Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Mantras un to nozīme [42]
Vēdiskā filozofija [78]
Vēdiskie ēšanas paradumi [16]
Tiem, kas vēlas uzlabot dzīves kvalitāti ar Vēdu zināšanām par pareizu uzturu
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Vēdiskā filozofija » Vēdiskā filozofija

Kaphas tips

Psiholoģiskais portrets

Nesatricināms kā klints, ciets kā akmens, virmo kā mirguļojošs upes spogulis baltā mēness gaismā – tāda ir Kaphas tipa būtība.

Kaphu ietekmē ūdens un zemes elementi – pievilkšanās un apburšanas enerģijas visumā. Kapha apskalo barošanās ķermeni un atrodas cilvēka krūšu kurvja augšējā nodalījumā.

Kaphai dominē svadhisthana čakras enerģija, kuras pārvaldnieks ir Merkurs. Merkuram piemīt Mēness daba, kura iemieso sievišķību. Šo pirmatnējo sievišķo spēku, kas spējīgs uz dzimtas turpināšanu, ietver muladharas vīrišķā saules enerģija. Vesels dzīvespriecīgs Kapha atrodas muladharas un svadhisthanas – radīšanas pamata ietekmē.

Šīs čakras novietotas iegurņa un dzimumorgānu apvidū. Tās veido Kaphas garīgo dabu. Ja Vatas dvēsele novietota Kaphas fizioloģiskās lokalizācijas apvidū, tad Kaphas dvēsele atrodas Vatas fizioloģiskās lokalizācijas apvidū. Tāpēc Vata un Kapha atrodas opzīcijā, jeb – kā pretējie poli, kurus vienā veselumā apvieno Pitta. Kosmiskā līmenī Kapha kalpo kā barotājs spēks, Vata – kā virzītājspēks, bet Pitta – kā dinamiskais spēks.

Zemes planetārie principi labi absorbējas Kaphas dabā. Kaphas labāk par citiem noskaņoti uz zemes dzīves ritmu un piemērotāki izdzīvošanai. Tieši Kaphas bija tie, kas rakstīja sociālos un ģimenes noteikumus cilvēkiem. Nekustīgie, stabilie un inertie Kaphas reti kontrastē ar pāri skrienošajām un mākoņos zūdošajām Vatas gaisa plūsmām un vulkāniski ugunīgajiem Pittas uguns izvirdumiem. Kapha vienmēr bija it un būs, tas ir likums. Kapha – tā ir mūžības sastingusī statuja, kuru nespēj ietekmēt ne laiks, ne telpa. Kaphas enerģija kalpo par pamatu, uz kura piebūvē pasaules ķieģelīšus. Dzīvīgums, mainība, spēja pacelties un lidot, kas piemīt Vatai, vai uguns, spēks, spiediens un dinamika, ar ko raksturīgs Pitta, tiek uzturēts ar kaphas enerģiju. Kaphas enerģija ir fundamentāla, tāpat kā fundamentāls ir Mātes Zemes arhetips.

Kaphas enerģijas simbolizē vēlu ziemu un agru pavasari visām dzīvām radībām. Kapha tīra asinis un ikdienas dubļus, atkailina spirdzinošo tīrību un svaigumu. Kapha iemieso galveno un nepārtraukto dzīvības procesu, bez kura nav iespējamas ne mājas, ne bērni, ne ģimene. Kapha, kā planētas mātes krūts, sasilda un baro Vatu un Pittu, kuri nāk pie tās, lai papildinātu spēkus. Kapha ir kā mierīga un nobarota govs, kura ganās leknās zaļās pļavās. Kaphas talismans – aizvēsturisks zilonis, kuš sevī nes zemes ciešanu smagumu. Kapha iemieso mūsu sākumu un visa eksistējošā sievišķo dabu.

Kapha – tas ir stoiciskas grācijas, miera un jutekliskuma klasisks savienojums. Kaphas ir ļoti garīgi un nenogremdējami. Kaphām raksturīga stabilitāte un piezemētība, kura ļauj doties brīvā lidojumā Vatām un veikt varoņdarbus Pittām. Kapha saviem partneriem dod iespēju dzīvot un priecāties šeit un tagad.

Kapha atrodas fiziskā un astrālā plānā. Cilvēka organismā Kaphai pieder līdz 80% kopējā svara, bet uz planētas – 50%. Lūk, kāpēc cilvēki, kuriem dominē šī doša, tik stipri piesaistīti materiālajai pasaulei. Tas rada milzīgas problēmas. Kaphas vienmēr pārēdas, viņiem ļoti attīstīts privātīpašnieciskuma instinkts. Būt Kaphai, nozīmē būt privātīpašniekam.

Kaphām nepieciešamas lielas telpas un plašums, kur paveras pasakaini skati un perspektīvas. Lai viņi varētu veikt Herakla cienīgus darbus, viņiem nepieciešams svaigs gaiss un noteikti dzīves apstākļi. Auglīgajai Kaphas enerģijai jāplūst netraucēti. Kapha mājām uzstāda trīs prasības: lai būtu ērti, praktiski un lai būtu liela pārticība.

Kaphām jāatsakās no krāšanas, privātīpašnieciskuma un slēpšanas „nebaltai dienai”. Viņiem nav sevi jāpersonificē ar savu īpašumu, kaut arī tas sagādāts ar godīgu darbu, bet jāpietiek ar pašu nepieciešamāko. Diemžēl Kaphām tas gandrīz nav izpildāms uzdevums, jo viņiem grūti izlemt, kas tas ir, „visnepieciešamākais”. Ja viņi sev atstās vienu ceturtdaļu no tā, kas viņiem pieder, arī tad nevajadzēs kļūt par askētiem. Kaphas nekad nav nabagi, un tas saprotams: vajag taču daudz piena, lai barotu Vatas un Pittas.

Šiem solīdajiem ļaudīm ar glancētajām sejām piemīt spilgti izteikta spēja „atdzist skrējienā”, zaudēt motivāciju, zaudēt interesi par to, kas vēl nesen viņos izraisīja entuziasmu un pacēlumu. Kaphām patīk aiziet pagrīdē, lai viņus neviens neurda un netraucē.  

Nekontrolējama ēdelība, neizvēlīgums un skopums šos cilvēkus noved letarģiskā stāvoklī. Jūtīgajās sezonās Kaphām rūpīgi jākontrolē vēlēšanās „vilkt segu uz savu pusi” un „uzlikt ķepu” visam, ko redz acis. Ja viņi šajā padomā neieklausās, tad vēl vairāk pieņemas svarā, kurš jau tāpat ir liels, jo viņi ir ļoti inerti. Kaphas nezina, kas tas tāds – iztēles lidojums vai visaptveroša kaisles uguns, tāpēc viņu enerģija netērējas un nesadeg, bet izlietojas uzmanīgi un ekonomiski. Taču, neskatoties uz visu viņu rakstura nelokāmību un nepielūdzamību, Kaphām tomēr izdodas atkāpties no stereotipa, kaut gan tādēļ viņiem jācīnās pašiem ar sevi.

Svadhisthanas stihija – ūdens. Kad Kapha saduļķo ūdeņus un kļūdās, viņš bieži slīkst vilšanās, depresijas un melanholijas dziļumos. Kad Kapha nogrimst pašā dibenā, viņš no visuma celtnieka kļūst par tā aktīvu iznīcinātāju. Depresijas telpā vai Plutona valstībā rodas daudzi ļaundabīgo audzēju veidi.

Lai pilnvērtīgi nodzīvot katru dienu, Kaphām stingri jāievēro dienas režīms un viņi nedrīkst sev atļaut bēdāties iekšējo konfliktu dēļ. Ūdens cilvēki nedrīkst atļaut sev tādu greznību kā krāt aizvainojumu, dusmas un haosu savā iekšējā pasaulē. Tāpat kā upes ūdeņiem, arī Kaphas ūdeņiem vienmēr jābūt tīriem, caurspīdīgiem un straujiem. Kaphas pirmais ienaidnieks – stāvošs ūdens.  


Kas pievilcīgs Kaphās?

Ak, cik patīkami būt ar miermīlīgajiem un labsirdīgajiem Kaphām! Saskarsmē ar nosvērtajiem Kaphām, cilvēki vienmēr ir mierīgi un droši, jo nebaidās, ka nākošajā sekundē viņi uzsprāgs vai kļūs nikni kā Pitta vai aizgūtnēm tarkšķēs un izšļāks spožas idejas kā Vatas. Kaphas klātbūtnē Pittas un Vatas dvēseles atpūšas. Ar Kaphu pavadītais laiks Vatām un Pitām ir dziedniecisks kā dzīvības avots.

Kaphas ir neticami pievilcīgi, jo viņos jūtams mātišķais spēks, saknes un aizsardzība. Viņi prot ciest, viņi spēj piedot. Viņi gandrīz vienmēr jums piedod grēkus, un gatavi spiest pie sirds. Piedevām viņi loti jūtīgi un kaislīgi, aiz ārēja miera slēpjas emociju vētras. Kaphas cenšas ar visiem saglabāt labas attiecības, viņi prot būt līdzjūtīgi un vienmēr ar cieņu izturas pret citu jūtām.

Parasti Kaphas dara to, ko labi apdomājuši un aprēķinājuši. Viņi izceļas ar aukstasinību un viņus praktiski gandrīz nav iespējams izsist no līdzsvara. Krīzes situācijā Kaphas saglabā apskaužamu mieru un spēju skaidri domāt. Kapha prot nomierināt apkārtējos un tiem iedvest, ka viss nav tik slikti kā liekas.

Kaphas ir solīdi un loģiski spriest spējīgi, viņi saglabā uzticību tradīcijām un pārliecībai. Tie ir tipiski konservatori, kuri Kapha došas disharmonijas gadījumā pārvēršas par retrogradiem. 

Iztēlojieties sevi lidojošo Vatu vietā, kuriem tā gribas atrast ērtu nosēšanās laukumu, vai mežonīgā sacīkstē paši ar sevi auļo Pittas, kuri jau aizmirsuši, ar kādu nodomu sākumā viņi startēja un pēc kādiem augstiem mērķiem vadījās, kad devās krusta gājienā uz Jeruzalemi. Gan vieniem, gan otriem tā gribas mieru, viņi tā noguruši no nebeidzamo stresu virknes. Un te viņi ierauga lielu, baltu Kaphu, stabilu, nenogremdējamu un burvīgu, ar sulīgu piena upju atlasa spožumu un bāli rožaino ķīseļa krastu tīro nevainību. Vai tā nav visuma miera, harmonijas un klusuma personifikācija?!

„Ļoti gribas klusumu”, - sev saka Vatas un Pittas, iekrizdami Kaphas apkampienos. Taču viņi nesaprot, ko viņiem sagādās rītdiena. Bet „rītdiena” Kaphām vienmēr atkārto „vakardienu, šodienu un vienmēr”. Ar kaphām kopā labi atpūsties nogurušām dvēselēm, bet, kad dvēsele ir atpūtusies, tā atkal grib lidot un traucas cīņā.

Kapha – tā ir zeme un ūdens, tā ir nosēšanās josla, kuru Vatas pārvērš par pacelšanās joslu; tas ir plato, no kura Pittas uzsāk kārtējo augšupceļu. Kapha dod enerģiju, baro un dāvā maigumu. Tikai paēdis var veikt kosmiskus varoņdarbus neatklātā ētera tīmeklī. Bet Kapha vienmēr gaidīs, būs uzticīga, krās un vairos spēkus un enerģiju, lai nākamreiz mums dotu optimismu, pārliecību par mūsu spēkiem, mūsu eksistences stabila līdzsvara, miera, stabilitātes un drošības sajūtu.


Kas Kaphās kaitinošs?

Kaphas nedrīkst pārvērsties par ganiem, kuri modri vēro, lai neviens no bara neaizklīst, kaut gan ganiem-ziloņiem tik un tā nepanākt veiklās antilopes (Vatas) un ugunsspļāvējus pūķus (Pittas). Kaphām ganāmpulks jāpalaiž savā vaļā. Lai antilopes un pūķi jūtas brīvi. Jo Kaphas labi zina, ka tie tik un tā nekur nepazudīs un nāks gan pēc ūdens, gan pēc barības. Kapha – tā ir Māte, viņa nedrīkst pārvērsties par ļauno pamāti – uzraudzi.

Kaphas reti mēdz kļūt par gardēžiem, jo par savu galveno uzdevumu uzskata izsalkušo paēdināšanu. Viņiem sveša Vatas estētika un Pittas gardēdība. Galdi, kurus klāj Kapha, vienmēr bagātīgi un smagi. Ēdiens, kuru gatavo Kapha, sazemē Vatas, bet izsmalcinātie gardēži Pittas to uzskata par nesaderīgu, pliekanu, slikti sagatavotu, neglīti pasniegtu. Taču kaphu tas nekad nemulsina, tā nekad neņem vērā tādas „bērnišķīgas” muļķības. Kapha labi zina, ka bads nav brālis, un, kad klaidoņi bērni (Vata un Pitta) pa īstam izbadēsies, tad atskries pie viņas kā mīļie un viņa tos pabaros, esiet par to droši.


Kas Kaphām kaitīgs?

Labākais veids, kā Kaphām izsist galveno došu no līdzsvara, tas ir - dzīvot pēc principa „tas ir mans un arī šis ir mans”. Viss materiālais, blīvais, fiziskais, kam nav gaisa vibrāciju un dzīvīgās uguns, iedzen Kaphu līdz ceļiem zemē. Kaphas tipa cilvēki nekad nedrīkst dzīvot slinkumā, miegaini skatoties apkārt ar domu, ko gan tādu atkal varētu apēst.

Skopums, privātīpašnieciskie instinkti un skaudība, kas piemīt Kaphām, signalizē par to, ka viņu galvenā doša izsista no līdzsvara. Hroniskas skumjas, miegainība, „nekā nedarīšana”, īgnums, pareizināts ar neizskaidrojamu ietiepību, nevēlēšanās (vai nevarēšana?) pieņemt lēmumu nevienā jautājumā, mēģinājums visu nobremzēt arī spilgti liecina par disharmonisku Kaphu.

Pirmkārt, Kaphas doša iziet no līdzsvara, kad Kaphas cilvēks lieto ūdens produktus, kuri viņam nav labvēlīgi. Tie ir smagie un aukstie piena produkti (tajā skaitā Kaphas dievinātie krējuma deserti, jogurti un saldējums), saldumi, trekns, sāļš ēdiens, alkohols. Otrkārt, disharmonija rodas no pārmērīga pārdzīvojuma šajā sakarībā. Bet nav jāpārdzīvo, vienkārši jāmaina dzīvesveids un jārūpējas par savu veselību. Ilgstoši un absolūti nevajadzīgi pārdzīvojumi, kuri nespēj mainīt situāciju, izraisa depresiju, kuras dēļ Kapha sāk ēst arvien vairāk un uzkrāt arvien vairāk rezervju. Bet stresa situācijās viņi vairs nespēj kļūt par samierinātājiem un arbitriem. Cenšoties abstrahēties no situācijas, viņi arvien asāk izjūt savu nederīgumu un iegrimst ilgstošā miegā. 

Kaphas guļ ilgi un saldi, bet miegs nesniedz atvieglojumu. Pamazām viņi kļūst atkarīgi no miega, no ēdiena, no dzēriena, no cilvēkiem. Iestājas sastingums un stupors. Inerces dēļ viņi turas pie pagātnes, pie tiem pašiem cilvēkiem, pie tā paša uzvedības modeļa, pie tām pašām lietām. Galvenā viņu dzīves pazīme kļūst vienveidība.

Taču viņiem jāatrod sevī spēks un jāmostas no garā miega, jāierauga saule un priecīgi tai jāuzsmaida. Jāizmet nevajadzīgie krāmi no antresola, jāizmet pirms pieciem gadiem draugu dāvinātās gurķu burkas un pirms astoņpadsmit gadiem pirktās čības (tās tev nopirka tētis). Vecā saimniecības pārzine pārvēršas par Pasaules Māti ar starojošu skatienu! Dzīve turpinās! Kas par to, ka dažas grumbas vairāk? Galvenais, ka Kapha gatavs uzsākt ilgo  un neatlaidīgo cīņu pats ar sevi.

Ja Kapha sāks nodarboties ar sportu, katru dienu pastaigāsies, mazāk ēdīs, pareizi elpos, iemācīsies sev radīt garastāvokli (vai tad tā nav laime, ka spīd saule, bet tu esi dzīvs un vesels?), tad viņa atdzīvosies un atkal kļūs par māti, mīļāko, efektīvu, koptu dāmu, kura graciozi kustas, skatās pasaulē platām bezdibenīgām acīm un atdod savu siltumu ar maigo roku mīļu pieskārienu.


Enerģētika un ārējais izskats

Vectēvu Kaphu viegli pazīt pēc kuplajām formām. Parasti Kaphām pilnīgas krūtis un gūžas, pilnīgas, diezgan īsas kājas, gulbja augums un nesteidzīga, gracioza gaita. Spēcīgs vīrietis ar varenu torsu un attīstītu muskulatūru, ja vien, protams, nav uzaudzējis biezu tauku kārtu, iemieso tipiska Kaphas izskatu. Bieži šī tipa vīrieši ir drukni, plecīgi, ar buļļa kaklu, platām gūžām un spēcīgām kājām. Kaphas tipa pārstāvji pārvietojas lēnu, kustības līganas, mierīgas. Parasti viņiem gaiša āda, plati kauli un pilnīgas rokas. Kaphas ātri pieņemas svarā, bet samazināt viņiem to ļoti grūti (tāpat kā grūti atvadīties no jebkura iegūtā materiālā labuma), kaut gan ēd mazāk kā Vatas un Pittas. Toties viņiem ir gluda, vienmēr svaiga un valga āda, kura ilgi saglabājas jauna. Daba Kaphām parasti piešķīrusi paīsas un paresnas kājas, bet viņiem reti raksturīga ziloņa gaita; drīzāk to var salīdzināt ar grūsnas panteras gaitu.

Kaphas nekad nezaudē spēkus un nenonāk spēka izsīkumā, kā tas bieži notiek ar Vatām un Pittām, jo viņi vienmēr atstāj spēku „rezervē”. Viņi prot aprēķināt savus spēkus un nemīl pārvērtēt savas iespējas. viņi izvēlas ieņemt ērtu pozīciju, kuru vajadzības gadījumā pieņem par starta līniju maratona distancei, kurā viņiem nav konkurentu.

Viņi nekad nesteidzas un dzīvo pēc principa: pasteigsies – tikai citus sasmīdināsi. Pareizi, jo pie finiša pirmie nonāk viņi, jo Vatām un Pittām enerģijas rezerve jau iztērēta.


Seksualitāte

Marss un Merkurs, kuri pārvalda Kaphu, šiem cilvēkiem piešķir iekšējās harmonijas sajūtu. Marss, kuram piemīt saules un vīrišķības raksturs, Kaphām, kuri parasti aizņemti smagā darbā, piešķir neparastu spēku, stingrību, veselību, izturību un sīkstumu pārciest dzīves grūtības. Merkurs Kaphām piešķir sievišķību un seksuālo pievilcību. Izturības un jutekliskuma harmonija Kaphas pārvērš par dzimtas turpinātājiem un nenogurdināmiem seksuāliem partneriem.

Sievietei Kaphai pietiek, ja padomā par dzimumaktu – un viņa jau grūta. Kaphas vīriešiem un sievietēm piemīt milzīga seksuālā potence. Viņi spējīgi uz ilgstošu dzimumaktu, ieņemšanu un bērnu dzemdēšanu. Liekas, ka tā ir viena no nodarbēm, kura, neskatoties uz sasprindzinājumu un enerģijas patēriņu, sagādā Kaphām, šiem sliņķiem un hedonistiem, patiesu baudu. Senajās gleznās bieži attēloja dievus un dievietes ar kuplām formām, kuri atspoguļoja Kaphas būtību.

Sievietei Kaphai piemīt unikālas spējas kļūt vīram par mīļāko un māti. Tieši tāpat vīrietis Kapha sievai kļūst par satriecošu mīļāko un gādīgu tēvu. Kaphām piemīt iedzimts jutekliskums. Vatas jutekliskumu var vingrināt vienīgi mentāli, bet Pittas var uz to vienīgi tiekties. Kaphas nevainīgi flirtē ar visu pasauli. Viņu seksuālās enerģijas straume ir varena, tai nav šķēršļu.

Kapha simbolizē absorbcijas spēju, tāpēc cilvēki, kuri satuvinās ar Kaphām, var sajusties kā viņu gūstekņi. Kaphām nav pat pārāk jāapkampj, lai partnerim nerastos sajūta ka viņš iekritis slazdā un zaudējis izvēles brīvību. Kaphām jābūt vērīgiem un jāsaprot savus partnerus. Beigu beigās Kaphas arhetips iemieso mātes gudrību, kura spēj ne tikai pabarot, sargāt un bēdās mierināt, bet arī palaist tālā ceļā. 

Kaphas ir lieliski partneri visiem ajurvēdas cilvēku tipiem. Saka, ka laulības būs veiksmīgas tikai tad, kad vismaz viens no laulātajiem pēc ajurvēdiskās konstitūcijas būs Kaphas tips. Kaphām nepieciešams partneris ar lielu dzīvības spēku, augstu seksuālo potenci un nepieciešamību pēc biežiem dzimumaktiem ar ejakulāciju.


Karjera

Marsa saules enerģijas un Merkura mēness enerģijas līdzsvars, kuru izstaro muladhara un svadhisthana, Kaphām ļauj labi pildīt ģimenes pienākumus. Pēc dabas viņiem pieder uguns sargātāja pienākums, tāpēc no viņiem izaug labi saimnieki, kuri dzīvo pēc principa „visu uz mājām”. Viņi gan atnesīs, gan pabaros, gan uzkops, gan sasildīs. Šos cilvēkus bieži dēvē par „zemes sāli”. Viņi prot sargāt tuviniekus, mierināt nelaimē un dalīties ar viņiem priekā. Viņi nedrīkst no aizstāvjiem pārvērsties par apsargiem un uzraugiem. 

Kaphām jāsavalda savu nepiesātināmo vajadzību pēc tuvinieku barošanas un nodrošināšanas ar visu nepieciešamo, jo šīs pozitīvās īpašības kalpo kā izpausme viņu piesaistei īpašumam un krāšanas alkām. Gādīgums, kurš nav raksturīgs ne Vatām, ne Pittām, Kaphas gadījumā var iegūt visizvirtušākās formas, jo tas atspoguļo viņu nepiesātināmās alkas ņemt, saglabāt un noturēt.

Kaphas raksturīgās īpašības: gatavot ēdienu divdesmit cilvēkiem, kaut gan pusdienās piedalīsies tikai seši. Viņu vajadzību atdot pavada neloģisks un pat muļķīga dāsnums.

Vislabāk Kaphai izdodas darbi, kuri prasa izturību un saistītie ar ēdināšanu un audzināšanu. Kaphas ir labi skolotāji un vecāki, dziednieki un šefpavāri. Viņi ir labi izpildītāji ražošanā un vidējā posma darbinieki. Viņi var kļūt labi grāmatveži, tehniķi, mehāniķi, regulētāji un remonta strādnieki. Viņiem piemīt lieliskas spējas savienot sevī zemes īpašības ar prasmi skaisti dejot, muzicēt un rakstīt dzeju. Šie diženie cilvēki stabili stāv uz zemes.


Stils, krāsu gamma, dārgakmeņi

Kaphas tiešām pārvēršas, kad uzģērbj modernu un spilgtu apģērbu. Visumā viņi apģērba izvēles ziņā ir diezgan konservatīvi un ilgus gadus turas pie viena un tā paša stila. Viņi iegādājas precīzas kopijas apģērbiem, kurus valkāja pirms daudziem gadiem. Atšķirībā no Pittām ar viņu uzvarētāju kompleksiem, Kaphas cieš no nepilnvērtības kompleksa un kautrējas par savu tuklumu.

Kaphas var lietot vienkārša piegriezuma visdažādāko krāsu un toņu apģērbu. Viņi nedrīkst atļauties volānus, rišas un kruzuļus. Viņi nedrīkst apkārties ar juvelierizstrādājumiem, pārspīlēt bižutēriju un citus vieglprātīgus aksesuārus.
Ja Kaphas sieviete sevi uztur labā formā, viņa var izvēlēties nedaudz pieguļošus tērpus no mīkstiem audumiem. Ja viņa ir ļoti korpulenta, viņai jāvalkā brīvs apģērbs, vislabāk ieteicams klasiskais stils.

Dziedniecisku ietekmi uz kaphām atstāj ahāts (elementi – gaiss un ēteris), sarkanais briljants, sarkanais un dzeltenais granāts,sarkanais un dzeltenais opāls, rubīns un topāzs. Kaphai ieteicamie metāli – zelts un varš. Hronisku lēni noritošu slimību gadījumos, kuras organismā rada daudz gļotu, Kaphām jānēsā gredzens ar opālu zelta ietvarā uz labās rokas rādītājpirksta.

Kaphas nevar atļauties izaicinošu apģērbu. Viņiem jāģērbjas atturīgi un praktiski, bet ar jūtīgiem akcentiem. Kaphas sievietes iegūs, ja uzliks smalku zelta ķēdīti, mazus greznus auskarus, uzvilks klasiskas elegantas kurpes uz neliela papēža ar akmentiņu un brīvu, krītošu apģērbu. Viņas nedrīkst valkāt mākslīga auduma tērpus, jo nedrīkst zaudēt saikni ar zemi. Viņām jālieto tikai dabiskie audumi, dārgakmeņi un metāli.


IETEIKUMI CILVĒKIEM AR DOMINĒJOŠU KAPHAS DOŠU

Sezonāli un ikdienas nodarbību veidi

No vienas puses, Kaphas sapņo par to, ka viss notiek pats no sevis. No otras puses, pirms kaut ko darīt, Kaphas rūpīgi pārdomā un apsver katru soli, jo viņi nevēlas velti izšķiest enerģiju.

Kaphas iecienītākā nodarbošanās brīvdienās – tas ir ceļojums no dīvāna līdz ledusskapim un no ledusskapja līdz dīvānam. Šo ceļojumu laikā viņi kustas lēnām, majestātiski, bez liekas rosīšanās. Savākuši paplāti ar pilnu ēdienu komplektu, viņi akurāti iekārtojas uz dīvāna. Tajā pašā laikā viņi atšķirībā no Pittas un Vatas lieliski izdara monotonus, vienveidīgus darbus, kuri prasa pacietību, pūles un izturību. Kad Kaphām nav citas izvēles, viņiem nākas strādāt, bet strādāt viņi nemīl. Tas ir paradokss, jo visi Kaphas jūt vajadzību palīdzēt cilvēkiem, viņus sasildīt pat tad, kad viņi to nelūdz. Atšķirībā no Pittām, viņiem nav slēptu motīvu, pēc kuriem viņi vadās veicot taktiskus uzdevumus pēc iepriekš izstrādāta plāna, stratēģisku mērķu sasniegšanai. Kaphām pieņemts mierināt, sasildīt, samīļot un barot tuviniekus. Tipiskas Kaphas sievietes – tās ir viesmīlīgas saimnieces, kuras liek uz galda visu, kas atrodas ledusskapī. Kaphas nedomā par lieliem apbalvojumiem par varonīgu darbu, bet atzinības vai novērtējuma trūkums par labi padarītu darbu viņus apbēdina.

Ziemas beigas un agrs pavasaris – tā ir Kaphas sezona, tāpēc šajā laikā visiem Kaphām sākas daudz problēmu. Periodā, kad daba atbrīvojas no ziemas gūsta, Kaphas nedrīkst izvēlēties sēdošu dzīves veidu. Viņi var nodarboties ar dārzkopību, lauksaimniecības darbiem, sportu, pavasara ģenerāltīrīšanu, mēbeļu pārkārtošanu dzīvokļa interjerā.

No sešiem līdz desmitiem rītā un no sešiem līdz desmitiem vakarā šīs konstitūcijas cilvēkiem intensīvi izpaužas Kaphas došas īpašības. Viņu enerģija kļūst blīva, smaga kā zeme. Viņiem jāpieturas pie vienkārša un ērta dienas režīma, lai pretotos svara pieaugumam. Tā viņi var trenēt savu gribasspēku.

Lai Kaphas diena noritētu harmoniski, jāceļas agri rītā, jāiet dušā, jānodarbojas ar jogu, jāsagādā sev fiziska (sportiska) slodze. Brokastu vietā Kaphām jāiedzer zāļu tēja. No ēšanas rītā labāk atteikties.

Galvenā ēdienreize jāiekārto starp pusdienām un vakariņām - lenčs. Lenčam jābūt sātīgam, bet visus ēdienus jāgatavo no dabīgiem un veselīgiem produktiem. Pēc lenča Kaphām obligāta pastaiga, bet pietiek ar 15 minūtēm. Vakariņām jābūt ļoti vieglām. Ja vakariņo vēlu vai ļoti sātīgi, tad neizbēgami nonāk šajā laikā dominējošās Kapha došas pasīvās enerģijas ietekmē. Labākais veids, kā nenodarīt sev sliktu šajā saspringtajā periodā, - noslogot sevi ar darbu, - vēlams ārpus mājas. Kaphām jāatrod ar ko nodarboties vakarā: kursu apmeklēšana, piedalīšanās semināros, treniņi utt., turklāt kaphas var būt nevis pasīvi dalībnieki, bet aktīvi šo pasākumu organizatori.

Kaphām jāceļas reizē ar sauli un agri jāiet gulēt. Ja viņi rītā pēc sešiem vēl paliek gultā, viņi kļūst par Kapha došas aktivitātes perioda gūstekņiem (6-10 no rīta), un visi labie nodomi par harmonisku dienas pavadīšanu būs vējā. Lai pamostos mundrs un atpūties, Kapham nepieciešams ilgāks miegs nekā Pittām un Vatām, bet nav jāguļ ilgāk par septiņām stundām! Diemžēl Kaphas naktī guļ astoņas līdz divpadsmit stundas, bet pamodušies ar grūtībām pieceļas. Viņi guļ vai nu uz vēdera, vai embrija pozā.   

Kaphām vislabāk ēst noteiktā laikā: no astoņiem līdz deviņiem rītā – zaļu tēju, apmēram vienos dienā – lenčs, sešpadsmitos – launags, un sešos vakarā - vakariņas.

Fiziskā slodze

Kaphām vienmēr jāredz nekavējoties un lielus sava darba rezultātus, tāpēc viņus nekad neapmierina regulāra vingrošana, aerobika vai parasta fizkultūra pēc standarta programmas. Viņi uzskata, ka tādas nodarbības nav domātas viņiem. „Šeit un tagad” – lūk, Kaphas sievietes lozungs, kad viņa mēģina nomest svaru.

Kaphām netrūkst izturības un spēka, bet dārgie kaphas, ņemiet vērā, ka jums jāstrādā citādi kā Vatas tipam, kuriem fiziskajai slodzei jābūt mazai, un ne tā, kā Pittām, kuriem nepieciešami vidēja smaguma fiziski vingrinājumi. Kaphām saspringti jāstrādā, lai sadedzinātu taukus un izvadītu no organisma lieko šķidrumu, izdzenātu asinis, nomestu liekos kilogramus, attīstītu līdzsvaru un lokanību.

Maratona distances un svaru stienis, bodibildings un airēšana, - lūk, laba fiziskā slodze šī tipa cilvēkiem. Ļoti daudz iegūst tās Kaphas sievietes, kurām tomēr izdodas uzveikt savu dabisko slinkumu un atrast sevī spēku regulārām nodarbībām ar ritmiku, dejām un aerobiku. Ūdenspolo, džudo cīņu un sambo var ieteikt vīriešiem, kuriem šī doša stipri izteikta.

Kaphām ieteicams divreiz dienā nodarboties ar jogu. Jogas vingrinājumu kompleksā viņiem ieteicams ieviest asanas, kuras veicina iekšējās sekrēcijas dziedzeru normālu darbību, veicina gļotu izdalīšanos (krēpas) no organisma, un palīdz izlīdzināt liekās tauku krokas.

Iegaumējiet: ja vēlaties stiept ķermeni vai vingrināt noteiktas sistēmas un orgānus ar jogas palīdzību, šos vingrinājumus izpildiet pirms jebkuru citu sportisku nodarbību sākuma!   

Aromaterapija un ķermeņa kopšana

Kaphām der silti un sausi aromāti, papildināti ar rūgtu, savelkošu garšu, un nedaudz sābuma. Lai harmonizētu Kapha došu, labi noder šādu aromātu ieelpošana, - bergamote, lavanda, ciprese, mirre, sinepes, laurs, ziepene, krustnagliņa, salvija, kampars, eikalipts, egle, pupumētra, majorāns, ingvers, raudene, rozmarīns, estragons, kadiķis, vīraks.



Avots: http://www.herbals.lv/dosha_lv/kapha.html#10
Kategorija: Vēdiskā filozofija | Pievienoja: Saulite (13.03.2012)
Skatījumu skaits: 1509 | Reitings: 5.0/2
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2025 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz