Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Mantras un to nozīme [42]
Vēdiskā filozofija [78]
Vēdiskie ēšanas paradumi [16]
Tiem, kas vēlas uzlabot dzīves kvalitāti ar Vēdu zināšanām par pareizu uzturu
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Vēdiskā filozofija » Vēdiskā filozofija

Veselība - nobeigums

400 veselības augi

Daudzu lasītāju jau iepazītajā un iecienītajā „Lauku Avīzes izdevniecības” praktisko grāmatu sērijā nākusi klajā plašākā, bagātīgākā un daudzpusīgākā grāmata par dažādu augu izmantošanu veselības stiprināšanā, profilaksē, skaistumkopšanā „400 veselības augi Latvijā”. gan iepazīstina ar augiem, gan izskaidro to plašo iedarbības spektruorganisma attīrīšanā un imunitātes stiprināšanā, visdažādāko slimību ārstēšanā, uztura sabalansēšanā, kosmētiskajā iedarbībā u. c. Aplūkoti ne tikai savvaļas augi, bet arī daudzi kultūraugi, garšaugi, dārzeņi, augļi, sēklas, zaļumi, arī telpaugi. Izdevums bagātīgi ilustrēts. Meklējiet grāmatnīcās!

Ieskatam piedāvājam fragmentu no sadaļas par zāļu tēju maisījumiem.

 *

Senāk katrā dzimtā bija savs zintnieks, kura pārziņā bija tuvinieku veselība un labsajūta. Dziedināja ar apvārdotu ūdeni, sāli, dažādiem augu preparātiem. Cilvēki dzīvoja saskaņā ar dabu un tās likumiem – Dabas Mātes sargāti un izglītoti. Zināšanas par augiem un to ārstniecisko iedarbību mutiski nodeva no paaudzes paaudzē. Gadsimtu gaitā senās zināšanas daļēji zudušas, tāpēc mūsdienās ikkatrs zāļu zinātājs jātur godā un cieņā. Tā ir mūsu kultūras vēsture, tāpat kā jostās un cimdos saglabātās zīmes.

Nu jau vairāk nekā 10 gadus Dabas muzejā notiek tomātu un ķirbju izstādes, kurās apmeklētāji ne tikai degustē dārzaugus un izvēlas iepatikušos šķirņu sēklas, bet arī iegādājas zāļu tējas, ko sarūpējusi augu zinātāja Rita ARMULIKA. Augu vākšana kļuvusi par Ritas kundzes aizrautību. Šis rūpals nav no vieglajiem, toties aromātisks un veselību garantējošs gan, turklāt atjauno saikni ar dzimtas viedajām zāļu sievām. Viņas stāstījums – jūsu ierosmei.

Zāļu tēja jebkurai kaitei

 – Mana vecmāmiņa Marija bija zāļu sieva, kura ārstēja ar augiem un Dieva vārdu. Viņa nomira 82 gadu vecumā un nebija ne reizi meklējusi ārsta palīdzību. Arī mūs, bērnus, pie ārsta neveda. Brālis un māsa gāja ganos un darīja citus darbus, bet man kā vecākajai bija jāpalīdz vecmammai vākt tējas. Sākumā man šis darbs nepatika, jo nebija jau nekāda medus maize. Vai bija karsts laiks, kad kož dunduri, vai lietus līst, bridām pa laukiem, pļavām, mežiem, purviem, turklāt plikām kājām, jo tolaik, pēckara laikā, nebija piemērotu apavu. Piemēram, purvā vācām kārklu mizas, puplakšus, meža sārmenes. Pamazām iepazinu visus augus un vēlāk pati visu mūžu dzēru zāļu tējas. Jaunībā iemācītais piemirsās.

Ilgus gadus strādāju muzejā par mākslinieci, un, tuvojoties pensijai, sāku prātot, ar ko tad aizpildīšu brīvo laiku. Bez gleznošanas prasījās vēl kaut kas. Tad atskārtu, ka es taču daudz zinu par augu tējām. Izņēmu no plaukta vecmāmiņas atstātās grāmatas, piepirku klāt mūslaiku izdevumus un sāku atsvaidzināt zināšanas no aptuveni 50 savāktajām grāmatām. Vajadzīgo informāciju meklēju arī internetā. Man tas šķita ļoti interesanti. Atskārtu, ka šeit paveras plašs darba lauks, jo ārstniecības augu ir tūkstošiem un recepšu – desmitiem tūkstošu. Konsultējos ar profesori Viju Eniņu. Kad stāstīju, ka pārzinu aptuveni 200 savvaļas augu, viņa teica, ka mierīgi varu gatavot tēju receptes. Tā viss sākās.

POPULĀRĀKIE TĒJU MAISĪJUMI

Visejošākās ir profilaktiskās organismu attīrošās tējas, kuras regulāri jāpadzer rudeņos un pavasaros vismaz mēneša garumā. Manā sastāvā ir piparmētra (labi garšo un smaržo), raudene (7 dažādām kaitēm), dzelzene (laba asins tīrītāja), podagras gārsa (izvada sāļu nogulsnējumus no locītavām), peonijas ziedi (likvidē iekaisumus), gandrene (regulē asinsspiedienu), lielā nātre (satur daudz dzelzs), asinszāle (novērš iekaisumus), kliņģerītes (stimulē aknu darbību un žults sekrēciju, arī pretvēža aktivitāte), bērza lapas (attīra urīnceļus), ugunspuķe (regulē vēdera izeju). Šo augu maisījumu lieto, ja nekas īpaši nekaiš. Tēja palīdz attīrīties un neļauj rasties nekādiem sastrēgumiem.

Ja ir konkrēta saslimšana, tad vispirms izārstē to un pēc tam, lai aizsargātu un stiprinātu organismu, padzer šo tēju. Vienlaikus to dzer, ja ārstē kādu slimību ar zāļu preparātiem.

Gatavoju arī vitamīnu tējas, kas visiem ļoti patīk. Tajās lieku žāvētas pīlādžogas, dzērvenes, cidonijas, vilkābeļu ogas (nepārspīlēt, jo ir ārstnieciskas), žāvētus ābolus, ābeļu, upeņu un zemeņu lapas.

Ja grib paņemt līdzi uz darbu vitamīnu tēju, to var uzliet termosā un dzert siltu visu dienu. Citas tējas neiesaku šādi uzliet, jo augi (ziedi, lapas) termosā nosmok un zaudē vērtību. Parasti uzlej verdošu ūdeni un patur 15–20 minūtes (ja ir lapiņas un ziedi). Ilgāk (0,5–2 stundas) ļauj ievilkties tad, ja tējas sastāvā ir stublāji un saknītes. Tējas vārīšanu neatzīstu, jo gaisā iztvaiko daudzas vērtīgas vielas.

Ķīnieši dara tā: vispirms tējai uzlej verdošu ūdeni, lai likvidētu sliktās baktērijas, nolej, tad vēlreiz uzlej karstu (aptuveni 80o) ūdeni.

Tēja holesterīna mazināšanai: artišoks, vīnogu lapas, lucerna, zemeņu lapas, ugunspuķe, žāvētas smiltsērkšķa ogas (daudz vitamīnu, mazina holesterīnu), sarkanais āboliņš un vārpatu saknes (veicina gremošanu). Dominējošais ir artišoks, no tā gatavo dabīgos preparātus holesterīna mazināšanai. Iedarbīgs sastāvs. Šī tēja jādzer ilgstoši.

Locītavu tēja: trejdaivu sunītis – dominējošais, jo iztīra sāļus, auzas mīkstina, pelašķi un kliņģerītes noņem iekaisumu, piparmētra uzlabo aromātu un garšu, podagras gārsa izvada sāļus. Var dzert ilgstoši.

Saaukstēšanās tēja (stiprais variants tikai pieaugušajiem), ko var izmantot inhalācijām. Fenheļa agastahe, salvija, izops, aveņu lapas, mārsils, kliņģerītes un piparmētra (stiprā Ēģiptes mētra). Kolīdz sāk sūrstēt kakls un tecēt deguns, uztaisa inhalāciju: ieber katliņā sauju drogas, uzlej ūdeni, uzvāra un kārtīgi saelpojas tvaikus. Dabīgs antibiotisks sastāvs.

Saaukstēšanās tējas maigākais variants paredzēts bērniem: raudene, piparmētra, gaiļbiksīte, fenheļa agastahe, ceļmallapas, mārpuķītes.

Imunitātes stiprināšanai: ehināceja (to visi pazīst); mazāk zināma ir krasta kaņepe – aug upju un ezeru krastos, aptuveni 1,5–2 m gara, ar tādu pašu iedarbību, bet ir nedaudz indīga, tāpēc maisījumos to pievieno ne vairāk kā ¼ devas.

Sieviešu tēja: rasaskrēsliņš (samazina pārmērīgu asiņošanu un normalizē ikmēneša ciklu), piparmētra, baltā panātre, sarkanais āboliņš (satur estragēnus – sieviešu hormonus, kas mums ir ļoti vajadzīgi), vībotne (visu iztīra), zeltenīte/zelta pīpenīte (labi likvidē iekaisumu). Vajadzētu dzert vismaz 3 dienas pirms mēnešreizēm, lai nebūtu sāpju, un 3 dienas pēc, lai visu iztīra un nekas neaizķeras. Agrāk ar vībotni palīdzēja arī klimaktērija posmā, jo šis augs izvada no organisma visu slikto. Pretī deva tēju, kas aptur asiņošanu.

Ļoti moderna un pieprasīta ir vīriešu tēja, kuru izstādē izķēra vienā mirklī. Sastāvā ir augi, kas satur vīriešu hormonus, novērš prostatas iekaisumu: kazroze, zeltslotiņa (attīra nieres un urīnceļus), naudulis (vairo vīrieša spēku), zeltsakne (ceļ tonusu), ugunspuķe (regulē vēdera izeju).

Tēja vēnu iekaisuma novēršanai. Ja ir problēmas ar vēnām un asinsvadiem, dzer rutīna tabletes, kas stiprina asinsvadus, un griķu ziedu tēju. Svaigi griķi ir indīgi, der tikai žāvēti. Garšas uzlabošanai griķus kombinē ar piparmētrām, kā arī pievieno lazdu lapas un mizas (savelkoša iedarbība). Griķus var lietot ilgstoši un neierobežotā daudzumā, lai stiprinātu kapilārus un lielos asinsvadus, sevišķi vēnas. Ja profilaktiski un laicīgi sāk to darīt, var izvairīties no vēnu iekaisuma.

ATCERIES: ja ir fiziska vaina, neviena tēja vairs nelīdz, vienīgi noņem iekaisumu un mazina sāpes.

Man bieži jautā, vai ir kāds universāls tēju maisījums ikdienas lietošanai. Manuprāt, nav labi ilgstoši dzert vienu tēju, pietiek ar 1–3 nedēļām. Es pati nedēļu dzeru vienu tēju, tad mainu. Garšīga ir raudenes tēja, bet tai ir nomierinoša iedarbība, tāpēc nevajadzētu to dzert pārāk ilgi. Cilvēki ir iecienījuši piparmētru tēju, taču tā kairina kuņģi, tāpēc nevajag aizrauties. Ir dažādas piparmētru šķirnes. Piemēram, garlapu piparmētra jeb zirgu mētra ir maiga un garšīga, to var dzert vienu un likt maisījumos. Daudzi iecienījuši kumelītes, taču tās ir ārstnieciskas, tāpēc katru dienu nevajadzētu lietot. Tas pats attiecas uz liepziediem, kas ir sviedrējoši un vairāk paredzēti saaukstēšanās gadījumam. Patīkama ir kliņģerīšu tēja, bet šim augam ir pretvēža iedarbība, tas iznīcina dažādas baktērijas. Bet vai tas ir vajadzīgs veselam cilvēkam? Labāk lietot augu maisījumu, kura sastāvdaļas ik pa laikam variē.

UNIKĀLAIS AUGU DESMITNIEKS

Un tomēr ir augi, kuriem vajadzētu atrasties ikvienas gudras saimnieces tēju plauktiņā.

1. Asinszāle uzlabo aknu darbību, attīra asinis, dziedina iekaisumus, stabilizē nervus, tai piemīt pretvēža aktivitāte.

2. Pelašķis – brīnišķīgi attīra organismu, atbrīvo no klepus. Tas ir dabas antibiotiķis, kas likvidē iekaisumus un sāpes, normalizē gremošanu, mazina menstruālo asiņošanu. Es šo augu pievienoju skaistuma tējām, kas paredzētas jauniešiem ar problemātisku sejas ādu. Nedrīkst dzert ilgāk par mēnesi.

3. Raudene ir garšīga zālīte daudzām kaitēm: bronhītam, turberkulozei, gremošanas veicināšanai, žults izdalīšanai un insulīna veidošanai, nervu sistēmas stabilizēšanai, reimatisma un radikulīta dziedināšanai. Tās lietošanu nedrīkst pārspīlēt grūtnieces, taču maza deva maisījumā nekaitēs.

4. Kliņģerīte veicina šūnu atjaunošanos, mazina asinsvadu spazmas, dziedina dažādus iekaisumus (olnīcas, dzemde, priekšdziedzeri), aktivizē hipofīzes, epifīzes un virsnieru garozas darbību, rada seksuālu uzbudinājumu.

5. Ancītis dziedina aknu iekaisumus, neirozes, mazina kakla aizsmakumu, tam piemīt pretvēža aktivitāte.

6. Kumelīte mazina jebkādus iekaisumus, novērš spazmas gremošanas traktā un vēdera uzpūšanos, veicina zarnu peristaltiku, novērš alerģiju, mazina nogurumu. Ārīgi lieto kompresēm, kā arī matu un mutes dobuma skalošanai.

7. Piparmētra remdē sāpes, stimulē sirdsdarbību, paplašina asinsvadus, stimulē žults veidošanos, nomierina nervus un uzlabo miegu.

8. Parasto salviju vajadzētu ieaudzēt katrā dārzā, jo šis augs ir dabas antibiotiķis ar pretvēža aktivitāti. Novērš dažādus iekaisumus. Pirmās zāles pret visa veida sēnītēm, kas savairojušās cilvēka organismā. Der pret saaukstēšanos, arī kakla zāle (var skalot kaklu vai dzert tēju).

9. Muskata salvija tikai nesen nākusi modē. Tai ir lielas, apaļīgas lapas, izaug aptuveni metru augsta. No ziediem gatavo eļļu, lapas liek tēju maisījumos. Līdzīga parastajai salvijai, taču atšķiras ar to, ka ir afrodīzijs. Labi palīdz pret depresiju, mazina nieru iekaisumus, pazemina temperatūru, palīdz pie tahikardijas. Ārīgi lapas liek uz augoņiem un brūcēm, novārījumu pievieno vannas ūdenim, lai mazinātu reimatisma sāpes.

Nejaukt ar salviju Diunorum, kas ir psihotropa, tāpēc aizliegta.

10. Purva vārnkāja domāta locītavu ārstēšanai, jo izvada sāļu nogulsnējumu; to lieto ginekoloģisku slimību gadījumā un pret kuņģa sāpēm; praktizē abscesu, furunkulozes un flegmonas gadījumos; mazina saaukstēšanās simptomus un palīdz ārstēt plaušu tuberkulozi; profilaktisks pretvēža līdzeklis.

Šo sarakstu katrs var turpināt vai pārveidot pēc saviem ieskatiem saskaņā ar savu un pārējo ģimenes locekļu veselības stāvokli.

Par to, kā augi pareizi vācami, apstrādājami un glabājami, lasiet grāmatā „400 veselības augi”.

Vasaras rūpes

JŪNIJS, īpaši pirmsjāņu dienas, ir aktīvākais augu vākšanas laiks. Interesanti, ka šogad to iesaka darīt nevis Līgo dienā, bet mēneša vidū – 10.–15. jūnijā. Ja augu krājumus ziemai veidojat katru gadu, tad paši zināt, kas ģimenei noderīgāks. Tiem, kuri to darīs pirmoreiz, der ieklausīties fitoterapeita Artūra Tereško ieteikumos.

– Tējas plauktā vajadzētu atrast vietu aveņu un zemeņu lapām, upenēm (organisma spēcināšanai, pret saaukstēšanos), sarkanajam āboliņam (imunitātes stiprināšanai), salvijai (pret aterosklerozi, spēcīgs imūnstimulators), vīgriezei (paplašina asinsvadus, nomierina nervus), vībotnei (pret iekaisumiem, aptur asiņošanu), kliņģerītei (gļotādu atjaunošanai, pret iekaisumiem). Laba ir dzelzenīte (rūgta tēja, toties uzlabo nieru darbību un novērš akmeņu veidošanos), zeltslotiņa (neveidosies žultsakmeņi, uzlabosies aknu vielmaiņa), mārsils (stiprina plaušu imunitāti), kaķpēdiņa (laba aknām, taču paaugstina spiedienu), kumelīte (noņem vēdera sāpes un uzpūšanos), melisa (tonizējoša), piparmētra (mazina spazmas, nedrīkst lietot vienlaicīgi ar homeopātiskiem līdzekļiem, jo neitralizē to darbību), ceļmallapa (vispārēja imunitātes regulētāja). Vasarā vēlams savākt lapiņas, nomazgāt un košļāt vai arī sagriezt un pievienot salātiem, sevišķi tad, ja ir kādas kuņģa vainas vai stomatīts, jo ceļmallapa regulē un neļauj rasties lielai skābei. Nedrīkst aizmirst pelašķi (klepum, ievainojumiem). Asinszāle noņem grūtsirdību un melanholiju, uztur psihisko enerģiju. Tāpat mājās jābūt baltajiem māliem.

Viens no imunitāti stiprinošiem augiem ir ālantes sakne. To nevāra, bet aplej ar glāzi remdena ūdens, atstāj uz nakti ievilkties un no rīta izdzer. Organismu stiprina tādi augi kā rožainā rodiola jeb zeltsakne, citronliāna, leizeja, čīkstuļu laimiņš. Ik dienas būtu jālieto kāds no šiem augiem, jo tās ir vienas no vislabākajām zālēm – lietotas pa tējkarotei dienā tās paceļ enerģētiku tik augstā līmenī, ka organisms spēj atvairīt jebkuru slimību.

Šim Tereško kunga ieteiktajam sarakstam katrā ziņā pievienojiet tos augus, kas iecienīti tieši Jūsu ģimenē. Atcerieties, ka augi jāvāc tīrā vidē, uzreiz jāsagriež un jāizžāvē ēnā vai telpā ar labu ventilāciju. Glabā sausā, tumšā vietā (virtuves skapītī) stikla burkās vai papīra tūtās, neaizmirstot uzrakstīt auga nosaukumu un vākšanas datumu.

 

Pavasaris. Jāattīra organisms

Pēc ziemas esam nedaudz "ierūsējuši", ar pārtiku uzkrājuši daudz kaitīgu vielu, mazāk kustējušies svaigā gaisā. Arī slimībām piemīt tāds nejauks niķis -- atgādināt par sevi tieši pavasarī -- dabas atmosdas laikā.

Sāļu nogulsnējumu izvadīšana no locītavām

Mūsu mitrais klimats nereti kaitē locītavām. Gadu gaitā tajās veidojas sāļu nogulsnējumi, izraisot sāpes un kustību traucējumus, kuri īpaši saasinās pavasarī. Lai turētos pretī podagrai un artrītam, var īstenot 3 dienu organisma atindēšanas kūri.

1. variants. No rīta tukšā dūšā iedzer glāzi silta ūdens, kurā izšķīdināta 1 ēdamkarote glaubersāls. Visu dienu (ik pa pusstundai) dzer citrusu sulu – 6 greipfrūtu sulu atšķaida 2 litros ūdens. To var darīt, ja kuņģī nav paaugstināts skābes saturs. Vakarā vēlama klizma ar citronu sulu, kumelīšu vai salvijas novārījumu.

4. dienā sāk dzert dārzeņu sulu un ēst auzu tumi. Nākamajās dienās lēnām pāriet uz ierasto uztura režīmu, gan izslēdzot no uztura kūpinājumus un garšvielām pārsātinātus produktus. Reizi nedēļā vajadzētu atkārtot klizmu, kas neļaus uzkrāties sāļiem.

Pēc šāda veselības kursa urīnsāļi būs aizskaloti, ko apliecinās sāpju zudums un locītavu lokanums. Terapiju var atkārtot pēc 3–4 mēnešiem.

2. variants. Ņem 30 lauru lapas, noskalo un vāra litrā ūdens (var uzliet verdošu ūdeni un turēt termosā). Šo novārījumu dzer 3 dienas pa 100 g 6–7 reizes dienā. Spēcīgs urīndzinējs līdzeklis, kas palīdz izvadīt sāļu nogulsnējumus no sāpošām locītavām. Vienlaikus kompensācijai jālieto kāliju saturoši augi – aprikozes, vīģes, rozīnes, valrieksti, ar mizu cepti kartupeļi.

Tūskas noņemšanas kūre 40 dienām

  • Vajadzīgi Basmati rīsi. Tos mazgā un mērcē. 1 glāzi rīsu uzvāra, ūdeni nolej, rīsus noskalo un vēlreiz uzvāra. Ar šo porciju pietiks 3 dienām. No rīta izdzer glāzi silta ūdens un apēd 1 ēdamkaroti vārīto rīsu. Līdz pusdienām neko neēd. Pusdienās vēlams izvēlēties veģetāru maltīti. Vakarā sagatavo maltu žāvētu augļu (aprikozes, vīģes, rozīnes, melnās plūmes) un valriekstu maisījumu. Apēd 2 ēdamkarotes augļu masas un uzdzer ūdeni vai ingvera tēju.

Zarnu trakta tīrīšana

Divreiz gadā (februāris–marts un oktobris–novembris) derētu īstenot zarnu trakta tīrīšanas kursu. Tas jāsāk jauna Mēness 11. dienā un jāturpina 10 dienas. Vajadzīgas šādas sastāvdaļas:

  • ingvera pulveris – ½ tējkarotes,
  • kurkums – 1/3 tējkarotes,
  • vērmeļu vai vībotņu pulveris – ¼ tējkarotes,
  • lakrica (malta sakne vai tinktūra) – 1 tējkarote,
  • kumelītes – 1 ēdamkarote,
  • kliņģerītes – 1 ēdamkarote,
  • sennas lapas – 1 ēdamkarote,
  • vilkābele – 1 ēdamkarote,
  • salvija – 1 ēdamkarote,
  • medicīniskā ogle – 10 paciņas,
  • rīcineļļa – 15 kapsulas.

Visas drogas sajauc. Ņem 1 ēdamkaroti maisījuma, pārlej ar 0,5 l verdoša ūdens, atdzesē līdz istabas temperatūrai, pievieno medu un citrona sulu (pēc garšas). Ieņem 10 tabletes medicīniskās ogles, uzdzerot pusi no sagatavotās tējas, otru pusi izdzer no rīta.

Katras 1., 5., un 10. dienas vakarā pirms gulētiešanas ieņem 5 kapsulas rīcineļļas.

Tīrīšanās laikā – tikai veģetārs ēdiens: gargraudu rīsi ar dārzeņiem, žāvētas plūmes ar bietēm, augļi, skāba sula, zaļā tēja, cukura vietā – medus. Jāatsakās no baltmaizes un citiem balto miltu izstrādājumiem, kartupeļiem, pupiņām, zirņiem, gaļas, zivīm.

Ja gremošanas sistēma attīrīta, to stiprinās un atveseļos arī daudz vienkāršāka un gardāka recepte. Sastāvdaļas:

  • alveja – 200 g,
  • medus – 200 g,
  • Kagor vīns – 0,5 l.

Visu samaisa un glabā stikla burkā, ledusskapī. Katru dienu ieņem 50 g maisījuma.

 

Kategorija: Vēdiskā filozofija | Pievienoja: Saulite (08.02.2013) | Autors: Mārtiņš Geids
Skatījumu skaits: 4975 | Reitings: 5.0/2
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2025 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz