Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Mudras [36]
Rūnas [7]
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Mudras un Rūnas » Rūnas

Kas ir Rūnas?
... Es zinu, - karājos es
Vēja locītā kokā
Deviņas garas naktis un dienas,
Piekalts ar svēto šķēpu,
Pats sev, Odinam, upurēts.
Koka zarā,
Par kuru nezin neviens,
Tāpat kā nezin neviens arī to,
No kādām saknēm tas atvases dzen.

Neviens man nedeva ēst, ne dzert,
Es raudzījos lejup,
Dziļi koka saknēs,
Tad es satvēru Rūnas
Un raudādams nokritu zemē...


Ar šo nelielo fragmentu no "Senās Eddas” sākas teju vai ikviens stāsts par to, kas ir Rūnas...

Senos Rūnu rakstus, fantastisku simbolisku priekšstatu, mistisku domu un zināšanu krājumu mēs esam saņēmuši mantojumā no senajām ziemeļu civilizācijām. Rūnu arhetipi ir tikpat nemirstīgi kā šūnu un molekulu formulas. Neaptverama Rūnu vērtība ir to pilnīgā piemērojamība mūsdienu domāšanai - tās ir nemainīgi svarīgas arī tagadējai planetārajai civilizācijai.

Daļa ļaužu vēstīs, ka Rūnas ir seno ģermāņu un ziemeļu tautu rakstu zīmes. Ka tās veido alfabētu, kam varbūt ir zināma līdzība ar romiešu, grieķu, kirilica vai ebreju alfabētu. Zināmā mērā šis skatījums ir pareizs, taču mazāka ļaužu daļa zin, ka patiesībā Rūnas ir kaut kas vairāk kā tikai zīmes vai burti.

Drīzāk, nevis Rūnas ir attīstījušās kā raksts, bet gan gluži otrādi - ģermāņu un ziemeļu tautu rakstība ir attīstījusies no Rūnām. Taču sākotnēji Rūnas bija reliģiskas, mistiskas un maģiskas zīmes, kas tika lietotas buršanā un nākotnes pareģošanā, kā arī kā mācību līdzeklis, caur ko ļaudis apguva savas tautas reliģiskās, filosofiskās un morāles vērtības. Rūnas ir ārpusķermeniska un sajūtās balstīta pilnveidošanās skola, kas senatnē bija saistīta ar konkrētu cilti, bet mūsdienās piekļuve tajās slēptajām zināšanām nav tik strikti noteikta tikai vienas cilts vai nācijas robežās. Taču lai vai kā, - tajās slēptās vērtības ir cieši saistītas ar senlaiku zināšanām.

Dziļi katrā atsevišķajā Rūnu zīmē glabājas kāda daļa no ziemeļu un ģermāņu tautu Radīšanas vēstures vēstījumiem, kāda daļa no Dievu mītiem, kāds dzīvības aspekts, kāda mistiska un morālfilosofiska iezīme, kāds spēks vai spējas, kuras mīt arī cilvēkā un to saliekot kopā ar Rūnām tas ir divkāršs spēks vai spēks, kuram Rūna līdzējusi pamosties, iedarboties, tāpēc Rūnas uzskata par maģiskām zīmēm, tāpēc to iedarbība ir tik izteiksmīga. Tās var būt pareģojošas zīmēs, jo palīdz atmosties mūsu iekšējām zināšanām, palīdz tām parādīties ārpusē. Rūnas ir palīgs, tās ir kā tiltiņš, kā mūsu iekšējo zināšanu ārējs tulks. Rūnas ir saistītas ar arhetipiem, un ar senajos Ziemeļu Dievu tēlos mītošo un ļaužu īpašībās iemiesojušos raksturu, par ko vēsta ārēji vienkāršotās rakstu zīmes.

Par Rūnu izcelsmes laiku rakstu avotos minēti tik dažādi skaitļi, ka grūti runāt par kādu konkrētu laika posmu. Katrā ziņā, ir skaidrs, ka tādā vai citā veidā dievišķās zināšanas pārvaldījuši ļaudis ne tikai senajā Ēģiptē, Babilonā, Amerikas kontinentā, bet arī pirmskristīgajā Eiropā. Dažkārt ir minēts laiks par aptuveni 400 gadiem p.m.ē. Ir mēģināts saskatīt Rūnu raksta ārējo līdzību ar latīņu rakstību un citām senajām rakstībām, ir meklētas un arī atrastas iekšējas līdzības seno ķeltu priesteru Druīdu zināšanu pamatos un Ziemeļu tautu pasaules redzējumā.
Vārds Rūna nozīmē slepens vai apslēpts. Tas ir tuvu radniecisks vācu valodas vārdam raunen (noslēpumaini čukstēt), kura pirmsindoģermāniskais veidols reu nozīmē čukstēt. Iespējams, šis vārds ir radies pateicoties Rūnām piemītošām pareģojošām īpašībām, kurām noslēpumu nozīmju zinātājiem bija ļauts tuvoties, kuras citiem, ārpusē stāvošiem iečukstēt. Vārds Geraune ir cēlies no senaugšvācu vārda Giruni un tā nozīme ir saistīta ar noslēpuma nozīmi un noslēpto padomu savākšanu. Dīvaini un maģisku spēku pārpilni ir tādi vācu personvārdi kā Heidruna, Gudruna, Sigruna...

Augšvācu vārds Rune ir parādījies aptuveni 17.gadsimtā, taču veidojies no visos ģermāņu dialektos pazīstamiem vārdu pirmveidoliem. Gotiem, sensakšiem un senaugšvāciem ir vārda veidols Runa, sennorvēģiem – Runar (ar nozīmi mistērija), senangļiem Run (runiar nozīmē čukstēt un leodrunan – dziesmu Rūnas), senīslandiešu skaldiem runi (draugs, biedrs, padomnieks, runnr nozīmē mežu zeme), vidusvelsiešiem Rhin (maģiskā burvestība), somiem Runo (dziesma, dziedājums, vārdošana), sennorvēģu un senīru Rún nozīmē noslēpums. Vārda veidols Rûne ir cēlies no vidusvācu un ir īstais senaugšvācu Rune (noslēpums, mistērija) un ir arī mūsdienās zināms jēdziens. Visu šo vārdu veidolu izcelsme ir apstrīdama. Daudzi pētnieki smeļas no vieniem un tiem pašiem ķeltu aizguvumiem, bet tā nebūt nav galējā patiesība.

Mūsdienu vārds Burts (latviski tam cita cilme, bet vācu val. Buchstabe, burtiski grāmatu zizlis) ir cēlies no paražas iegriezt Rūnas zizlī vai koka kārtī. Romietis Tacits ir vēstījis, ka Rūnas tika iegrieztas īpašos, no koka darinātos Rūnu zižļos. No šīm Rūnu koka kārtīm vai nūjām tika veidoti vārdi, kam sākotnēji nebija nekādas saistības ar grāmatām.

Vairāk nekā pirms 2200 gadu Rūnu zīmes tika izstāstītas, apdzejotas Rūnu dzejā. Tas tika darīt daļēji ar domu, lai Rūnu zīmes būtu iespējams labāk saprast, taču to saturs, nozīme un iedarbība palika sākotnēji – dziļa un izskaidrojama tikai dažiem. Un gluži tāpat, vienkāršojoties to veidolam un izlīdzinoties līnijām, tas vien nedeva iespēju Rūnas saprast vieglāk. Taču, neskatoties arī uz to, līdz mūsdienām nav zudusi ne Rūnu nozīmība, ne spēks, ne arī vēstījuma patiesums. Vēl joprojām Rūnas veicina saiknes - debesis un zeme - veidošanos un stiprību, vēl arvien tās palīdz mums sarunāties ar debesīm... Rūnas ir garīgais noslēpums un ir tieši saistītas ar citiem maģijas svētajiem noslēpumiem.

Caur Rūnu izpratni ir iespējams pilnīgāk izprast dabas un mūsu apkārtnes brīnumainumu, stiprināt vēlmi cienīt un aizsargāt visu dzīvo uz Zemes. Rūnu izzināšana ir viens no veidiem, kā mēs varam daudz pilnīgāk izprast sevi, kā arī apzināt savas dzīves visdziļākos mērķus. Rūnas var mācīt mums iekšējo meklējumu spēku un nozīmību un spēju pastāvīgi apzināties saikni starp garīgo un fizisko, izpausto un slēpto. Mēs sākam saprast, ka fiziskais un garīgais ir nevis atsevišķas, šķirtas sākotnes, bet dažādas vienotā veseluma šķautnes.

Rūnas ir Gara instruments, kas pateicoties harmonijai ar dabas spēkiem, ļauj mums izprast Visumu un pašiem sevi, savu dzīvi, un saskaņā ar šo izpratni turpināt individuālo attīstības ceļu. Būtībā katra Rūna sevī glabā noteikta, pasaulē darbīga spēka nospiedumu.

Pirmatnējais Rūnu novietojums ir aplī, nevis trijās rindās, kā tas pieņemts tradicionālajā salikumā. Rūnu aplis ir radniecīgs jebkuru citu maģisko apļu garīgajam saturam un parāda to, ka pasaulē nepastāv sadalījums starp lietu un notikumu dabisko kārtību un neredzamajām būtnēm, kuras pieņemts dēvēt par dieviem un dievietēm. Radošais saprāts pastāv dabā, nevis ārpus tās. Zintniecība ir nevis dziedināšana no kaitēm, bet zināšanas, kuras dod spēku. Jēdzienu "aplis” (vai ritenis) saprot kā sfēru (vai lauku), kas attēlo dabas un Visuma cikliskumu. Rūnu aplis apzīmē robežu starp neredzamo, bet apziņai sasniedzamo un nesasniedzamo.

Senie zināšanu nesēji, senās Eiropas viedie un Rūnu magi pasauli iztēlojās milzīga apļa veidā kā enerģētisko lauku, kurš sasaista un vieno visu, kas atrodas tā iekšpusē.

Mēs zinām, ka daudz kas no senajām zināšanām saglabājies Latvijā – Dainās, teikās un pasakās. Mēs esam dzirdējuši leģendas par britu Karali Artūru, esam lasījuši Brāļu Grimmu, Novalisa, Haufa, A.T.U.Hofmana un citu romantisma laikmeta pasaku stāstītāju savāktās, stāstītās un pierakstītās pasakas, kas pilnum pilnas senām zīmēm un slēptām patiesībām. Mēs varam būt pateicīgi, ka senās latviešu zināšanas tomēr saglabājušas tik daudz vismaz tekstos, kurpretī pārējās Viduseiropas daļā kristiānisma ietekmē lielākā daļa no senā zudusi.

Katra Rūna saistās ar noteiktu gadalaika un arī noteiktu diennakts laiku. Odīns Rūnu atklāsmes saņēma laikā no viena saulrieta līdz nākamajam, tātad, vienas diennakts laikā, kā aprēķināts tagad, 24 stundās, taču katras Rūnu stundas garums nav 60 minūtes. Diennakti dala 24 (ir 24 Rūnas) periodos – 12 no saulrieta līdz lēktam un 12 no lēkta līdz nākamajam rietam. Stundu ilgums mainās atkarībā no gadalaika. Ziemā ilgāks ir nakts Rūnu posms, vasarā – dienas. Nav norādīts, kurā gadalaikā Odīns saņēma Rūnas, bet visdrīzāk tas varētu būt rudens Saulstāvju laiks, kad diena un nakts vienādā garumā. Pastāv doma, ka pirmā bija Uruz Rūna, kura atklājās nakts sākumā. Tas ir neizpaustais nakts radošuma aspekts, sākotnes potenciāls. Labāk nakts un dienas Rūnas dēvēt kā Neizpaustā un Izpaustā Rūnas. Rūnas palīdz mums redzēt tumsā – saprast slēpto un no šīs sapratnes saņemt apgaismību. Dabiskajā ciklā miegs nes atjaunotni un atpūtu. Peortha Rūna atklājās saullēktā – tā neizpaustais kļuva par izpausto, savukārt Fehu – nobeigums vai pilnība, atklājās saulrietā.

Rūnu pulkstenis sākas rietumos un caur ziemeļiem iet uz Austrumiem. Jo garāka Rūnas stunda, jo spēcīgāk izpaužas tai atbilstošās Rūnas darbība. Tātad, ziemā spilgtāk izpaužas nakts (jeb Neizpaustā) Rūnas, vasara – dienas (Izpaustā) Rūnas.

Ziemeļu tradīcijā diennakts laikā spilgti izceļas 8 posmi.
1) saullēkts – atmoda, jaunas dienas sākums;
2) rīts – spēka un mierīgas darbības koncentrācija;
3) dienas vidus – spēka pieaugums un varenības apzināšanās;
4) pēcpusdiena – rīta lietu transformācija un pabeigšana;
5) saulriets – kolektīvas darbības un kontakti;
6) vakara krēsla – dienā apgūtā pārdomas un izpratne;
7) nakts vidus – reģenerācija un pārdzimšana;
8) krēsla pirms ausmas – nekustīgums un relaksācija, laiks miegam un spēku atjaunotnei.

Kurš var apgūt Rūnās slēptās dziļākās zināšanas? Tie, kuri nevēlas dzīvot virspusēji un garlaicīgi. Tie, kurus priecē zibens šautras un pērkona grandi. Tie, kuri atzīst matērijas plašumu un iespējas un arī Gara spēku. Tie, kuri spēj pildīt paši sev dotos solījumus. Tie, kuri zem nejaušību plīvura mācās saskatīt kosmiskās likumsakarības. Tie, kuri spēj droši un pārliecinoši doties pretim Nezināmajam. Tie, kuri ir nopietni un rotaļīgi, varonīgi un prieka pilni. Un, visbeidzot, tie, kuri tiecas pēc lidojuma brīvības un atbildības pamatiem.

Ja esam izvēlējušies iet pa šo ceļu, nākas kopt sevī Liecinieku, iekšējo novērotāju, kurš spēj runāt ar Rūnu starpniecību. Iemācoties savu uztveri pārvietot tajā stāvoklī, kādā senatnē to uztvēra magi, Rūnas var atkal padarīt par burvju zīmēm un senus vārdojumus piepildīt ar maģisku spēku. Nepieciešams pavisam nedaudz – izmainīt uztveri, ieraudzīt pasauli seno magu acīm - skatīties un maģiju no iekšpuses un pārvaldīt savu uztveri.

Rūnas izstaro kādu īpašu iezīmīgu fascinējošu un godbijīgu gaismu. To spēks un gudrība plūst cauri gadu simtiem līdz mūsu dienām. Tiem, kas uz Rūnām paļaujas, tās palīdz – gan ikdienas gaitās, gan domu pasaules pilnveidē, - ikvienā dzīves situācijā: tās mierina, caur tām iespējams saņemt padomus, brīdinājumus, ieteikumus, atgādinājumus. Tās palīdz doties ceļojumos – tuvos un tālos, tālu plašumā un dziļi pašiem sevī. Tās veido un atver vienus no daudzajiem vārtiem mūsu dvēselē. Rūnās slēptās zināšanas ir cieši saistītas ar dvēseles izzināšanu.
Bet patiesībā es nevaru izskaidrot Rūnu brīnumu. Tās varbūt vēl nedod man vārdus, lai to paveiktu. Es redzu, kā tās dažkārt pasmaida, kad tām jautāju par to, ko pati zinu. Es esmu piedzīvojusi Rūnu mierinājumu. Rūnas ir gudras runātājas.


Kategorija: Rūnas | Pievienoja: Saulite (17.09.2010) W
Skatījumu skaits: 2213 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2024 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz