Es vēlu visiem Laimi! 

Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Sadaļas kategorijas Kategorijas iedaļa

Pozitīvā psiholoģija [65]
Pievilkšanas likums [5]
Naudas piesaistīšanas paņēmieni [11]
Viss par un ap sievietēm un vīriešiem [5]
Meklēšana
Galvenie » Raksti » Pozitīvā psiholoģija » Pozitīvā psiholoģija

Rituālu kā pozitīvo emociju avots

Rituālu kā pozitīvu emociju avots

 

Raksts publicēts 2007.g. Sabiedrības Veselības Aģentūras(SVA) izdevumā "Veselības rokasgrāmata" 2. numurā

Autore: Jolanta Lamstere, psiholoģe

 

Cilvēks ir daļa no lielās pasaules, kurā pastāv gan daudzas mums saprotamas parādības, gan daudz kas mums nezināms un neizprotams. Senāk dažādi rituāli kalpoja vairākiem mērķiem: savstarpējai saziņai – pieklājības un cieņu apliecinoši, apvainojoši, neapmierinātību izrādoši; enerģijas gūšanai no dabas spēkiem- saulgriežu rituāli, emociju paušanai saistībā ar dažādiem svarīgiem dzīves notikumiem- bērna piedzimšanu, kāzām, bērēm, u.c. Ar rituālu palīdzību tika veidota noteikta dzīves kārtība, ļaujot cilvēkam justies aizsargātam.

 

Arī mūsdienās cilvēka dzīvē dažādiem rituāliem ir svarīga nozīme. Mūsdienās ir spēkā arī tradicionālie rituāli, kuriem gan visdrīzāk vairs nepiešķiram tik dziļu jēgu, kā mūsu senči, tomēr tie kalpo kā prieka un kopības izjūtas avots. Ja pavērojam, tad atklāsim, ka arī mūsu ikdiena ir piepildīta ar dažādiem sīkiem rituāliem, ieradumiem, tradīcijām. To emocionālā nozīme var būt individuāli atšķirīga, bet kopumā tie pilda tās pašas funkcijas:

 

Piešķir ikdienai struktūru. Ir svarīgi veidot savu dienas, nedēļas, darba un atpūtas ritmu. Sīki rituāli, tādi kā kafijas tase no rīta vai zāļu tēja vakarā, palīdz mums noskaņoties attiecīgai dienas daļai - kādam darbam vai miegam. Šos rituālus mēs vairāk dēvējam par ieradumiem, tie kalpo kā tiltiņš, kā pārslēgšanās mehānisms. Piemēram, pārnākot mājās, lai atslēgtos no darba un pievārstos ģimenei kāds piecas minūtes palasa avīzi, vai dodas dušā noskalot stresu. Ir cilvēki, kuriem kā rituāls, kalpo cigaretes aizkūpināšana vai vizināšanās ar automašīnu  bez noteikta mērķa, lai noskaņotos kādam uzdevumam. Šie ieradumi var būt gan veselīgi, gan kaitīgi, bet katrs jau pats izvēlas un atrod, kas viņam vislabāk der.

 

Palīdz radīt piederības izjūtu.  Ļoti svarīgi rituāli, kuri pastāv gan ģimenēs, gan dažādos kolektīvos(darba, deju, koros, profesionālās grupās, utt.), gan tautu kultūrās, ja skatāmies plašāk. Caur šiem rituāliem cilvēks jūtas piederīgs kādai grupai, tie sniedz pozitīvas emocijas, nodrošina pieredzes apmaiņu, savstarpējo atbalstu, drošības sajūtu. Katrā ģimenē būs savas tradīcijas un rituāli, kas šīs ģimenes locekļiem liksies svarīgi. Jauna ģimene kaut ko pārņem no vecākiem, kaut ko atmet kā nesvarīgu un pats galvenais- veido savas tradīcijas. Kādā ģimenē varbūt visi pārnāk vēlu, bet vakaros vienmēr sasēžas lielajā dīvānā, grauž cepumus un parunājas, citi kopā ceļo, vai pavasarī dodas pārgājienā. Gan ģimenē gan kolektīvos pastāv savi nerakstīti likmi, piemēram, ir skaidrs kurš vāra kafiju, kurš uzņemas galveno lomu viesu uzņemšanā, kurš nāk pirmais un kurš paliek pēdējais. Ja kaut kādu iemeslu dēļ notiek savādāk, citi pievērš tam uzmanību un interesējas vai viss ir kārtībā.

 

Relaksējošie un enerģiju atjaunojošie rituāli. Pie tiem var pieskaitīt dažādas mums svarīgas nodarbes, kuras palīdz atbrīvoties no stresa un gūt pozitīvas emocijas. Piemēram, meditācija, pirtī iešana, dienasgrāmatas rakstīšana, pastaigas gar jūru, zāļu tēju vākšana, sēņošana, slēpošana. Par rituāliem tos var uzskatīt tad, ja to darāt regulāri ar noteiktu cikliskumu (katru vasaru, katru nedēļu, katru dienu). Tas palīdz sajusties kā daļai no veseluma, gūt enerģiju, kas mīt dabā, pabūt vienatnē. Dodoties pirtī, vai klusā pastaigā pa mežu, mums nevajag izlikties, neko nevienam pierādīt –mēs varam būt tādi kādi esam, vienkārši, nesamāksloti, parasti.

 

Ir vēl daudz dažādu rituālu, kas palīdz tikt galā ar ikdienas stresu, bet var kļūt par zināmu atkarību un ilgākā laika posmā drīzāk kaitē, nekā palīdz, piemēram, iepirkšanās, bieža kafijošana, alus dzeršana ar draugiem. Kaitīgums slēpjas tajā apstāklī, ka šādi negatīvās emocijas tiek apslāpētas jeb nomāktas ar ķīmisku vielu palīdzību, bet tās netiek izpaustas, atbrīvotas. Tādējādi stress uzkrājas un pozitīvām emocijām paliek arvien mazāk vietas. Ja tavi ikdienas rituāli tev sniedz arvien mazāk prieka un īsti nepalīdz atgūt enerģiju, pārvērtē savas stresa pārvarēšanas stratēģijas. Īstie, labie rituāli nekad neapnīk, tie vienmēr sniedz emocionālu piepildījumu un daudz prieka, atjauno resursus. Tos nav grūti mainīt, ja mainās tava dzīves situācija, vai rodas jaunas intereses – tu nekļūsti no tiem atkarīgs.



Avots: http://www.psihologi-ogre.lv/Publikacijas_6.htm
Kategorija: Pozitīvā psiholoģija | Pievienoja: Saulite (15.12.2011)
Skatījumu skaits: 1650 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrēti lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Mūsu aptauja
Kādu informāciju meklējat vietnē?
Atbilžu kopskaits: 2404
Mini-čats
Vietnes draugi
Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright © reiki.ukoz.lv 2024 Grāmatu un tulkojumu jebkāda veida pārpublicēšana - aizliegta!
Bezmaksasmājas lapu uzturēšana - uCoz