Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Interesanti raksti [81]
Tautas medicīna [45]
Sarunas par svaru [24]
Audzēts Latvijā [38]
Baltu mantojums - Dainas, zīmes [69]
Ārstniecības augi [81]
Dziednieki [20]
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Dziedniecība, latviskā vide » Ārstniecības augi

Melnā spulgpiepe - Čaga

Inonotus obliquus Pill. / Melnā spulgpiepe (Čaga)Apraksts

Melnā spulgpiepe (Čaga). Inonotus obliquus Pill. Piepes pieder pie sēņu valsts un tas nozīmē, ka tām nav hlorofila, ar kura palīdzību zaļie augi saražo sev barības vielas. Sēnes izmanto jau gatavus organiskos savienojumus no bojā gājušiem augiem un to daļām. Piepes iegūst barību noārdot koksni. Tautā jau sen ir pazīstama uz bērzu un retāk alkšņu stumbriem augošā čaga, kura ir piepes izraisīts neauglīgs (sporas neveidojošs) koka izaugums. Parazītiskas sēnes sterilā stadija. Melni brūni, grubuļaini, iegareni vai apaļi, cieti izaugumi koku mizas plaisās. Sastopama uz bērziem, pīlādžiem, apsēm, alkšņiem. Ievāc visu gadu no augošu koku augšdaļas, sagriež 3—6 cm lielos gab.

Pielietojums

Satur humīnveida polifenolkompleksu, triterpēnsavienojumus, flavonoīdus u.c. Gatavo uzlējumu, biezo ekstraktu (befungīns). Lieto par simptomātisku līdz. dažādas lokalizācijas ļaund. audzēju ārstēšanā, pret hron. gastrītu un kolītu. Bērza piepes efekta pamatā ir čagas spēja stiprināt imūnsistēmu. Uzlējuma gatavošanai čagu noskalo ar tīru ūdeni, aplej ar verdošu un atstāj ievilkties 4 – 5 stundas. Kad čaga uzbriedusi, to sarīvē vai samaļ. Vienu daļu piepes un piecas daļas ūdens uzsilda līdz 50 °C un maisījumu atstāj ievilkties vēl 48 stundas. Tad šķidrumu nolej, biezumus nospiež un iegūtajam šķidrumam pievieno novārītu aukstu ūdeni, papildinot līdz sākotnējam tilpumam. Uzlējumu ledusskapī uzglabā 3 – 4 dienas. Lieto pa vienai glāzei 3 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas. Rūpnieciski ražotā čagas biezā ekstrakta dienas deva ir 3,5 grami. To atšķaida ar 3/4 ūdens un lieto 3 reizes dienā. Ārstnieciskais kurss ir 3 – 5 mēneši ar 7 – 10 dienu pārtraukumu. Ārstējoties ar čagas preparātiem, nedrīkst lietot asus, piparotus ēdienus, kūpinājumus, treknu gaļu, taukus, īpaši margarīnu.

 turoinājumā no fitoterapieti.lv

Bērza melnā piepe - Inonotus obliquus ir sastopama tikai uz dzīviem bērzu stumbriem un pazīstama ar nosaukumu- čaga. Tā ir parazītsēne varbūt pat bērza audzējs, kurš izsūc no koka visu spēku un koncentrē to sevī. Čaga ir pamanāma no tālienes, tā izskatās kā pie stumbra pielipis melns, kraupains krupis, dažreiz tā ir liela- noskaldot sanāk pusspainis no viena bērza, taču, lai šo bērzu atrastu dažreiz paiet visa diena. Aug šī sēne lēnām- 3 kilogramu svaru sasniedz tikai 10-15 gados. Jāmeklē tā ir uz veciem, resniem, bet dzīviem bērziem, jo jaunie koki ar to neinficējas.

Kad sēni ar cirvi atdala no bērza, tad redz, ka tai ir 3 kārtas- ārējā melni grumbuļaina un cieta, vidējā- brūna un poraina, tā arī sastāda galveno sēnes daļu un iekšējā- irdena un iesniedzas stumbrā. Šo irdeno daļu atdala nost, jo tai nav ārstnieciskas nozīmes, bet pārējo sadala sīkākos gabaliņos un izžāvē 50-60 grādu temperatūrā. Čaga nav paredzēta ilgai uzglabāšanai- tā ir jāizmanto uzreiz pēc noņemšanas, jo pretaudzēju aktivitāte čagai saglabājas tikai līdz 6 mēnešiem.

Čagu pielieto kuņģa čūlas, gastrīta, ļaundabīgu audzēju, īpaši kuņģa un plaušu audzēju gadījumā. Čagas preparāti samazina sāpes, uzlabo pašsajūtu, taču tie tikai samazina audzēju augšanas ātrumu, bet neiznīcina to, tāpēc nevar paļauties tikai uz čagas spēku, vajag apmeklēt ārstu un pielietot arī citas ārstēšanas metodes. Sēne nav toksiska, pārdozēšana neko neizraisa, pielietošanai nekādu nosacījumu nav.

Mājas apstākļos čagas izvilkumu pagatavo tādā veidā: dūres lieluma čagas gabalu aplej ar 5 glāzēm avota ūdens un atstāj uz 4-5 stundām, lai čaga izmirkst, tad čagas gabalu sarīvē uz rīves, uzsilda ūdeni, kurā čaga mirka, līdz 50-60 grādiem, saber tajā sarīvēto čagu un noliek siltā vietā uz 48 stundām(var termosā), pēc tam visu nokāš un biezumus nospiež. Iegūto ūdens izvilkumu uzglabā ledusskapī. Lieto pa malkam ne mazāk kā 3 glāzes dienā, neatkarīgi no ēšanas.

Kategorija: Ārstniecības augi | Pievienoja: Saulite (25.07.2011)
Skatījumu skaits: 2968 | Komentāri: 1 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 1
1 Saulite  
0

Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2024 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz