Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Interesanti raksti [81]
Tautas medicīna [45]
Sarunas par svaru [24]
Audzēts Latvijā [38]
Baltu mantojums - Dainas, zīmes [69]
Ārstniecības augi [81]
Dziednieki [20]
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Dziedniecība, latviskā vide » Ārstniecības augi

Skuju koku receptes

Skuju koku receptes

Cilvēkiem daudzus gadsimtus senā vēsturē bija pazīstamas skuju koku dziednieciskās īpašības. Uz cilvēku labvēlīgi jau iedarbojas tuvumā augošie koki: gaisīgie fitoncīdi, ko satur skujas, kas piepilda gaisu ar brīnišķīgu aromātu, iznīcina slimību mikrobus un uzlabo garastāvokli. Koku zaru skujas satur vitamīnus, makro- un mikroelementus, aminoskābes, tajā skaitā neaizvietojamas, dažādus sveķus. Sveķos ir nemazāk brīnišķīgo vielu: ēteriskās eļļas, skudrskābe, dzintarskābe.

Skujas labāk ievākt rudenī, ziemā vai pavasarī. Šajā laikā skujas satur visvairāk C vitamīnu.

Telpās var novietot svaigus skuju koku zariņus. Tie lieliski atsvaidzinās un dezinficēs gaisu.

EGLE

* Egļu skujām piemīt spēcīga pretiekaisumu, pretmikrobu, sviedrējoša, sāpju mazinoša, žults dzenoša, urīna izvadīšanas pastiprinoša, pretcingas īpašības. Egļu čiekuru uzlējumu pielieto inhalācijām un skalošanai pie deguna gļotādas un plaušu saslimšanām. Skuju vannas nomierina, atjauno ādu un paaugstina tās aizsargspējas, un palīdz uzveikt dažādas saaukstēšanās saslimšanas.
* Pie avitaminozes: 1 gl egļu skujas aplej ar 3 gl auksta ūdens, pievieno 2 ēdamk. citrona sulu un nostādina tumšā vietā 2 dienas. Periodiski samaisa tad izkāš. Lieto pa ½ gl 2 reizes dienā pirms ēšanas.
* Pie gastrīta ar paaugstinātu skābes līmeni: 500 g kaltēti mežrozītes paaugļus aplej ar 3,5 l ūdens, nostādina 30 min, vāra 5 min. Pievieno ½ gl. Svaigas skujas un karsē uz uguns 5 min, nedaudz atdzesē un pievieno 3 ēdamk. medu, izkāš. Lieto pa 1/3 gl 3 reizes dienā pēc ēšanas, 1 mēnesi.
* Asinsvadi attīrīšanai: sajauc 5 ēdamk. skujas, 3 ēdamk. mežrozīšu augļus un 2 ēdamk. sīpolu mizas. Aplej ar 4 gl verdoša ūdens. Vāra 10 min, nostādina 30 min, izkāš. Lieto pa ¼ gl 4 reizes dienā.
* Imunitātes paaugstināšanai: 4 gl, skujas aplej ar 2,5 l verdoša ūdens, vāra 30 min. Nostādina 2 st., izkāš. Pēc garšas pievieno medu, dzērveņu sulu. Glabā aukstā vietā. Lieto pa 1/3 gl 3 reizes dienā pēc ēšanas.
* Pret sausu klepu, gripu pagatavo komprešu sastāvu: egļu skujas samaļ un iepilda ½ l burkā. Pievieno 2 ēdamk. medu. Kompresi tur uz krūtīm ne mazāk kā 2 stundas. Procedūru veic 1 reizi dienā, nedēļas laikā.
* Hroniskam bronhītam: 2 gl verdoša ūdens, 2-3 pilieni egļu skuju eļļa. Izmanto inhalācijām 5-7 min.
* Muskuļu un asinsvadu biežas spazmas: vienādās devās egļu čiekuri un pumpuri, sasmalcina. Maisījuma 1 ēdamk. aplej ar 1 gl karsta ūdens. Vāra ūdens peldē 15 min. Lieto pa ¼ gl 4 reizes dienā.
* Egļu skuju uzlējumu vai novārīju vairāk kā 1 gl dienā nav ieteicams, jo tiek spēcīgi aktivizēta nieru darbība.

EGĻU SKUJU VANNAS

* Bezmiegs, ādas izsitumu: 1 gl skujas aplej ar 1 l ūdens, vāra uz lēnas uguns 10 min. Pievieno vannas ūdenim (37-38 o C). Vannu lieto 15-20 min pirms nakts miega. Kurss 12-14 peldes.
* Reimatisms, podagra, kāju paralīze: 2 gl svaigas skujas un sasmalcināti čiekuri. Aplej ar 6 l auksta ūdens. Nostādina 2 st. Vāra uz lēnas uguns 30 min. Pievieno vannas ūdenim (38-39 o C). Peldi veic 20 min, periodiski pielejot karstu ūdeni. Šim maisījumam var pievienot arī 4 ēdamk. vārāmo sāli. Kurss – 10-12 peldes.
* Cistīts, uretrīts: Pievieno vannas ūdenim (38-40 o C) 4-6 pilienus egļu eļļu. Peldes laiks – ne ilgāk kā 20 min, 2-3 reizes nedēļā.

EGĻU KOSMĒTIKA

* Ādas iekaisumiem, izsitumiem: pa 2 ēdamk. skujas un asinszāle, pa 3 ēdamk. liepu ziedi un raudene. Aplej ar 2 l verdoša ūdens. Vāra 10 min. Novārījumu pievieno vannas ūdenim (37-48 o C). Peldes laiks – 30 min. Kurss – 12 peldes.
* Lai pastiprinātu efektu pagatavo egļu skuju novārījumu pienā. 3 ēdamk. jaunie egļu dzinumi un čiekuriņi. Sasmalcina un aplej ar 1 l pienu, vāra 20 min. Dzer pa ½ gl 2 reizes dienā.
* Taukainā seboreja, matu izkrišana: 2 ēdamk. skujas saberž, pievieno 1 gl verdoša ūdens, vāra 15 min. Nostādina 2 stundas. Ieziež galvas ādu. Procedūru veic 2-3 reizes nedēļā – 2 mēnešus.
* Maska problemātiskai ādai. Vienādās devās egļu skujas, bērzu pumpuri, nātres, ceļtekas un rudzpuķu ziedi. Samaļ un 2 ēdamk. maisījuma aplej ar nelielu daudzumu verdoša ūdens līdz izveidojas putriņai līdzīga masa. Sejas ādai uzliek silto masu un pēc 10-15 min nomazgā.

CIEDRS

* Dziednieciskais spēks šim kokam piemīt no skuju galiņiem līdz mizas gabaliņiem.
* Īpaša vitamīnu krātuve ir riekstiņi. Tie ir bagāti ar olbaltumiem, taukiem, aminoskābēm. Aminoskābe – agrīns, svarīga organisma augšanas periodā, tāpēc ārsti iesaka riekstiņus ēst bērniem, pusaudžiem, un topošajām māmiņām.
* Produkti ko iegūstam no ciedra palīdz pie avitaminozes, anēmijas, vispārēja vājuma, jo tie ir bagāti ar jodu un C vitamīnu. Ciedru vannas nomierina, mazina nogurumu un nervu sasprindzinājumu, palīdz cilvēkiem kas cieš no reimatisma un podagras. Bērniem palīdz rahīta gadījumos.
* Avitaminoze, distrofija: Saberž 4 gl attīrītus riekstus. Pievieno nedaudz ūdens, līdz izveidojas putriņa. Masu uzvāra. Lieto pa 1 ēdamk. 2 reizes dienā pirms ēšanas.
* Neiorozes, depresija: Jaunos ciedru dzinumus, skujas un mizu sajauc ar riekstu sēnalām. Lieto kā pildījumu spilveniem un matračiem.
* Reimatisms, podagra, artrīts, zilumi un sasitumi, brūču dziedēšanai: sāpošo vietu ierīvē ar ciedru uzlējumu. ½ gl sasmalcinātas skujas aplej ar1 gl degvīnu. Nostādina 7 dienas.
* Stomatīts, tonzilīts: ½ gl skujas aplej ar 0,5 l verdoša ūdens, nostādina 10 min. Skalo mutes dobumu 2 reizes dienā.
* Nespēks: 200 g saberzti rieksti, pievieno 2 ēdamk. cukuru u aplej ar degvīnu vai spirtu. Nostādina 1 mēnesi. 1 tējk. maisījuma atšķaida ar 1 gl ūdens un lieto 2 reizes dienā.
* Vanna pie poliartrīta paasinājuma: Jaunie dzinumi un čiekuri. 2-3 ēdamk maisījuma aplej ar 4 gl verdoša ūdens, vāra 15 min, nostādina 20 min. Pievieno vannas ūdenim (38 o C). Peldes laiks – 20-25 min. Pēc peldes sāpošās vietas ieziež ar skuju un augu eļļas maisījumu (1:1). Kurss – 2 nedēļas.

PRIEDE

* Dziednieciskos nolūkos priežu skujas izmatoja jau senās Babilonijas laikā. Skujas lielā daudzumā satur C, K, B1, B2, P vitamīnus, karotīnu, kā arī mikroelementus: cinku, dzelzi, ftoru un citas bioloģiski aktīvas vielas.
* Priežu eļļa ir lielisks antidepresants, daži aromterepijas seansi ir pietiekoši lai atjaunotu cilvēkā možumu. Preparātus izmanto pie furunkulozes, seborejas, bronhītu, traheītu, pneimoniju ārstēšanas.
* Kakla un mandeļu iekaisums: Izmanto skuju inhalācijas. Kurss – 3-4 reizes dienā.
* Haimorīts: ½ gl sasmalcinātas skujas, 4 ēdamk. cukurs, 1 l ūdens. Karsē cepeškrāsnī 2 stundas. Lieto iekšķīgi pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā.
* Ūrīndzenoš līdzeklis: 2 ēdamk. pumpuri, 1 gl ūdens. Vāra 15 min, nostādina 2 st. Lieto pa 1 ēdamk. 4 reizes diena, 1 nedēļu.
* Iesnas, klepus, saaukstēšanās: 1 tējk, priežu ziedputekšņi, 1 gl. Medus. Lieto pa 1 tējk. 3-4 reizes dienā pirms ēšanas.
* Bronhīti, pneimonija, reimatisms, holecistīts, pielonefrīts, cistīts, kā atkrēpošanas un žults dzenošs līdzeklis: priežu sīrups. Samaļ jaunos pumpurus. Aizpilda aptuveni par 1/3 sterilizētu trīslitru burku un aplej ar karstu sīrupu (ūdens un cukurs 1:2). Var arī apliet ar medu. Burkas aizvāko un novieto glabāšanai. Lieto 3 reizes dienā siltā veidā vai pievieno pa 1-2 tējk. pie karstas tējas. Profilaktiskos nolūkos lieto visu gadu pa 1 tējk. 2 reizes dienā.
* Saaukstēšanās, ādas un augšējo elpošanas ceļu iekaisumi, reimatisms: 1 ēdamk. pumpurus aplej ar 1 gl verdoša ūdens. Karsē ūdens peldē 30 min vai termosā 45-60 min. Nostādina 10 min. Lieto pa 1/3 gl 2-3 reizes dienā pēc ēšanas.
* Avitaminozes profilakse un imunitātes paaugstināšana: skuja sasmalcina un sajauc ar cukuru 4:1. Lieto – 2 ēdamk. maisījuma aplej ar 4 gl. Vēsa ūdens. Nostādina 3 dienas. Lieto pa ½ gl 2 reizes dienā.
* Radikulīts: Svaigas zāģskaidas ievieto traukā un apsmidzina ar ūdeni. Trauku noslēdz un karsē cepeškrāsnī 4-5 stundas. Skaidas novieto uz palaga un apguļas siti sasedzoties. Guļ kamēr skaidas nav pilnībā atdzisušas. Pēc procedūras uzreiz nenomazgājas, bet viegli noslauka no ādas skaidu atlikumus un silti apģērbjas.
* Ekzēma: Sadedzina priedes pagali. Pelnus sajauc ar vazelīnu 1:1, ieziež traumētās vietas 2 reizes dienā.

PRIEŽU SKUJU VANNAS

* Ginekoloģiskās saslimšanas: 1,5 kg sasmalcināti pumpuri, skujas un čiekuri. Aplej ar 5 l verdoša ūdens, karsē 30 min. Nostādina 12 st. Iegūto šķidrumu (piesātinātā brūnā krāsā) pievieno vannas ūdenim (38 o C). Peldes laiks – 20 min. Kurss – 10-12 dienas.
* Sāpes sirds rajonā, podagra, reimatoīdais artrīts, bezmiegs, bronhiālā astma, plaušu saslimšanas: 4 gl skujas aplej ar 2 l vēsa ūdens. Vāra 30 min noslēgtā traukā. Nostādina 12 st. Pievieno vannas ūdenim (36-38 o C). Peldes laiks – 15-20 min.
* Vielu maiņas traucējumi, locītavu saslimšanas: skuju ekstrakta vannai pievieno 1 ēdamk. jūras vai vārāmo sāli un pa 5 pilieniem ožamo spirtu, eikalipta un ciedru eļļu. Kurss - 15 peldes.
* Liela garīgā slodze: 3-4 gl skujas vai pumpuri. Aplej ar 3-4 l auksta ūdens un vāra 2-2,5 st. Pievieno vannas ūdenim (37-38 o C). Peldes lieto 3 reizes nedēļā.
* Locītavu reimatisms: 2 gl skujas izliek uz pannas un karsē 3-4 min cepeškrāsnī. Daļu no siltajām skujām izliek uz palaga, tad apguļas un ar otru daļu apliek ķermeni no augšpuses. Silti sasedzas. Sauso vannu lieto 30 min. Kurss – 3-4 reizes.
* Mazina sāpes pie locītavu reimatisma: sasmalcinātas skujas sajauc ar parasto aptiekas vati un uzliek uz sāpošajām locītavām. Silti sasedzas.

LAPEGLE

* Dziedniecisko nolūkos izmanto pumpurus, viengadīgos dzinumus, zaļos nenobriedušos čiekurus, skujas, sveķus. Preparāti satur daudz askorbīnskābi, karotīnu, E vitamīnu. Tiem piemīt antiseptiskas, sāpes mazinošas, urīndzenošas īpašības.
* Avitaminoze, gripas profilaksei: 5 ēdamk. jaunie dzinumi. Aplej ar 1 l verdoša ūdens, nostādina 2-3 st. Dzer pa ½ gl 3 reizes dienā starplaikos starp ēdienreizēm.
* Artrīta sāpes: 1 ēdamk. sasmalcinātas skujas aplej ar ½ gl verdoša ūdens. Karsē 20-40 min. Dzer pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā, 2-3 nedēļas.
* Nieru un urīnpūšļa saslimšanas: 1 ēdamk. pumpurus aplej ar 1 gl verdoša ūdens, karsē 15 min. Nostādina 30 min. Pievieno tīru ūdeni līdz pinas glāzes tilpumam. Dzer pa 1/3 gl 3 reizes dienā pēc ēšanas.
* Augšējo elpošanas ceļu saslimšanas, bronhīts, reimatisms, podagra, poliartrīts, locītavu saslimšanas: 4 ēdamk. sasmalcināti jaunie dzinumi. Aplej ar ½ l verdoša ūdens, nostādina 30 min. Dzer pa 1/3 gl 2-3 reizes dienā, 1 st. pirms ēšanas.
* Locītavu saslimšanas: vienlaicīgi dzerot uzlējumus ieteicams lietot arī vannu peldes ar jauno dzinumu novārījumu. ½ spaini dzinumus aplej ar verdošu ūdeni un karsē 3-5 min. Nostādina 15-20 min. Pievieno vannas ūdenim Peldes veic ik pārdienas pa 10-15 min.
* Psoriāze: 5 ēdamk. sasmalcinātas skujas aplej ar 2 gl verdoša ūdens. Nostādina 2-3 diennaktis. Dzer pa ½ gl 3 reizes dienā. Kurs – 1,5 mēnesis. Lielāku efektu var gūt paralēli veicot vannu peldes ar priežu vai egļu skuju novārījumiem.
* Hronisks haimorīts: Degunā pilina (pa 2-3 pilieniem katrā nāsī) 2 reizes dienā eļļu. Uz nakti veic inhalācijas procedūru (10 pilieni eļļas). Elpo ar muti 15 min.

SVEĶI

* Sveķus glabā noslēgtā traukā, tumšā un vēsā vietā. Pirms lietošanas trauku ievieto karstā ūdenī (50-60 o C). Sveķi nedaudz pakusīs un kļūs mīkstāki.

CIEDRU SVEĶI

* Ciedru sveķi atšķirībā no citu skuju koku sveķiem sāk kristalizēties pēc daudz ilgāka laika.
* Elpošanas orgānu saslimšanas: Elpo tvaikus kas veidojas uz kokoglēm dedzinot sveķus. Elpo 2-3 reizes dienā, 2-3 nedēļu laikā
* Hemoroīdi: sajauc pa 1 tējk. sveķus un smilšērkšķu eļļu. Ieziež problemātiskās vietas. Var pielietot paralēli arī mikroklizmas ar sveķu ūdens šķīdumu (1:3)
* Herpes („aukstumpumpas”) uz lūpām: vates tamponiņu piesūcina ar sveķu un augu eļļas maisījumu (1:2). Patur pie herpes 25 min. Ja nepieciešams procedūru atkārto pēc 3-4 st.
* Kāju sēnītes: pagatavo sveķu kompreses (aplikācijas). Tur 30 min. Atkārto 2-3 reizes dienā, 10 dienu laikā.
* Nedzīstošas trofiskās čūlas, gangrēna sākuma stadijā: ar sveķiem piesūcina apsēju un nosien iekaisuma vietu. Apsēju regulāri maina, līdz iekaisums ir izzudis.
* Osteohondroze: masāžas eļļai (200 g) pievieno 4-5 pilienus ciedru sveķus. Kurss – 12-15 masāžas seansi.
* Mazina zobu sāpes: Ar šķidriem sveķiem ieziež sāpošo zobu un smaganas.
* 1 un 2 pakāpes apdegumi: Vienādās daļās sajauc kausētus cūku taukus, smilšērkšķu eļļu, sveķus. Apsēju kas piesūcināts ar šo maisījumu uzliek apdeguma ietai. Tur 1 stundu. Liek 3-4 reizes diena, 3 dienu laika. Tad pagatavo maisījumu no 2 daļām speķa un 2 daļas smilšēršķu un sveķu. Apsēju maina 2 reizes dienā līdz apdegums sadzijis. Ar šo maisījumu ieteicams ieziest ādu pie saules apdegumiem.
* Neauglība: sajauc 4 pilienus ciedru un rozmarīna ēteriskās eļļas un pirms nakts miega novieto guļamistabā aromalampā.
* Lai paātrinātu kaulu saaugšanu pēc lūzuma ieziež ādu traumas vietā ar ciedru sveķiem 1-2 reizes dienā.
* Pie tahikardijas, mirgojošās aritmijas vai stenokardijas. Sakarsē sveķus ūdens peldē un ieziež āgu sirds rajonā. Profilaktiskiem mērķiem procedūru veic 1 mēnesi apvienojot ar sveķu paturēšanu zm mēles 5-7 min.
* Pie hroniskiem furunkulītiem. Ar ciedra sveķiem iesmērē pārsēju un uzliek iekaisuma vietai kā kompresi. Tur – 25-30 min. Ja procedūru veic saslimšanas agrīnā stadijā, mēdz būt gadījumi, ka ir pietiekoša pat vienreizēja procedūra.
* Pie kuģa un 12-pirkstu zarnas čūlas. ½ tējk. sveķus izkausē 1 gl silta piena. Lieto pa ½ gl 30 min pirms ēšanas 3 reizes dienā. Kurss – 10 dienas. Tad ir 2 nedēļu pārtraukums un procedūru var atkārtot.

PRIEŽU SVEĶI

* Palīdz ātrāk sadzīt jebkurām brūcēm. Vienādās daļās sajauc sveķus un smilšērkšķu eļļu. Maisījumu uzvāra. Brūces ieziež 2-3 reizes dienā.
* Gripas epididēmijas laikā lieto iekšķīgi.
* Pret klepu. Vienādās daļās sajauc sveķus un cukuru. Izveido nelielas bumbiņas zirņa lielumā. Lieto 3 reizes dienā pēc ēšanas.
* Pie apdegumiem, nedzīstošām čūlām. Vienādās daļās sajauc sveķus, bišu vasku un cūku taukus. Maisījumu vāra uz lēnas uguns 10 min. Glabā vēsā vietām.
* Angīnas profilaksei. Katru dienu (1 reizi dienā) pēc ēšanas izsūkā nelielu sveķu gabaliņu.
* Pie čūlām. Vienādās daļās sajauc sveķus, bišu vasku un linu eļļu. Maisījumu uzliek uz apsēja un izmanto kā kompresi. Tur – 30-40 min.

ĒTERISKĀS EĻĻAS

* No skuju koku sveķiem iegūst ēteriskās eļļas. Eļļas izmanto kā profilaktiskus un ārstnieciskus līdzekļus pie gremošanas orgānu, nieru saslimšanām, reimatizma, radikulīta, podagras, neirostēnijas.
* Bronhu attīrīšanai. Aroma lampā sasilda 5-7 pilienus lapegles ēterisko eļļu. Veic inhalācijas 2 reizes dienā pa 30 min.
* Pie niezes, kašķa. Atšķaida 5-7 pilienus priežu ēterisko eļļu ½ gl piena. Pievieno vannas peldes ūdenim (37-38 grādi silts). Pelde ilgsts 15-20 min.
* Pie matu izkrišanas un blaugznām. Šampūnam pievieno 3-4 pilienus ciedra ēterisko eļļu.


avots: Iveta Konoka rakstu ievietoja domubierdos - Zāļu sievas zelta padomi

Kategorija: Ārstniecības augi | Pievienoja: Saulite (21.11.2011)
Skatījumu skaits: 3017 | Reitings: 5.0/1
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2024 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz