Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Akmeņi [39]
Ūdens [8]
Sveces [8]
Māls [7]
Ēteriskās eļļas [24]
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Par akmeņiem, ūdeni, mālu, svecēm un eļļām » Māls

Māls veselībai un skaistumam
Ar Neliju Ozoliņu sarunājas Linda Lemhena

Cel mani saulītē, cel,
Cel, neskaties, ka tik necils.
Manī dus saules spēks,
Manī dus senču spēks,
Manī likteni raksti –
Tas būs varens un izcils!

 Tā ar savu dzeju sarunu par māla dziedinošo spēku sāk Mālu salona vadītāja un mālu terapijas speciāliste Nelija Ozoliņa. Viņai māls nav ne dubļi, ne eksotika, ne bizness, viņai māls ir dzīvesveids. Ja es būtu māksliniece, tad Neliju noteikti gleznotu tādu kā, pirmoreiz satiekot, ieraudzīju: enerģisku, rokas līdz puselkonim zilajos mālos, smaidošu – tik laimīgi smaidošu, kādi mēdz būt cilvēki, kuru dzīve rit saskaņā ar sevi, ar dabu un tās likumiem.

Mālus pazīst visi, bet Mālu salons ir tikai viens

 Ar mālu dziedniecību iepazinos jau bērnībā. Kā pirmo palīdzību dažādu kaišu, nobrāzumu, sastrutojumu, sasitumu, sastiepumu, bronhīta, saindēšanās, ādas problēmu gadījumā vecāmāte lietoja mālus. Es biju pie tā pieradusi un dziedināšanu ar māliem uztvēru kā pašsaprotamu. Aizgājusi lielajā dzīvē, mālus piemirsu – dabas dziedniecība nebija modē...

 80.gadu sākumā, kad strādāju ar Ķemeru dūņām, manās rokās nonāca Maskavā un Pēterburgā izdotas grāmatas par mālu dziedniecību. Saskatīju dūņu un māla dziedniecības paralēles. Abi materiāli ir dabas doti, lielākā atšķirība, ka dūņas ir jāsilda, māls – ne. Mālu var izmantot arī gadījumos, kad slimo vietu nedrīkst sildīt.

 Pirmais, ar ko man sākās tieša sadarbība, bija «Dieva dārzu pētnieks», ģimenes ārsts, fitoterapeits Artūrs Tereško – viņš jau sen praksē lieto Latvijas zilos mālus.

 Drosmi ar zilo mālu iziet tautās modināja nu jau aizsaulē aizgājušais ķīmijas zinātņu doktors Olafs Stengrēvics – gaišs un patiess cilvēks, ļoti spilgta personība. Atceros viņa vārdus: «Dzīve ir pielāgošanās, izlikšanās un pašapmāns, īstenība ir dabā, tā noliek visu savā vietā, tikai mēs to nesaprotam, bieži tā diktē, bet mēs nedzirdam.»

Es laikam esmu sadzirdējusi mālus.

 Viens mālus sauc par zemes krējumu, zemes zeltu, cits – vienkārši par dubļiem. Kas māls ir jums?

 Man māls ir visa sākums. Tas droši vien ir vissenākais un dabiskākais dziedniecības materiāls. Māli satur mineralizētas dzīvo būtņu atliekas, kur sintezēti daudzi organismam nepieciešami elementi. Piemēram, krams uzlabo mīksto audu funkcijas, tā trūkums organismā izraisa vielmaiņas un smadzeņu darbības traucējumus. Māls satur kramu, fosfātus, dzelzi, slāpekli, kalciju, magniju, kāliju un citas organismam nepieciešamas vielas. Māls darbojas kā absorbents, tāpēc to iesaka lietot iekšķīgi, ja apēsts kaut kas slikts, ja ir kontakts ar smagajiem metāliem un ķīmiskām vielām, arī zarnu iekaisumu ārstēšanai. Māls mazina alerģiju – arī medikamentu izraisītu; tas lieliski palīdz pret locītavu un muguras sāpēm. Īsi sakot – kur kāda vaina, tur liek mālus.

Vai dziedniecībā var lietot jebkurus mālus?

 Ārīgi var lietot jebkurus tīrus mālus. Iekšķīgi un uz sejas gan tikai īpaši apstrādātus un ķīmiski pārbaudītus, sertificētus mālus, jo tie var saturēt arī nevēlamus dabiskus un ķīmiskus piemaisījumus. Ja māli nav laboratorijā pārbaudīti, nevar būt drošs par to tīrību – jo vairāk tāpēc, ka māliem piemīt spēja uzsūkt toksīnus.

 Latvijā atrodams divu veidu māls: sarkanais un zilais. Sarkanbrūno krāsu rada dzelzs oksīdi, bet zilo (citviet pasaulē – arī pelēko un zaļgano) – organiskie savienojumi. Dziedniecībā parasti izmanto zilo mālu, jo tas ir spēcīgāks. Mālu salonā mēs izmantojam tikai vienā konkrētā atradnē iegūtu zilo mālu – tas ir laboratoriski pārbaudīts, sertificēts, tātad drošs. Par tā lietošanas efektivitāti esam pārliecinājušies gan daudzus gadus mājās, gan arī jau trīs gadus salona darbā.

 Vai tie ir tie paši «Latvijas zilie māli», ko var nopirkt ne tikai Mālu salonā, bet arī dažās aptiekās un dziedniecības centros? Padārgs prieks – tāda maza pudelīte ar zemē atrastu labumu...

 Tie paši. Ja pamēģināsiet labus mālus iegūt, tad šos par dārgiem nesauksiet. Jā, māls ir zemē atrodams, bet jāprot to pareizi paņemt un sagatavot. Tas ir smags darbs. Es pati sausā dienā mālus izroku, žāvēju, saberžu pulverī... Esmu mēģinājusi šo darbu uzticēt citiem, taču tas ir pārāk grūts un atbildīgs – šķiet, pašai vien būs jādara arī turpmāk. Manuprāt, tieši tas, ka mālu ieguve, sagatavošana un lietošana ir ļoti darbietilpīga, kavē mālu terapijas plašāku izmantošanu, lai gan tā ir iedarbīgāka par daudziem plaši reklamētiem līdzekļiem. Taču cilvēki to nezina. Mālu salons ir vienīgais Baltijā, un es ļoti priecājos par katru, kas ceļ savas zemes bagātības, stāsta par tām. Būtu skumji, ja mums, latviešiem, ar savas zemes dārgumiem iznāktu tā kā indiešu ubagam, kas ik dienas ar pastieptu roku stāvējis vienā un tajā pašā vietā. Visi tā pieraduši pie ubaga, ka pēc viņa nāves ļaudis nolēmuši tur uzstādīt piemiņas figūriņu. Kad izrakuši pāris lāpstu zemes, atraduši lielu dārgumu krātuvi. Nabags visu mūžu bija stāvējis uz šīs bagātības un ubagojis...

Jūs rokat dārgumus ārā un nesat saulītē – savā salonā?

 Cilvēkiem nav iemaņu māla lietošanā, trūkst laika un vēlēšanās, šķiet sarežģīti... Pat labi gribot, ne visas procedūras var veikt pats. Svarīga ir arī speciālista prasme. Pie mums strādā jumeiho masāžas un ajurvēdas speciāliste Gita Balode, homeopāts un fitoterapeits Artūrs Tereško, kā arī citi speciālisti, tāpēc pacientam ir iespēja saņemt kompleksu terapiju. Sestdienās bērnus aicinām uz smilšu terapijas seansiem.

 Bībeles leģenda par cilvēka radīšanu teic, ka Dievs izveidojis no māliem cilvēku un iepūtis viņā dzīvības dvašu. Tātad pats Dievs noteicis, ka arī vislabākais cilvēka «remontmateriāls» ir māli...

Kā notiek cilvēka «remontēšana» jeb mālu dziedniecība?

 Sausu zilo mālu sajauc ar ūdeni tā, lai veidojas krēmveidīga putriņa, ko klāj uz visa ķermeņa vai tikai uz atsevišķām tā vietām, apmēram tik biezi kā sviestu uz maizes – lai āda nespīd cauri. Tad aptin ar celofāna plēvi un tur ne ilgāk par divām stundām.

 Agrāk rakstīja: «likt biezā slānī un atstāt pa nakti»... Toreiz mālam virsū klāja lina drānu, un vajadzēja paredzēt, ka daļa māla iesūksies drānā. Ja lietojat nevis plēvi, bet lina drānu, tad māla kompresi droši var atstāt pa nakti – māls sniegs tikai labumu. Toties, ja ar celofānu aptītu kompresi atstāj ilgāk par divām stundām, sākas izsušana.

 Visbiežāk palīdzam osteohondrozes mocītajiem, kā arī gadījumos, kad pēdas apaugušas ar biezu ādas slāni. To ar īpašu aparātu nopulē, un pēda ir gatava mālu vannai, pēc tam – eļļošanai. Rezultāti ir lieliski.

 Mālu aplikācijas mazina sāpes un pastiprina asins plūsmu kapilāros. Salonā māla iedarbību var pastiprināt ar siltumterapiju. Īpaši to iesakām cilvēkiem, kam salst pēdas un rokas. Mālu terapija apvienojumā ar siltumterapiju sekmīgi izmantojama muskuļu spazmu, neirodermīta, reimatisma, bronhīta, hemoroīdu un citos gadījumos, arī celulīta izraisīto ādas defektu novēršanai, liekā svara mazināšanai un organisma attīrīšanai.

 Lieliska procedūra ir skrubis visam ķermenim. Augumu apziež ar mālu, pārklāj ar celofānu, tad paguļ pusstundu un masējot drupina nost. Ar siltu eļļu ieeļļo, paguļ vēl 15 minūtes un mazgājas. Cilvēks atslābinās, tiek iztīrītas poras. Process ilgst pusotru stundu, pat mazliet ilgāk, toties ir liels ieguvums visam organismam. Cik zinu, šo dzīvinošo procedūru Baltijā veic tikai šeit, Mālu salonā.

Kādos gadījumos jūs pati ķerat pēc māla pikas?

 Noteikti lietoju mālus, ja ir kuņģa vai zarnu problēmas, kaut kas slikts ieēsts. Tad tūlīt dzeru mālus – vienu tējkaroti uz glāzi ūdens. Iekšēji es mālu lietoju arī profilaktiski divreiz gadā pa divām nedēļām. Ja piekusušas kājas, tad kādu pusstundu paturu tās istabas temperatūras mālūdenī, pēc tam iemasēju ar eļļu. Protams, māla kompreses lieku, ja ir sastiepumi, savilkumi, sasitumi. Pēc kompresēm es mālus nost nemazgāju – tikai nobrucinu un iemasēju ādu ar ziedi «Evija».

 Reizēm, ja pēc dienas darbiem ir nogurusi plecu un kakla zona, es taisu «šallīti»: uz plēves uzklāju mālus un pati sev aplieku ap pleciem. Cilvēki bieži sūdzas: vai, man tāda pilna, smaga galva! Bet vaina ir osteohondrozes zonā. Ja no saspringuma atbrīvojas, tad visbiežāk arī ar galvu viss kārtībā.

 Ja sāk pastiprināti izkrist mati, dzeru mālus un lieku masku: saputotā olā iebirdinu mālus un ar šo putriņu ieziežu matu saknes, matus. Aptinu plēvi un dvieli, apmēram 30–40 minūtes paturu, tad izskaloju. Uz sejas mālu masku tur 15–20 minūtes, tā labi der poru attīrīšanai. Pēc tam ar siltu ūdeni nomazgā un ieziež ar dabisku krēmu vai tīrām ēteriskajām eļļām. Paradontozes gadījumā māla putriņu smērē uz zobiem un tur, kamēr nosūkājas. Ja norij, māli darbojas kā organisma tīrītājs. Arī vannā ejot, ūdenī ieteicams iebērt saujiņu mālu. Ūdeni kustinot, visam augumam iznāk viegls skrubītis. Laukos ir lieliski, ja var visu ķermeni ieziest ar māliem un staigāt kādas divas stundas. Māli aiztur ultravioleto starojumu, āda neapdeg, toties ķermenis saņem sev vajadzīgos saules starus.

 Arī ar mālu kompresēm var staigāt, darbus darot. Salonā esmu aizņemtiem cilvēkiem likusi kompreses, sapakojusi – un cilvēks var iet savos darbos, pēc divām stundām mierīgā vietiņā kompresi noņemt, mālu nobrucināt un turpināt darbu. 


Mālu dziednieciskās īpašības

 

  • Māls visefektīvāk spēj dziedināt locītavu saslimšanas, arī osteohondrozi, spondilozi, skeleta sāpju sindromus, radikulītu, elpošanas orgānu slimības, bronhītus, laringītus, poliartrītu, bet tam vajadzīga ļoti ilgstoša ārstēšana, arī reimatismu, locītavu sastiepumus. Māls veicina kaulu ātrāku saaugšanu pēc lūzumiem. Ar mālu var dziedināt ari gremošanas trakta patotoģijas.
  • Nodrošina ādu ar mikroelementiem. Mālā ir kālijs, nātrijs, dzelzs, varš, silīcijs un alumīnijs, kam ir būtiska loma ādas atjaunošanā. Ja, piemēram, organismā trūkst vara un silīcija, tad āda ātrāk noveco, jo šie elementi piedalās elastāna un kolagēna sintēzē.
  • Veicina asinsapgādi. Izteikti šīs spējas piemīt zaļajiem māliem, tāpēc tos var izmantot ne vien sejas maskām, bet arī aretcelulīta procedūrām.
  • Attīra ādu. Pirmkārt, tas notiek gluži mehāniski, jo māls darbojas kā pīlings - tajā ir sīkas, sīkas mikrodaļiņas, kas maigi noberž ādu un atbrīvo to no pārragoto šūnu slānīša. Otrkārt, māls piesaista un aizvada arī acij nesaskatāmo piesārņojumu - toksīnus un dažādas atkritumvielas, kas veidojas vielmaiņas procesos. Katram skrubim šādas spējas vis nepiemīt.
  • Saglabā dabisko pH līmeni. Māls ir gluži vai ideāls skaistumkopšanas līdzeklis, jo tā skābju un sārmu līdzsvars ir ļoti tuvs ādas dabiskajam pH līmenim. Tas nozīmē, ka mālu maskas nemaina un neizjauc dabisko vidi, nenogalina vajadzīgos mikroorganismus uz ādas un neprovocē nevēlamu baktēriju vairošanos. Turklāt kā dabas produkts māls ir absolūti neitrāls, neizraisa alerģiju.


Avots: http://www.latvijaspirts.lv/web/?id=402189&slevel=2
Kategorija: Māls | Pievienoja: Saulite (18.03.2010)
Skatījumu skaits: 2477 | Komentāri: 3 | Reitings: 5.0/1
Komentāru kopskaits: 3
3 Neroli  
0
Tālruņi 20379776.; 67311392

1 Neroli  
0
Es jau arī iemīlējos mālā biggrin

2 Saulite  
0
domāju kad ir vērts to mīlēt, viņš ir tāds maigs, es bērnībā drausmīgi mīlēju ķipināties Daugavas malā ar māliem, tur gan bija sarkanie bet sajūtas rokām foršas un mammai prieks, kad bērns pie vietas toties cik tīrs tas jau cits jautājums biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin Es arī pagaršoju kāds ir pēc garšas, nu tīri feins tongue

Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2024 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz