Nārbulis
Foto – Shutterstock
Tautas medicīnā dažkārt izmanto augus, kam tradicionālajā ārstniecībā nav tik lielas nozīmes un plaša izmantojuma. Nārbulis ir viens no tiem, un šo augu vāc ziedēšanas laikā, kas sākas jūnijā.
Nārbuļa lakstiem ir sedatīvas īpašības, tie mazina krampjus, tāpēc tautas medicīnā izmanto pret epilepsiju un izbīļa sekām. Reimatisma gadījumā un asinsspiediena pazemināšanai noder uzlējums, ko gatavo, trīs ēdamkarotes sasmalcinātu drogu aplejot ar litru verdoša ūdens un nostādinot divas stundas.
Tomēr preparātu iekšķīga lietošana jāsaskaņo ar ārstu, jo nārbuļa sastāvā (galvenokārt sēklās) ir vielas, no kā būtu jāpiesargās. Saindēšanās gadījumā var būt vājums, miegainība, trīce, pavājinās sirdsdarbība. Nārbuļa lakstu uzlējumu drošāk lietot ārīgi. To izmanto, lai mazinātu diatēzes, ekzēmas, nātrenes, dažādu izsitumu un kašķa izpausmes.
Ja izdodas savākt nārbuļa sēklas, tās palīdz iznīcināt kaitēkļus. Taču bites nārbuļa ziedos vāc medu, jo tas ir labs nektāraugs.
Biežāk tikko plūktu nārbuli iesien Jāņu pirtsslotās, jo ezoterikā augam piedēvē spējas šajā laikā harmonizēt organismu, mobilizēt organisma iekšējās enerģijas rezerves, atbrīvot no negatīvā.
Avots: http://la.lv |