšķu sula, eļļa netieši palīdz pie visām infekcijas slimībām, jo paaugstina imunitāti. Jauno šķirņu ogas mīl ēst gājputni, bet ceļmalā vecās šķirņu ogas stāv visu ziemu.
Smiltsērkšķos vitamīnu ir daudz, piemēram, 8 dažādu veidu karotinoidi 20 -30 mg%, bet no tiem līdz 55% var būt -karotinoidi, no kā organismā veidojas A vitamīns, veicinot normālu vielmaiņu, šūnu augšanu un attīstību, paaugstinot gļotādu izturību un neuzņēmību pret infekcijām. A vitamīns samazina minerālvielu izgulsnēšanos svarīgu orgānu asinsvados - aknās, smadzenēs un muskuļu asinsvados. Pēdējos gados pierādīta karotinoidu efektīga palīdzība vēža ārstēšanā.
E vitamīns (tokoferols) eļļā ir 2,9 - 18,4 mg%, kas ir 2-3 reizes vairāk kā mandeļu riekstos. Tas piedalās spermatoģenēzē un augļa dīgļa attīstības regulācijā, tādejādi pasargājot vīrišķos un sievišķos dzimumorgānus no neauglību izraisošām slimībām. Novērots, ka tokoferols novērš dzimuma instinkta paguruma pazīmes. Daži novēro, ka ārstējoties ar smiltsērkšķu sulu, ģimenes dzimumdzīve kļūst saistošāka un intensīvāka. E vitamīns ir spēcīgs pretiekaisuma līdzeklis, tāpēc dzerot sulu kā vitamīnu avotu daudzi novēro senu, aizmirstu un pilnīgi neizārstētu iekaisumu aktivāciju un izveseļošanos.
F vitamīns (linolskābe, linolenskābe) veicina tauku izmantošanu, jo tas veicina holesterīna sadalīšanu un izvadīšanu no organisma. F vitamīns ir viena no tām vielām, kuras novērš sklerozi un veicina smadzeņu darbību. Mūsu novērojumi liecina, ka smiltsērkšķu sula kopā ar savu eļļu labi novērš datoru izsaukto nogurumu, veicina domāšanas un reakcijas ātrumu, dažiem novērš raksturīgās galvassāpes pēc ilgstoša darba pie datora.
K1 vitamīns (filohinons) ir ap 1,2 mg% - t.i. vairāk kā pīlādžos. K1 vitamīns piedalās protrombīna veidošanā un tā veicina normālu asins sarecēšanu, kas svarīgi ir pie operācijām, iekšķīgiem asiņojumiem, čūlām, hemoroidiem.
Svarīgas bioloģiski aktīvas vielas
Dzintarskābe smiltsērkšķos ir kopā ar ābolskābi, skābeņskābi, hinīnskābi, kafijas skābi, vīnskābi veidojot unikālu kompozīciju, kuras spējas visas pat neapzināmies. Novērots, ka tās pazemina antibiotiku, rentgena un dažādu stresa faktoru radītās sekas. Dažiem pazeminās "stresa slieksnis” - t.i. vairs neuztrauc sīkumi, "kreņķi nepāraug traģēdijās”.
Oleanolskābe paplašina sirds un smadzeņu asinsvadus, tonizē organismu aktīvai darbībai tik spēcīgi, ka ārstējot kuņģa iekaisumu nevar to lietot pirms vakariņām, jo nevar aizmigt. Tas vakaros netraucē jaunām ģimenēm – sk. tokoferola iedarbību.
Serotonīns ir smiltsērkšķu lapās, mizā, ogās, bet citos augos tas ir reti (tomātos, ērkšķogās, bārbelēs). Tas palīdz uzbudinājuma bremzēšanā, veicinot normālu nervu impulsu pārvadi (reakcija kļūst "aukstasinīga”), palīdz arī pret audzējiem.
Sterīni smiltsērkšķu eļļā ir līdz 2,6% (t.i. ogās 0,1-0,2%), tie aizkavē holesterīna uzsūkšanos, pasargā no aknu distrofijas. Sterīni ir svarīgi aterosklerozes slimnieku ārstēšanā.
Ūdenī šķīstošie B vitamīni (B1, B2 , B3, B6, B8, B9) ir ļoti svarīgi dažādos vielmaiņas procesos.
PP vitamīni regulē vairāk kā 100 veidu fermentu darbību un stabilizē C vitamīna noturību produktos.
Pektīni spēj piesaistīt un izvadīt no organisma smagos metālus, kaitīgās vielas, kuras rodas nepareizā vielu maiņā, tāpēc dzērieni no sīrupa, sulas mazina saindēšanos ar sliktu alkoholu (t.i. mazāks "svētku” efekts – paģiras).

P r o d u k t i

Smiltsērkšķu biezsulu kopā ar eļļu (3 –5%) iegūstam pēc senas tautas metodes. Tās lietošanā nav ierobežojumu, jo pārdozēšanas efekti nav novēroti, izņemot, ja ir paaugstināta jutība pret PP vielām. Parasti imunitātes līmeņa pacelšanai ārsti iesaka izlietot 1-1,5 l pirms ziemas sezonas, atkārtojot šādu devu februārī, martā. Praktiski 1-2 tējkarotes pie tējas, kafijas ir garšīgi un pietiekami. Kuņģa čūlas ārstēšanai iesaka 1-2 ēdamkarotes biezsulas, vai eļļu ½ st pirms ēšanas (eļļa daudziem nav patīkama, tāpēc tad labāk izmantot biezsulu, kurā nav saulespuķu eļļas). Labs rezultāts ir manāms jau pēc 600 – 700 ml izlietošanas (2 nedēļās). Parasti smiltsērkšķu dzēriens pats par sevi "atgādina", izsaucot vēlmi pēc tā. Jūtot saslimšanu ar gripas vīrusu, efektīga ir "trieciendeva” – pa 30- 50 ml ik pēc 1-1,5 st, panākot pēc 5-7 st gripas pazīmju "izdzīšanu”. Liels efekts ir "otrās dienas” - paģiru gadījumā, jo ar pāris glāzēm koncentrētas sulas "atjauno dzīvību”. Mazi bērni jau dažu mēnešu vecumā aktīvi parāda, ka vēlas smiltsērkšķu dzērienu, sevišķi, ja gaidību periodā topošā māmiņa ir lietojusi šo dabīgo produktu, "saklausījusi” bērniņa atsauksmi.
Ilgstoši sulu uzglabā (līdz 1 g) tumsā un vēsā pagrabā, bet to izmantojot tur istabā vai ledusskapī. Cukura saturs sulā neliels, tāpēc rūgšana maz intensīva, ko novērš uzkarsējot. Ogas uzglabā sasaldētas.

Smiltsērkšķu sīrups ir pēc tautas receptes ar cukuru līdz 50 % iekonservēta biezsula ar visu ogu eļļu (bez sēklu eļļas). Sīrupā ir atbrīvojies un viegli saželējis pektīns. Sīrupu labi ir izmantot bērniem, to var turēt virtuvē uz galda un tas labi garšo kopā ar skābētiem piena produktiem – biezpienu, rūgušpienu, kefīru veidojot dabīgo mājas jogurtu. Garšīgi ir dzērieni atšķaidot sulu ar ūdeni, tēju 1:8 līdz 1:10. Sevišķi dzēriens ieteicams bērniem pirms skolas un pirms stundu gatavošanas, bet nevajadzētu to dzert 3-4 st pirms gulēšanas. Sīrupu ir iecienījuši ("tīrā” veidā, ar tēju, ar ūdeni, ar kafiju) radošo profesiju, banku darbinieki, jo tas palīdz noturēt augstas darba spējas un veicina koncentrēšanos, nav vajadzīga kafija domu mundruma uzturēšanai. Tūristi ziņo, ka sīrups, sula palīdz atgūt spēkus pēc paguruma. Saņemtas ziņas par smiltsērkšķu spēju palīdzēt sportistiem augstu rezultātu sasniegšanā, kas šķiet loģiski, spriežot pēc to īpašībām un atceroties vēsturē Maķedonijas Aleksandra lielo karagājienu.

Smiltsērkšķu eļļu mēs iegūstam pēc klasiskā paņēmiena - vairākkārtīgi ar tīru saulespuķu eļļu izvelkot (tā ir ekstrakcija termiski stabilizētos apstākļos, +50 grādos,+- 1 C) no izžāvētām un samaltām sēklām, ogu mizām oranžo smiltsērkšķu eļļu (jābūt 2%). Šī eļļa ļoti labi palīdz smagu brūču, iekaisumu, iekšējo orgānu un deguna dobumu ārstēšanā, noder kosmētikā, jo konkurē ar dārgām ziedēm. Atšķirībā no biezsulā esošās eļļas, šeit ir klāt arī sēklu kodolos esošās rūgtās eļļas, bet pamatmasu veido saulespuķu eļļa. Atkarībā no eļļas ieguves tehnoloģijas, tās īpašības var ievērojami atšķirties.
Kategorija: Ārstniecības augi | Pievienoja: Saulite (19.03.2010) | Autors: Andris Ansis Špats
Skatījumu skaits: 3795 | Komentāri: 2 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 2
2 Neroli  
0
Paldies !!! meeting

1 Saulite  
0
var pasūtīt dazādus labumus un piegāde pa Rīgu ja summa virs 10Ls par brīvu - http://veikals.spats.lv/products/lv/fe52f3162fe0908e166a023cd365170b

Klientu konsultācijas: 29248218

epasts: info@spats.lv


Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2024 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz