Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Akmeņi [39]
Ūdens [8]
Sveces [8]
Māls [7]
Ēteriskās eļļas [24]
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Par akmeņiem, ūdeni, mālu, svecēm un eļļām » Ēteriskās eļļas

Linsēklu eļļa
Visa Oil Group izgatavotā linsēklu eļļa tiek iegūta izmantojot īpašu tehnoloģiju – aukstās spiedes metodi, – linu sēklas tiek izspiestas stingri ievērojot zemu 40 līdz 45 C grādu temperatūru, un tādējādi visas bioloģiski aktīvās vielas, vitamīni, fosfolipīdi, nepiesātinātās taukskābes saglabā savu struktūru un funkcijas. Linsēklu eļļu nav ieteicams termiski apstrādāt. Izmantojot karsto eļļas ieguves metodi, sēklas vispirms karsēja un pēc tam izspieda pie augstas temperatūras. Šī metode ļāva iegūt daudz eļļas, tās garša un smarža līdzinājās nerafinētas saulespuķu eļļas garšai un smaržai. Taču šādi iegūta eļļa zaudēja pašas vērtīgākās ārstnieciskās sastāvdaļas, proti, polinepiesātinātās taukskābes omega-3 un omega-6.
 
    Tā kā šīs taukskābes cilvēka organismā nesintezējas, tās tika nodēvētas par neaizstājamām (to kopīgais nosaukums – vitamīns F). Cilvēka organismā šīm taukskābēm ir jābūt sabalansētā daudzumā, jo, kā liecina zinātnieku pētījumu rezultāti, tas ir nepieciešams normālai vielmaiņai. Jāņem vērā, ka omega-6 ir arī citu eļļu sastāvā, piemēram, saulespuķu, sojas, rapšu, sinepju un olīveļļā (nedaudz). Savukārt omega-3 pietiekamā daudzumā ir tikai zivju eļļā un pats galvenais – linsēklu eļļā, kurā omega-3 ir divreiz vairāk nekā zivju  eļļā.
 
 
Var apgalvot, ka linsēklu eļļa ir dzīvs produkts, tādēļ tā jāsargā no tiešiem saules stariem un augstas temperatūras. Eļļa jāglabā tumšās stikla pudelēs, bet pēc pudeles atvēršanas – vēsā vietā, lai tā nezaudētu savas vērtīgās īpašības.
 
Linsēklu eļļas galvenā vērtība ir nepiesātinātās taukskābes, kuru šajā eļļā ir vairāk nekā jebkurā citā augu valsts eļļā. Tā satur vairāk nekā 60 % alfa linolīnskābes (jeb kā to dēvē speciālisti – omega-3) un vairāk nekā 15 % linolīnskābes (omega-6).
 
Mūsdienu zinātniskie pētījumi apliecina nepiesātināto taukskābju omega-3 un omega-6 efektivitāti dažādu slimību, piemēram, aterosklerozes, insulta, sirds išēmiskās slimības, cukura diabēta un daudzu citu ārstēšanā, kā arī to profilaksē.
 
Ir vispārzināms fakts, ka insults (asinsizplūdums galvas smadzenēs) cilvēkus piemeklē aizvien biežāk, un tā sekas ir nāve vai smaga invaliditāte. 1995. gadā veikto pētījumu rezultāti pierādīja, ka tie, kuru uzturā un tātad arī asins sastāvā ir augsts omega-3 līmenis, ir par 37 % mazāk pakļauti insulta riskam tādēļ, ka omega-3 novērš šūnu salipšanu asinīs un bīstamu sabiezējumu veidošanos, kuri bloķē asins plūsmu un izraisa asinsvadu plīsumu smadzenēs.
Ne mazāk izplatīta ir sirds išēmiskā slimība, kas saistīta ar sirds koronāro asinsvadu sašaurināšanos. Arī šīs saslimšanas cēlonis parasti ir ateroskleroze. Tā kā omega-3 un omega-6 novērš tauku nogulšņu pielipšanu pie asinsvadu sieniņām, tad lietojot linsēklu eļļu uzturā katru dienu tiek veicināta sirdslēkmju profilakse, jo, samazinoties asins sabiezēšanai un normalizējoties tauku līmenim asinīs, samazinās sirds slodze, kā arī arteriālais spiediens.
 
Pētījumu rezultāti liecina, ka pastāv acīm redzama saikne starp omega-3 lietošanu un saslimšanas ar taisnās zarnas vēzi un krūts vēži biežumu. Ir konstatēts, ka ja cilvēki omega-3 uzturā ir lietojuši pietiekamā daudzumā, saslimstības iespēja ir mazinājusies.
 
Viena no smagākajām slimībām mūsdienās ir cukura diabēts. Tā ārstēšanas pamatā ir diēta, kas ierobežo tauku un cukura lietošanu. Šo slimnieku uzturā priekšroka ir jādod nepiesātināto taukskābju, piemēram, linsēklu eļļas izmantošanai. Diabēta slimniekiem, kuri regulāri lieto linsēklu eļļu, retāk izpaužas diabētiķiem raksturīgās neiropātijas attīstības pazīmes. Tādēļ šī eļļa pirmām kārtām ir tik nepieciešama šiem slimniekiem.
 
Ir milzum daudz saslimšanu, kuru ārstēšanā organismam ir nepieciešama linsēklu eļļa un tās sastāvā esošā omega-3. Jo īpaši tas ir svarīgi sieviešu slimību ārstēšanā. Jau minēta ir linsēklu eļļas efektivitāte krūts vēža profilaksē, tās izmantošana atvieglina arī ar pirmsmenstruālo sindromu un menopauzi saistītās veselības problēmas, uzlabo ādas un matu kvalitāti, sekmē bojātu audu reģenerāciju.
 
Ne mazums sieviešu ir aizrāvušās ar dažādām diētām, cenšas izvairīties no taukvielu lietošanas, taču nereti tas nedod iecerētos rezultātus tāpēc, ka taukvielu ierobežošana vēl neatrisina ar vielmaiņu saistītās problēmas. Ir jāsabalansē to uzņemšana, turklāt priekšroku dodot nepiesātinātiem taukiem.
 
Tāpat linsēklu eļļu ir būtiski lietot veģetāriešiem un cilvēkiem, kas uzturā nelieto zivis, kuras ir bagātas ar nepiesātinātajām taukskābēm. Pie tam, linsēklu eļļā šo taukskābju ir divreiz vairāk nekā zivju eļļā. Savukārt citos produktos omega-3 praktiski nav sastopams.
 
Linsēklu eļļu ieteicams lietot dažādos salātos un vinegretos, to var pievienot krējumam, majonēzei un mērcēm. Šo eļļu var lietot dažādu putnu aizdaram, pievienot kartupeļiem un citiem ēdieniem. Ļoti vērtīgi ir lietot linsēklu eļļu kopā ar biezpienu un zaļumiem.
 
Tātad, pēc aukstās spiedes tehnoloģijas iegūtajai linsēklu eļļai ir noteikti jābūt mūsu uzturā, jo tā satur omega-3 un omega-6 tādā daudzumā, kāds nav nevienā citā produktā.
 
Viena līdz divas ēdamkarotes eļļas dienā nodrošina organismam nepieciešamo taukskābju daudzumu diennaktī, kas ir ļoti svarīgi daudzu slimību profilaksei.
 
Ārstnieciskā nolūkā linsēklu eļļu lieto divas līdz trīs reizes dienā pa vienai līdz divām ēdamkarotēm. Ārstēšanās kursa ilgums – ne mazāk kā trīs-četri mēneši.

Linsēklu eļļas iedarbība
 
 
Grūtniecība
 • Mātei jānodrošina augļa organisma nepieciešamība pēc NTS (nepiesātinātajām taukskābēm), jo organisms pats nav spējīgs tās sintezēt. Sievietes piens ir ļoti bagāts ar EZS (eikozapentānskābe) un DZS (dokozaheksānskābe), kuras arī ir nepieciešamas augoša bērna pareizai smadzeņu un visas nervu sistēmas attīstībai.

 • Pareizs samērs starp omega-3 un omega-6 taukskābju lietošanu, aizsargā no priekšlaicīgām dzemdībām. Šo skābju nepietiekamība izraisa izmaiņas smadzeņu šūnu apvalka sastāvā un acs tīklenē.

 • Pie NTS nepietiekamības tiek novērotas ādas izmaiņas, pazeminās organisma pretošanās spējas infekcijām un pasliktinās fiziskā attīstība. Konstatēts, ka sieviešu, kuras grūtniecības periodā papildināja savu barību ar omega-3 taukskābēm, bērnu intelekta līmenis, attiecībā pret citiem saviem vienaudžiem, ir augstāks par 19%.

Sieviešu, vīriešu veselība

 • Ar savu polinepiesātināto omega-3 un omega-6 taukskābju saturu, kā arī fitoestrogēniem (lignāni), lineļļa var pozitīvi ietekmēt menstruālo ciklu, regulējot hormonu savstarpējo attiecību organismā. Šāda regulēšana mīkstina simptomus, kas saistīti ar sāpīgu menstruāciju norisi, tādus kā: pirms menstruālās galvassāpes, depresija, sāpes vēdera lejas daļā, uzbudināmība un tūskas. Mīkstina menopauzes simptomus un stimulē dzemdes darbību un tādā veidā var tikt pielietota pie neauglības ārstēšanas.

 • Lineļļa pozitīvi iedarbojas uz vīriešu veselību. To izmanto kā palīglīdzekli neauglības un priekšdziedzera ārstēšanā.

Bērnu un jaunatnes veselība

 • Bērniem, kuri mācās - neironu pareizai attīstībai nepieciešams pietiekams omega-3 taukskābju daudzums.

 • Novērš pārlieku lielu bērnu uzbudināmību (ADHD komplekss)

 • Veicina hormonālo līdzsvaru (pusaudžu pūtītes)

Sportisti

 • Pārveido barības elementus enerģijā.

 • Palīdz muskuļu masas pieaugumam un taukaudu samazināšanai.

 • Piedalās skābekļa pārnešanā un hemoglobīna veidošanā, kā rezultātā palielinās darba spējas un izturība.

 • Ievērojami samazina reģenerācijas laiku, jo asinīm ir iespēja pārnest lielāku skābekļa daudzumu muskuļu šūnām, un tas dod iespēju šūnām vieglāk asimilēt barības vielu komponentus, kas nepieciešami ātram atjaunošanās procesam.
Nervu sistēma
 • Lineļļu sekmīgi izmanto pie ekstremitāšu notirpuma un trīcēšanas ārstēšanas.

 • Tā palīdz arī pie progresējošām smadzeņu un nervu sistēmas saslimšanām, tādām kā Alcheimera slimība, izkliedētā skleroze, depresija un nervu sistēmas saslimšanas, kā arī cukura diabēta slimniekiem.

Gremošanas orgānu sistēma.

 • Stimulē gremošanas procesus, aktivizē vielmaiņu, kas palīdz novērst žultsakmeņu slimības attīstību un pat izraisīt žultsakmeņu izšķīdināšanu.

 • Spēcina, reģenerē un aizsargā gļotādu visa gremošanas trakta garumā, kā arī izvadorgānu sistēmā (hemoroīdi).

Sirds-asinsvadu sistēma

 • Pazemina triglicerīdu un "sliktā holesterīna" līmeni. Pateicoties tam, sekmīgi cīnās ar sklerozi, miokarda infarktu un hipertoniju.

 • Ietekmē konorāro asinsvadu paplašināšanos un sirds muskuļa saraušanās spēka palielināšanos un iedarbojas kā pretaritmijas līdzeklis.

 • Samazina mirstības risku pēc pārciestā infarkta.

Liekais svars un korpulence

 • Lineļļa palīdz atjaunot hormonālo līdzsvaru un izmainītās taukskābju proporcijas organismā.

 • Pozitīvi ietekmē aknu attaukošanu. Eļļas sastāvā esošās taukskābes omega-3 palīdz samazināt taukaudus un kavē jaunu veidošanos.

Imunoloģija

 • Eļļas komponenti stiprina imūnsistēmu, samazina alerģisko reakciju rašanās risku, aktivizē šūnu dalīšanos.

Audzēju slimību ārstēšana un profilakse. Iekaisuma stāvokļi.

 • Laboratoriskie pētījumi apstiprina, ka omega-3 taukskābes var bremzēt krūts vēža attīstību, kā arī novērst jaunveidojumu rašanos citos orgānos.

 • Rada iespēju organismā veidoties pretiekaisuma prostalgīniem 1 un 3. Šo savienojumu zemais līmenis ir viens no dažāda veida iekaisumu rašanās galvenajiem iemesliem, tai skaitā  locītavu iekaisumi, taisnās zarnas un zarnu trakta iekaisumi utt.

 • Lineļļas komponenti samazina priekšdziedzera vēža risku. Pētījumi, kas tika veikti ar pacientiem, slimiem ar priekšdziedzera (prostatas) vēzi, kuri lietoja uzturā lineļļu 5 nedēļu intervālā, parādīja jaunveidojumu šūnu dalīšanās ātruma samazinājumu un to atmiršanas ātruma palielināšanos, salīdzinājumā ar pacientiem, kas nelietoja šo eļļu.

 • Lignāni, ko satur eļļa, veic spēcīgu antioksidējošu iedarbību.

Smadzenes

 • Alfa linolīnskābe (linolskābe) ir galvenais DZS skābju avots, kas ir ļoti svarīgs smadzeņu komponents. Zems DZS līmenis saistīts ar garastāvokļa izmaiņām, atmiņas zudumu, redzes problēmām un neiroloģijas slimību veidošanos.

Āda, mati, nagi

 • Pateicoties savām labvēlīgajām īpašībām, lineļļu izmanto pie ārstnieciskajām masāžām, jo tā efektīvi atjaunina ādu un piešķir tai elastīgumu.

 • Veicina ādas slimību ārstēšanu, tai skaitā ekzēmas, zvīņu ēde, pēdu plaisāšana un citas slimības.

 • Sausai ādai ar lobīšanās pazīmēm, kura nav elastīga, ir asa, ar novecošanās pazīmēm.

 • Taukainas ādas gadījumā, regulē tauku plūsmu un tās vienmērīgu sadalīšanos pa epidermas virsmu. Tādā veidā tas neļauj nosprostoties tauku dziedzeriem un novērš piņņu veidošanos.

 • Brīnišķīgi atjauno "samocītus" matus.

Dzīvnieku veselība

 • Regulāra lineļļas izmantošana suņu un kaķu barībā, novērš apspalvojuma nespodrumu un dažādas ādas slimības, tai skaitā blaugznas, seboreju, apspalvojuma izkrišanu un tuberkulozes radītās izmaiņas ādā, kā arī veiksmīgi palīdz augstākminēto slimību ārstēšanā.

 • Ir vērtīgs elements zirgu barībā - no enerģētiskā viedokļa. Pozitīvi iespaido vielmaiņu un iedarbojas uz apspalvojumu. Palīdz pret nagu izžūšanu un plaisāšanu.


Vai zināt, ka
 • linsēklas satur 700 !!! reizes vairāk lignānu, nekā citu augu šķirnes (lignāni - audu hormonu augu valsts prekursori ar audzēju novēršanas īpašībām).

 • lineļļa satur divas reizes vairāk omega-3 taukskābju, nekā haizivs aknu eļļa.

 • par 60% mūsu smadzenes veidojas uz omega-3 taukskābju bāzes.

 • jau pēc dažu dienu lineļļas lietošanas mēs varam organismam atgriezt homeostāzi (līdzsvaru). 

 • britu eksperts Ričards Dolls konstatēja, ka lineļļas lietošana ikdienas pārtikā, Lielbritānijā vien novērstu 450 miršanas gadījumus katru dienu.

 • galvenā taukviela kultūristu diētā ir lineļļa.

Lineļļa satur
 
alfa linolīnskābe (omega-3)
vairāk kā 50%
linolīnskābe  (omega-6)
apmēram 15%
oleīnskābe  (omega-9)
apmēram 17%
piesātinātās taukskābes
apmēram 10%

    Aukstās ekstrakcijas lineļļa ar augstu linolīna saturu nav pieejama pārtikas veikalos saistībā ar to, ka omega-3 taukskābes ir nenoturīgas. Gaisa un augstas temperatūras ietekmē, tās ir pakļautas ātram oksidēšanās procesam.
    Aukstās ekstrakcijas lineļļai, kura tiek tirgota veikalos, ir zems omega-3 taukskābju saturs (tās ir tā saucamās zema satura linolīna eļļas), tādēļ tai ir daudz ilgāks uzglabāšanas laiks.


 


Avots: http://www.oil.90.lv/lat/?ct=65111806
Kategorija: Ēteriskās eļļas | Pievienoja: Saulite (24.02.2012)
Skatījumu skaits: 3188 | Reitings: 5.0/1
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2373
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2019 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz