Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Mantras un to nozīme [42]
Vēdiskā filozofija [78]
Vēdiskie ēšanas paradumi [16]
Tiem, kas vēlas uzlabot dzīves kvalitāti ar Vēdu zināšanām par pareizu uzturu
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Vēdiskā filozofija » Vēdiskā filozofija

Pranajama

Gopi Vorjers, Dr. Harišs Verma, Kārena Salivena "Ājurvēda"

Jogas vingrinājumi

Jogas asanu (vārds asana nozīmē "iesēsties ērtā pozā") uzdevums nav tikai fiziskā ķermeņa lokanības uzlabošana. Tās atbrīvo un iekustina sastāvējušās enerģijas un toksīnus, kas uzkrājušies marmas punktos un čakrās. Asanas veicina netraucētu prānas plūsmu cauri ķermenim un smadzenēm un ļauj kundalini enerģijai ceļot cauri čakrām. Nodarbības ar jogu jāveic tukšā dūšā, guļot uz grīdas. Jānoņem brilles, kontaktlēcas un rotaslietas un nodarbības jāveic vieglā, brīvā apģērbā.

Enerģijas bloku atbrīvošana. Pirms sākt nodarbību, svarīgi atbrīvoties no uzkrātās spriedzes ķermenī. Turpmāk aprakstītie vingrinājumi ļaus viegli izstaipīt muskuļus, atslābināt locītavas un veicinās dziļo elpošanu. Izturiet katru kustību, skaitot līdz trīs, un pakāpeniski paildziniet šo vingrinājumu laiku.

Stiepšanās. Stāviet taisni, kājas kopā. Ieelpojiet un celiet rokas augšup gar sāniem un izstiepiet virs galvas. Stiepieties, ceļoties uz pirkstgaliem, un tā stāviet. Izelpojiet un nolaidiet rokas gar sāniem. Atkārtojiet vingrinājumu divreiz.

Sānu stiepšana. Stāviet taisni, rokas gar sāniem, kājas plecu platumā. Ieelpojiet un celiet labo roku augšup gar sānu un izstiepiet to virs galvas, plaukstu vēršot uz kreiso pusi. Izelpojiet un stiepiet roku uz kreiso pusi.

Sagriešanās. Stāviet taisni, kājas metra attālumā viena no otras. Ieelpojot paceliet rokas priekšā plecu augstumā. Izelpojot virziet rokas uz labo pusi. Tuviniet kreiso roku labajam plecam. Koncentrējieties uz labo roku, viduklī sagriežoties, cik vien tālu iespējams, un palieciet šādā pozīcijā. Ieelpojiet. Izelpojiet un atgriezieties sākuma stāvoklī. Atkārtojiet griešanos uz kreiso pusi, tad nolaidiet rokas gar sāniem un atslābinieties.

Pietupšanās. Stāviet taisni, kājas gurnu platumā. Paceliet rokas sev priekšā plecu augstumā. Ieliecieties ceļos un tupieties, cenšoties pēdas neatraut no zemes.

Šīs asanas veicina ķermeņa, prāta un gara savstarpējo harmoniju. Viss, ko jūs darāt ar kreiso ķermeņa daļu, jāatkārto ar labo, lai nodrošinātu līdzsvaru. Pajautājiet jogas instruktoram vai ājurvēdas ārstam par jūsu konstitucionālajam pamattipam vispiemērotākajām jogas pozām.

"Koks".

1. Stāviet taisni, potītes saskaras, rokas gar sāniem. Pleci atbrīvoti, un skatiens uz priekšu.

2. Novietojiet labās kājas papēdi pret kreisās kājas augšstilbu. Kreisās kājas pirksti vērsti uz leju, un labais celis tiecas uz sāniem.

3. Izstiepiet rokas virs galvas un salieciet kopā plaukstas. Izturiet pozu 30 sekundes, tad atgriezieties sākuma stāvoklī un atkārtojiet to ar otru kāju.

"Kobra"

1. Nogulieties uz vēdera- kājas taisni un pirkstgali nostiepti. Ar zodu atspiedieties pret grīdu.

2. Novietojiet plaukstas uz grīdas plecu līmenī. Ieelpojot paceliet galvu un krūtis no grīdas un lēnām celiet augšup.

3. Iztaisnojiet rokas un ar mugurkaulu stiepieties augšup un atpakaļ. Atgāziet galvu. Izturiet pozu, izelpojiet un atgriezieties sākuma stāvoklī.

Pozu iedarbība. Vātas cilvēkam "kobras" poza novērš aizcietējumu, bezmiegu, sliktu mugurkaula apasiņošanu un menstruāciju traucējumus. Pītas cilvēkam šī poza stimulē nieru un to apkārtējo orgānu darbību, virsnieru dziedzeru darbību un ārstē paaugstinātu asinsspiedienu. Kaphas cilvēkam šī poza ārstē astmu un aizcietējumu. "Koka" poza palīdz novērst līdzsvara traucējumus un attīsta intelektu.

"Arkls"

1. Nogulieties uz muguras un, tuvinot ceļus krūtīm, atraujiet vidukli no grīdas. Rokas paliek vai nu izstieptas uz grīdas, vai atbalstam novietotas uz gurniem.

2. Nolaidiet rokas zemāk, lai atbalstītu vidukli. Celiet kājas pāri galvai, ar pēdām cenšoties aizsniegt grīdu, un izturiet pozu. Lai atgrieztos sākuma stāvoklī, lēnām paceliet un nolaidiet kājas uz grīdas.

"Zivs"

1. Nogulieties uz muguras. Pavirziet elkoņus tā, lai tie būtu līdzās ribām, bet rokas "guļ" uz grīdas.

2. Balstoties uz elkoņiem, liecieties lēnām atpakaļ, līdz galva sasniedz grīdu. Saspiediet lāpstiņas kopā, izturiet pozu un atgriezieties sākuma stāvoklī.

ESIET PIESARDZĪGS! Pirms "arkla" vai "svecītes" pozas izpildīšanas noklājiet uz grīdas divas salocītas segas. Nogulieties tā, lai ķermenis būtu uz segām, bet galva uz grīdas. Galva būs zemāk par ķermeni, un spiediens uz kaklu nebūs tik liels. Asanu izpildīšanas laikā negroziet galvu! Konsultējieties ar ārstu, vai jums nav kādas kakla skriemeļu vai muguras problēmas.

"Svecīte"

1. Apgulieties uz muguras- kājas kopā un rokas gar sāniem. Pirkstgali nostiepti.

2. Celiet kājas augšup, ar rokām balstot muguru. Elkoņi uz grīdas. Celiet kājas, līdz ķermeņa svars būs balstīts uz pleciem.

3. Izturiet šo pozu, cik vien ilgi spējat. Uz izelpu lēnām nolaidiet kājas zemē.

Atslābināšanās poza. Nogulieties uz muguras, rokas un kājas brīvi gar sāniem ērtā attālumā. Aizveriet acis. Mierīgi guļot, 10 reizes dziļi ieelpojiet un izelpojiet. Atslābiniet visu ķermeni.

Prānajama

Jogas un ājurvēdas filozofijā svarīga loma ir pareizai elpošanai, ko sauc par prānajamu. Prānajama ir vārds sanskritā, ko var tulkot kā "elpošanas māksla": prāna nozīmē "dzīves spēks" un yama- "kontrole". Cilvēks ir vesels tikai tad, ja elpo dziļi un brīvi. Organismam nepieciešams liels skābekļa daudzums, lai attīrītu asinis, sadedzinātu atkritumvielas; sekla vai īsa ieelpa bieži liecina par nervozitāti vai emocionāliem pārdzīvojumiem.

Skābekļa nepieciešamība. Gadsimtu gaitā cilvēce ir zaudējusi pareizas elpošanas māku. Daudzi no mums izmanto vienu desmito daļu no plaušu kapacitātes, un mūsdienu satraukuma un aizņemtības pilnajā dzīvē tas kļūst aizvien bīstamāk. Ja skābeklis netiek piegādāts nepieciešamajā daudzumā, cilvēks jūtas noguris vai cieš no galvassāpēm, zemas koncentrēšanās spējas vai arī saslimst.

Dzīves spēka kontrolēšana. Ājurvēdā prāna ir dzīves spēks, un tā ir enerģija, kas slēpjas elpošanā. Ja iemācāmies kontrolēt elpošanu, mēs piekļūstam lieliskai dzīves enerģijas krātuvei. Mēs varam iemācīties elpot lēnā, pareizā ritmā, un šis ritmiskums nostiprinās elpošanas sistēmu, nomierinās nervus un prātu, mazinās vēlmes un iekāres un uzlabos koncentrēšanās spējas.

Došu līdzsvarošana. Nesen veiktie pētījumi pierāda, ka jogas elpošana spēj ārstēt tādas kaites kā astma, ekzēma, paaugstināts asinsspiediens un diabēts. Prānajamas vingrinājumus jums var ieteikt atkarībā no jūsu valdošās došas, lai līdzsvarotu visu trīs došu enerģiju ķermenī.

Elpošana kaphai. Kaphas cilvēkam jāaizspiež kreisā nāss un jāelpo caur labo, jāatlaiž pirksti un jāizelpo caur kreiso nāsi.

Elpošana pītai. Pītas cilvēkam atkārtoti jāieelpo caur kreiso nāsi un jāizelpo caur labo.

Elpošana vātai. Vātas cilvēkam vispiemērotākā ir pamīšus elpošana caur abām nāsīm. Aizspiediet vienu nāsi un ieelpojiet caur otru, tad aizspiediet otru nāsi un izelpojiet. Pēc tam ieelpojiet caur to nāsi, caur kuru jūs tikko izelpojāt, utt.

Ājurvēda māca, ka prānajamas elpošanas paņēmieni līdzsvaro cilvēka dabas pretrunīgās puses. Labā nāss ir saistīta ar cilvēka aktīvo, racionālo dabu, bet kreisā nāss- ar pasīvo, emocionālo. Elpojot pamīšus ar vienu un otru nāsi, iespējams harmonizēt abas puses. Vislabāk, ja nodarbojaties ar prānajamu, guļot uz muguras vai sēdus, ar to var nodarboties jebkurā piemērotā vietā. Galvenais nosacījums- lai mugura un galva ir taisnā līnijā. Veiciet prānajamas vingrinājumu ik dienu piecas minūtes no rīta un vakarā. Praktizējot prānajamu, lēnām skaitiet pie sevis, līdz būsiet apguvuši elpošanas mākslu tā, ja jutīsiet laiku, to neskaitot.

Vitālā elpošana. Ieelpojiet dziļi caur abām nāsīm. Lai izelpotu, strauji un spēcīgi ievelciet vēdera muskuļus un diafragmu tā, lai izelpa ir gandrīz kā šķaudiens.

Pēc izelpas atslābinieties un ļaujiet ieelpai notikt īsi un dabiski. Izelpai jābūt īsākai nekā ieelpai.

Sākumā veiciet vitālo elpošanu 10 reizes- divas izelpas sekundes laikā.

Tas ir viens cikls. Starp cikliem atpūtieties vienu minūti. Sākumā veiciet divus ciklus, bet pamazām palieliniet slodzi līdz pieciem cikliem.

Bhastika elpošana. Ieelpojiet un izelpojiet 3 reizes. Ieelpojiet tā, lai aizpildītu apmēram vienu trešdaļu no plaušu tilpuma, tad izelpojiet. Atkārtojiet to 10 reizes, izmantojot plaušas un krūškurvi, it kā tās būtu plēšas. Pašās beigās ieelpojiet tik dziļi, cik vien tas iespējams, un izelpojiet.

Dziļā elpošana. Ieelpojiet dziļi ar vēderu, kas izpletīsies virzienā uz krūškurvi līdz pat krūšu kaulam. Izelpojiet, sajūtot, kā gaiss iziet, tad mainiet ieelpas un izelpas secību.

Maigi paspiediet vēderu uz iekšu, lai palīdzētu izelpai izkļūt no plaušu lejasdaļas. Lēnām skaitot līdz 4, ieelpojiet un tad izelpojiet, arī skaitot līdz 4. Ar laiku palieliniet slodzi, skaitot līdz 8.

Meditēšana

Ājurvēdā meditēšana ir nozīmīgs paņēmiens, kā nostiprināt došas un uzlabot pašsajūtu. Gluži tāpat kā pančakarma attīra ķermeni, meditēšana attīra prātu. Rietumu mediķi vēl nav sapratuši, kā meditēšanu varētu izmantot medicīnā, bet pētījumi ir pierādījuši, ka tā var palēnināt sirds ritmu, samazināt negatīvās emocijas un radīt miera sajūtu. Kad cilvēks meditē, kundalini enerģija ceļas pa čakrām uz augšu un piepilda orgānus.

Iekšējā miera meklējumi. Meditēšana ir instruments, ar kura palīdzību cilvēks atklāj, ka viņā pašā valda miers, viņš atklāj pasauli, ko nekas no ārpasaules nespēj ietekmēt. Vārds "meditācija" ir radies no latīņu vārda moderi, kas nozīmē "ārstēt". Meditēšanai izvēlieties tīru, patīkamu vietu ar dabisku apgaismojumu, lai šī vieta kļūst par miera oāzi. Meditēšanai izvēlieties brīdi, kad diena nav tik saspringta. Kad jūtaties atslābinājies un ērti iekārtojies, ļaujiet domām plūst.

Domu apklusināšana. Prāta iztukšošana ir īpaša darbība. Domām jāturpina plūst savu dabisko gaitu, līdz tās pašas apklust. Iedomājieties sevi, pētot sava prāta kambarus, izgaismojot ikkatru stūrīti ar žilbinoši spilgtu baltu gaismu, lai prāts kļūst tīrs. Ļaujiet domām ienākt galvā un palaidiet tās un gaismas viļņiem. Ļaujiet, lai domas iet no viena kambara uz nākamo. Katrs kambaris var dāvāt jums kādu atklāsmi.

Izmantojiet degošas sveces liesmu- mūžīgo uguni. Tā jums palīdzēs meditācijā.

Lai atrastu gaismu sevī, meditējiet klusā, vēsās mēness gaismas pielietā istabā.

Meditēšanas nozīmīgums

Jogs Amrits Desai reiz ir teicis: "Lūgšana ir tava saruna ar Dievu. Meditācija ir tava klausīšanās, kad Dievs runā ar tevi." Meditēšana ļauj cilvēkam iepazīt sevi garīgi, un tas var ļoti labvēlīgi ietekmēt gan fizisko, gan emocionālo stāvokli.

Saskaņā ar pētījumiem, veiktiem vairāk nekā 50 pasaules valstīs, meditēšana uzlabo prāta spējas, radošo aktivitāti, uztveri, attīsta cieņu pret kārtību, pazemina asinsspiedienu, mazina satraukumu un nepieciešamību pēc medicīniskās palīdzības, samazina stresu, aptur novecošanu, maina elpošanas dziļumu, veicina dziļu relaksāciju, uzlabo darba spējas un garastāvokli, ceļ pašapziņu un veicina sava "es" apzināšanos.

Meditēšana ir ājurvēdiskās dzīves sastāvdaļa, kas palīdzēs jums uzlabot veselību visos līmeņos, jo ķermeņa un prāta savienībai pievienosies arī gars.

Dziļa atpūta. Meditēšana prātam un ķermenim sniedz unikāli dziļu atpūtu un mundrumu. Ķermenis nonāk neparasti dziļā atpūtas stāvoklī, bet prāts pa to laiku nomierinās, iemanto iekšēju mieru.

Meditēšana izkliedē dziļi iesakņojušos stresu un sasprindzinājumu, atjauno organismu, pastiprina radošās un prāta spējas, sagatavo organismu dinamiskai un veiksmīgai darbībai. Par šo procesu norisi daudz kas vēl joprojām nav zināms. Ājurvēdā uzskata, ka meditācija iedarbojas uz čakrām, veicinot prānas plūsmu augšup, iedvesmo un iedzīvina garu.

Atbrīvošanās no stresa. Meditēšanai piemīt unikāla spēja atslābināt ķermeni, un tas ir zinātniski pārbaudīts paņēmiens, lai sniegtu visam organismam dziļu un pamatīgu atpūtu. Ir pierādīts, ka šī dziļā atpūta atbrīvo no uzkrātā stresa un sasprindzinājuma, ko līdz galam nespēj neviena cita relaksācijas forma- ne atvaļinājums, ne fiziskās nodarbības, ne speciāli atslābināšanās vingrinājumi.

Dienas beigās. Iesakām meditēt ik vakaru 20-30 min., lai nomierinātu prātu un veicinātu spirdzinošu atpūtu miegā. Reģenerējoša enerģija miegā pa ķermeni plūdīs vēl efektīvāk.

Vienkārši meditēšanas paņēmieni

Ideālā gadījumā meditēšanu vajadzētu mācīties pie pieredzējuša instruktora, bet to var praktizēt arī mājās- vienatnē vai grupā. Ja iespējams, centieties meditēt vienā un tajā pašā laikā un vietā. Elpojiet mierīgi, vēdera lejasdaļai kustoties vienmērīgā ritmā. Sāciet ar piecu vai vairāk minūšu ilgu dziļo elpošanu un tad pārejiet uz seklāku elpošanu.

Sagatavošanās. Apsēdieties uz grīdas ar sakrustotām kājām, rokas izstieptas, plaukstas vērstas augšup. Meditēt var gan atvērtām, gan aizvērtām acīm, kā kuram ērtāk. Daudziem meditēšanā palīdz mantras skandēšana, kas ir zilbes, vārda vai frāzes atkārtošana (skaļi vai klusībā pie sevis) (sk. Mantras).

Kā rīkoties? Meditācijas uzdevums ir attīrīt prātu un ļaut enerģijai brīvi plūst ķermenī. Nav iespējams meditēt nepareizi. Pamēģiniet iesākumam šo vienkāršo meditācijas paņēmienu.

Meditēšana.

1. Apsēdieties uz grīdas ar sakrustotām kājām un taisnu muguru.

2. Acis var aizvērt vai atstāt vaļā, kā jums labāk patīk.

3. Dziļi un vienmērīgi ieelpojiet un izelpojiet piecas reizes.

4. Turpiniet vienmērīgi elpot, koncentrēties uz mantru, ieelpu-izelpu vai uz savu domu plūsmu.

5. Nepieķerieties savām domām. Ļaujiet tām nākt un aizplūst.

6. Elpojiet lēni un mierīgi, ļaujot ķermenim un prātam pilnībā atslābināties.

7. Vērsiet savu uzmanību uz iekšējām norisēm. Ar aizvērtām acīm ir vieglāk koncentrēties.

8. Pēc kāda laika centieties elpot dziļāk.

9. Meditēšanas noslēgumā mierīgi atveriet acis, ja tās bija aizvērtas, un pāris minūšu atpūtieties.



Avots: http://sncwap.net/aveda/av10.php
Kategorija: Vēdiskā filozofija | Pievienoja: Saulite (12.03.2012)
Skatījumu skaits: 1652 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2024 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz