Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Interesanti raksti [81]
Tautas medicīna [45]
Sarunas par svaru [24]
Audzēts Latvijā [38]
Baltu mantojums - Dainas, zīmes [69]
Ārstniecības augi [81]
Dziednieki [20]
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Dziedniecība, latviskā vide » Ārstniecības augi

Mārdadzis
Sestdiena, 01 maijs 2010 18:54 mardadzisMārdadzis (Silybum marianum) ir pasaulē plaši pazīstams, Vidusjūras reģiona cilmes kurvjziežu dzimtas ārstniecības augs. Latvijā mārdadzi kā košumaugu ieveda 17. gs. un apstādījumu veidošanai izmanto arī šodien. Mārdadža drogas un no tām rūpnieciski izgatavotus preparātus lieto gan gremošanas traucējumu un aknu slimību ārstēšanā, gan vēža un citu saslimšanu profilaksē. Tagad noskaidrots, ka mārdadzis ir arī efektīvs līdzeklis aknu iekaisuma mazināšanai ķīmijterapijas pacientiem.

Izdevumā "Cancer" nesen publicētā rakstā aprakstīts ASV veikts klīnisks pētījums, kura rezultāti liecina - mārdadža lietošana paralēli ķīmijterapijas līdzekļiem novērš aknu bojājumus un biežāk ļauj saglabāt optimālās devas visa paredzētā ārstēšanās kursa laikā.

Kā zināms, ķīmijterapijā izmantotie medikamenti ir toksiski un pacientiem nereti izraisa smagu aknu iekaisumu, liekot ārstiem samazināt zāļu devu vai pat vispār pārtraukt iesākto kursu. Medikamentu, kas varētu mazināt šo blakusparādību nelabvēlīgo ietekmi pagaidām nav. Līdzšinējos pētījumos bija klīniski pierādīta mārdadža efektivitāte aknu cirozes un saindēšanās (piemēram, ar sēnēm) ārstēšanā, taču attiecībā uz ķīmijterapijas izraisītu aknu problēmu mazināšanu dati nebija pietiekami. Tāpēc, lai noskaidrotu, cik efektīvi mārdadzis var novērst ķīmijterapijas izraisīto aknu toksikozi, Kolumbijas Universitātes Medicīnas centra Herberta Ērvinga Vēža centra ārstes, medicīnas doktores Kāras Kellijas vadībā tika veikts randomizēts, kontrolēts, dubultaklais pētījums. Pētījuma dalībnieki bija ķīmijterapiju saņemoši bērni, kas slimoja ar akūtu limfoblastisko leikēmiju (ALL). Šī vēža slimnieku grupa tika izvēlēta kā pētījuma mērķauditorija, jo ķīmijterapijas laikā tajā ļoti bieži tiek novērots aknu iekaisums.

Pētījumā piedalījās piecdesmit ar ALL slimojoši bērni. Pēc nejaušības principa tos sadalīja divās grupās - viena 28 dienas saņēma mārdadža ekstraktu, otra, tādu pašu laiku, placebo. Pētījuma sākumā, 28 dienā pēc ķīmijterapijas kursa uzsākšanas, visiem bērniem bija aknu iekaisuma pazīmes, kuras noteica, izmērot asinīs divu aknu enzīmu (AST un ALT) līmeni (1). Slimnieku vidū nebija zīmīgas atšķirības blakusparādību biežuma, toksicitātes smaguma vai iegūto infekciju ziņā. Vēl pēc 28 dienām, kuru laikā dalībnieki lietoja mārdadža preparātu vai placebo, situācija bija mainījusies - bērniem mārdadža grupā bija statistiski ievērojami zemāks AST līmenis (p=0,05) un tendence uz ievērojami zemāku ALT līmeni (p=0,07). Ķīmijterapijas devu samazinājums nebija statistiski ievērojams, taču pietiekami liels, lai to ņemtu vērā, novērtējot auga iedarbību - 61% mārdadža grupā pret 72% placebo grupā. Savukārt, izpētot mārdadzi in vitro, noskaidroja, ka tas nav antagonisks ALL terapijā izmantotajam ķīmijterapijas preparātam vinkristīnam, tātad pretvēža efektivitāti nemazina.

Turpmāk, norāda pētījuma autori, nepieciešami citi eksperimenti, lai noteiktu optimālās mārdadža devas lielumu, terapijas ilgumu un tās ilgtermiņa ietekmi uz hepatoksicitāti kā arī pozitīvu ārstēšanas rezultātu. Tāpat vajadzīgi pētījumi, lai pārbaudītu mārdadža aizsargspējas citu ķīmijterapijas līdzekļu un citu vēža veidu kontekstā.

(1) AST - aspartāta aminotransferāze, ALT - alanīna aminotransferāze

Avots: http://integrativetherapies.columbia.edu

Vienīgi dabas vielas palīdz atjaunot aknu šūnas (http://nra.lv/maja/veseligs-dzivesveids/25350-vienigi-dabas-vielas-palidz-atjaunot-aknu-sunas.htm?view=comments#comments)

Foto: F

Kā noteikt, kad pienācis laiks parūpēties par aknu veselību? Atšķirībā no daudziem citiem orgāniem aknas parasti neraida izteiktus palīgā saucienus. Pirmais simptoms, kas liecina, ka tām kļūst grūti darīt savu darbu, ir nogurums, bet cilvēks to bieži saista ar pārstrādāšanos vai vitamīnu trūkumu.

Mēs nevaram katru dienu ielūkoties savā asiņu plūsmā, lai redzētu, cik tur ir toksīnu, kas bojā aknas. Bet jāapzinās, ka no tiem neesam pasargāti ne brīdi, jo toksīni ir visapkārt: tīrīšanas un mazgāšanas līdzekļos, medikamentos, augu aizsardzības preparātos, ko izmanto dārzkopji. Trieciens aknām ir arī svētki ar alkohola lietošanu un bagātīgi klātu galdu, kur goda vietā vasarā bieži vien ir pikanta gaļa, kas cepta uz oglēm, nežēlojot degšķidrumu. Pat kafija veido toksīnus, kas noārdās aknās. To visu saprotot, ir mērķtiecīgi lietot līdzekļus, kuri palīdz aknām atjaunoties vai noturēties toksīnu neuzveiktām. Šim nolūkam izmanto vairākus dabas vielu preparātus.

Esenciālie fosfolipīdi

Esenciālie fosfolipīdi, ko iegūst no sojas pupiņām, labvēlīgi iedarbojas ne tikai uz aknām, bet arī uz asinsvadiem, sirdi u.c. Katras šūnas membrānā ir esenciālie fosfolipīdi, kas rūpējas par to, lai šūnā iekļūtu vajadzīgas vielas, bet neiekļūtu toksīni. Ja toksīns uzvar, šūna iet bojā. Ja tiek lietoti preparāti, kas satur esenciālos fosfolipīdus, tie spēj stabilizēt aknu šūnas, aizstājot toksīnu bojātos fosfolipīdus šūnu membrānā. Lai tas varētu notikt, asinīs ir jābūt pietiekami lielai esenciālo fosfolipīdu koncentrācijai, ko var sasniegt tikai tad, ja preparātus lieto 6–8 nedēļas.

Mārdadžu produkti

Mārdadzis šobrīd ir populārs ārstniecības augs. Daudzi cilvēki, kuri par to dzirdējuši, domā – ja uz preparāta iepakojuma ir uzrakstīts vārds "mārdadzis", tad produkts ir ļoti efektīvs un spēj pasargāt aknas. No visām aktīvajām vielām, kas ir mārdadžos, pati aktīvākā ir silimarīns. Izvēloties mārdadžu produktus, jāpievērš uzmanība tieši silimarīna saturam, jo no tā atkarīgs, kā aknu šūnu membrāna iztur toksīnu triecienus, – varētu teikt: silimarīns padara aknu šūnu par neieņemamu cietoksni, un toksīni to nevar uzveikt. Lai nostiprinātu aknu šūnu membrānu, mārdadžu preparāti jālieto 8 nedēļas.

L-ornitīns

L-ornitīns ir dabiska aminoskābe, kam liela loma organisma atindēšanas procesos, kas notiek aknās. Praktiski visas vielas, kas nonāk organismā, ar asiņu plūsmu iziet caur aknām, kur ne tikai notiek enerģijas ražošana un olbaltumvielu sintēze, bet arī atbrīvošana no toksīniem, kas veidojas mūsu organismā dažādos procesos. Vieni no kaitīgākajiem toksīniem ir amonija joni, kurus organisms pārveido par nekaitīgu vielu un izvada caur nierēm. Strādājot, piemēram, ķīmiskajā rūpniecībā, autoservisā vai izmantojot dārzkopībā pesticīdus, herbicīdus un citas indīgas vielas, mēs uzņemam daudz amonija un nitrātu jonu, aknu šūnas pret tiem ir ļoti jutīgas, netiek galā un iet bojā.

L-ornitīns "noķer" šos jonus un neļauj tiem bojāt aknu šūnas. Tā ir viena no dabas vielām, kura veiksmīgi atindē aknas un kura iedarbojas jau no pirmās dienas. Tas ir ļoti svarīgi, ja cilvēks nonācis kontaktā ar šiem joniem, kas var izraisīt lielu kaitējumu.



Avots: http://www.atklajumi.lv/index.php/sport-mainmenu-28/daba-dzied/456-mrdadzis-novr-mijterapijas-toksisko-ietekmi-uz-aknm
Kategorija: Ārstniecības augi | Pievienoja: Saulite (01.09.2012)
Skatījumu skaits: 4781 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 12
Viesi: 12
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2024 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz