Lai uzzinātu, kā īpašajā saulgriežu laikā burties un vairot mazliet raganīgo spēku sevī, aicinājām talkā astropsiholoģiski Kristīni Dunsku un Ventiņu stāstnieci un zāļu sievu Līgu Reiteri, kuras dalījās savās zināšanās par Saulgriežu noslēpumiem un rituāliem, ko šai laikā, sākot no 21. jūnija rīta līdz 24. jūnija saullēktam, var piekopt ikviena no mums.

Dieviņš deva, Dieviņš deva
Dievs rokā neiedeva,
Dievs rokā neiedeva,
Kamēr pati nedarīju.

Ja tev nav līdzās īpaša Jāņu rituālu zinātāja vai vadītāja, tad Saulgriežiem noteikti vari sagatavoties pati un gūt no tiem tikpat daudz tieši tev vajadzīgo. Tu neko nevari sajaukt vai izdarīt nepareizi, ja darbosies pēc izjūtas un ar gaišām domām, kā būs labi tev, tāpēc galvenais - darīt!

Attīrīšanās un svētības rituāli

Lai pienācīgi sagatavotos Saulgriežiem, būtu labi tikt jau laikus vaļā no visa liekā, netīrā, nevajadzīgā. Tādēļ pirmais darbs ir mājvietas un apkārtējās vides sakārtošana, dārza izravēšana un pagalma sakopšana.

"Māju būtu labi attīrīt ne tikai fiziski (kas ir noteikti jādara), bet arī enerģētiski, izmantojos četras dabas stihiju enerģijas. Sāc ar sveci, izstaigā pret pulksteņa rādītāja virzienu visus mājas stūrus, tajos ceļot sveci augšā lejā. Pēc tam iešļaksti skaidru ūdeni visos mājas stūros, tad izkvēpini tos ar kadiķi un kā pēdējo uzliec uz sausas pannas sāli un karsē to uz lēnas uguns, kamēr tas maina krāsu. Beigās atver uz aizver visus mājas logus. Pa durvīm simboliski ar zāļu slotiņu ieslauki mājā labklājību, laimi, saticību," iesaka Kristīne.

Vārdi mājas svētībai
 
Še ēdam, še dzeram,
Še Dievs rod rodamo,
Še Dieviņš nakti guļ,
Še dusēja launadziņu.

Pašai lieti noderēs arī pirts vai pelde atklātās tekošās ūdenstilpnēs, turklāt svarīgi, lai tās atrasots enerģētiski pozitīvā apvidū - neder stāvošs ūdens - karjers, dīķis, ezers. Ieteicams bradāt pa jūru vai to vienkārši vērot - nogulties pie jūras ar kājām pret ūdeni, ieklausoties viļņu šļakstos. Iedomāties, ka ūdens aizskalo visu nevajadzīgo projām, attīra un padara spēcīgu.

Pilnu enerģētisko attīrīšanu vari veikt vēlāk vakarā pie ugunskura, kurā sadedzināsi visu iekšēji lieko un nevajadzīgo, lai būtu pati tīra un gatava jaunajam, tikai tev vajadzīgajam.

Zāļu rituāli

Jāatceras, ka saulgrieži ir ziedēšanas laiks. Zieds ir mīlestības plaukums. Tas apbur prātu, miesu un garu. Saulgriežos zied un gavilē daba, zied un gavilē cilvēka sirds. Ziedu smarža apbur un reibina. Augi ir pilni spēka, tāpēc ar tiem jāpušķo māju un jāvij vainagus. Trejdeviņu ziedu vainagā vari ievīt tos augus, ko var likt arī tējā. Kad ziedi lēnām vīst, tie atdod savu spēku. Ieelpojot ziedu smaržu un augu spēku, stiprināsi savu veselību, veicināsi intuīciju, vairosi skaistumu, piedzīvosi brīvību un uzdrošināsies piebremzēt dienas steigu.

"Visburvīgākā šai laikā ir gulēšana uz ziediem. Ziedu gultai saplūc smaržīgus ziedus un lapas (jasmīns, dievkociņš, kumelīte, madara, mārsils, raudene, peonija, vīgrieze) un ieber gultā virs palaga. Guli uz ziediem kaila zem siltas vilnas segas un ļauj smaržu burvībai un augu spēkam reibināt miesu, prātu un garu. Tas vairo jušanu, skaistumu un sievišķību ikvienai no mums," aicina Līga.

Vērtīga noteikti būs arī ziedu pirts. Ar ziedu slotiņas glāstiem ļauj augumam piedzīvot ziedu kūri pirtī, kur smaržīgi augi paklāti uz pirts lāviņas, bet smaržu slotiņa palikta pagalvī. Lai ziedlapiņas un stipri vārdi krīt par augumu!

Visapkārt pļavu ziedi
Vidū tavs augumiņš.
Vidū tavs augumiņš
Kā Māriņas vīkalīt.
Lai ziedēja augumiņš
Ka ziedēja pļavu zied!
Lai ir balta dvēselīt
Kā balt' Māras vīkalīt!
 

Vainaga pīšana un mājas pušķošana

"Saulgriežos, ko izvēlēts atzīmēt vai nu 21. jūnijā vai 23. jūnijā, labi būtu dienas pirmo pusi pavadīt meditatīvi dabā, vācot augus tējām, pinot vainagu. Vainags, kurā iepītie ziedi simbolizē sauli, ir pilnīgi nepieciešama svētku rituālu sastāvdaļa. Vīrišķais ozolu vainags dod spēku, aizsardzību. Sievišķais ziedu vainags piesaista sievietei nepieciešamās enerģijas.

Tādēļ, pinot vainagu, sasveicinies ar Dabas māti un būtu labi izvēlēties vismaz deviņus dažādus ziedus, kopā trejdeviņus - no katra zieda pa trim. Izvēlies ziedus pēc intuīcijas, tos, kas patīk pašai. Nemet zemē noplūktos ziedus, liec visus pušķī un vainagā un pēc vainaga pīšanas pasaki paldies pļavai un Dabas mātei par devumu," uzsver Kristīne.

Saulgriežu vainags sargā valkātāju visu gadu, liekams mājās un nākamajā gadā sadedzināms. Daba lieliski zina, kas mums vajadzīgs, tādēļ ap Jāņiem katru gadu zied citas Jāņu zāles, vislabākās un tieši tev vajadzīgās aug ap tavu māju, atliek vien meklēt.

Jāņu zāles tējām vāc Zāļu dienas pirmajā pusē. Neaizmirsti arī savākt dzeloņainos augus - usnes, dadžus, nātres – tās sasien pušķī ar sarkanu vilnas diegu un piekar pie mājas durvīm pret raganām, lai sargā tevi un ģimeni visu gadu

Mājas pušķošanai arī ir rituāla nozīme - kalmes aizsargā ne tikai pret blusām, bet arī pret nevēlamiem gariem, bērzu meijas attīra telpu utt. Vēl atrodi skaistu pīlādža zaru ar žāklīti un atvelc mājās otrādi, turot zara galu pie zemes. Pīlādzi piespraud pie mājas durvīm pret ļauniem ļaudīm, gariem, lai tas tevi sargā visu gadu.

Uzlādējies enerģētiski no zemes - atrodi spēka vietu, nostājies ar seju pret sauli, izstiep rokas sānis ar plaukstām uz augšu, un griezies ap savu asi pulksteņa rādītāja virzienā. Kad jūti, ka sāk reibt galva, nogulies zemē ar seju uz leju, ieelpojot zemes smaržu un jūtot, kā ķermeni piepilda zemes spēks.

Rituāli seksualitātei, mīlestībai un sievišķībai
 

Staigā visu Saulgriežu dienu basām kājām un noteikti svārkos, vislabāk - garos. Nevelc sintētiku un mums tik svešos džinsus, sajūti sevi svārkos, sajūti, kā plūst enerģija no Zemes mātes. Ja vari un atļauj laika apstākļi nevalkā veļu, sajūti savu seksualitāti un sievietes spēku. Par mošķiem, ērcēm nedomā, bet atstāj tās domās pļavā, mežā, sakot - kur nācis, tur aizej!

Labi būtu pašai pagatavot ēdienu, piemēram, uzcep maizi un ieliec maizes klaipā savu mīlestību. Tad taviem mīļajiem mājiniekiem, laužot maizīti no kukuļa, tiks arī tava mīlestība, kas sildīs visu nākamo gadu. Svarīgs šai laikā ir domu spēks un domu higiēna - tas, ko domāsi, materializēsies, paliks ēdienā, dzērienā, vidē. Trīs dienas ap 21.jūniju Saule stāv uz vietas, - saulstāvji ir laiks, kas tev dots pārdomām, sevis, savas turpmākās rīcības izpratnei.

"Siers – tas ir Jāņu bērnu galvenais cienasts. To darinot, rodas daudz sūkalu. Laba saimniece zina sūkalu dziednieciskās īpašības. Ar sūkalām balina rokas pēc dārzu ravēšanas, sūkalas liek kāju vannītē, lai noņemtu pampumu nogurušām kājām pēc garās darba dienas. Sūkalas der arī pret apdegumiem saulē un pie ugunskura. Sūkalas veldzē slāpes pēc pārmērīgas dziedāšanas un pēc smaga darba siena pļavā," stāsta Līga.

Dziesmu rituāli

Pirmsjāņu laikā sievas un meitas izdzied tautasdziesmas par saules ceļu, dabas auglību un citas līgo dziesmas. Dziedāšana dziedina, atjauno un spēcina. Līgotņu dziedāšana ir ļoti maģiska, jo tās sevī nes viedu ziņu par pasaules kārtību un cilvēka vietu laika ritumā. Dziedot tautasdziesmas, var piedzīvot vārda spēku. Kas var apdziedāšanās dziesmai pretī turēt, tas var sarunāties rituālu valodā.

"Kad dziedi, elpo dziļi, veicini saikni ar gaisa gariem. Ja ir vējains laiks, nostāties ar seju pret vēju, jūti, kā vēja enerģija aizpūš visu lieko un piepilda tevi ar dzīvinošo gaisa stihiju. Protams, dziedi, jau lasot Jāņu zāles, darot darbus - dziesma palīdz ar ritmiskumu sakārtot enerģētiku," iesaka Kristīne.

Uguns rituāli enerģijai

Kad pienācis laiks ugunskura vietas radīšanai, atceries, ka nav sliktu vietu tavas mājas pagalmā. Tāpēc izvēlies intuitīvi, ņemot vērā ugunsdrošību. Ja ir iespēja, kur to labajā tālākajā pagalma stūrī. Palūdz atļauju Dabas mātei, izsaki savu vēlmi kurt uguni. 

Ugunskuru veido skaistu, tev tīkamu, vidū koniski liec deviņas pagalītes. Vai trejdeviņas - mazākas, lielākas, vēl lielākas. Apkārt liec papardes, kā saules starus, arī ziedus, ap ugunskuru vēl vari likt jostas un prievītes, lai veidojas aplis. Nekad nededzini saulgriežu ugunī gružus, necep gaļu. Tādiem nolūkiem iekur citur saimniecības ugunskuru.

Uguns vārdi
Es sakūru uguntiņu 
No deviņi žagariņi.
Sildās Dievs, sildās Laima
Mana mūža licējiņi.

Ievelc slepeni zemē pie ugunskura kādu tev tuvu zīmi - latvisko vai rūnu, ko uguns svētīs. Šī zīme tev dos spēku visu nākamo gadu. Nevienam par to nestāsti.

"Uguns rituālā neaicini svešus, tikai sev labi zināmus mājas saimes ļaudis, jo uguns enerģija ir ļoti, ļoti spēcīga. Uguni aizdedzini ar skaliņu, saulei rietot, pēc vakariņām, dziedot vai skandējot tautas dziesmas, basām kājām. Dod ugunij ziedojumu - maizi, alu, ziedu.

Uguns vārdi
Dedzi, dedzi uguntiņa,
Tu nezini, ko es došu.
Es tev došu medutiņ,
Skaidravota ūdentiņ.

Sadedzini pagājušā gada vainagus, zāles. Domās iztēlojies vai uzraksti uz lapas to, no kā tiešām vēlies atbrīvoties, un atdod Jāņu ugunij, lai tā attīra, izdedzina uz visiem laikiem. Nodomiem jābūt tīriem, jo uguns enerģija saulgriežos ir cēla, skaidra un godīga. Dalieties pie ugunskura ar maizi, ūdeni, sieru. Dziediet Jāņu dziesmas, visas, cik zināmas , katrā dziesmā ieklausoties visos vārdos un sajūtot tos. Neizej laukā no rituālā uguns apļa, dejojiet ap ugunskuru pa saulei, leciet pār uguni. Palieciet gaismā! Iedomājies vienu visspēcīgāko vēlmi un, dzirkstelēm skrienot gaisā, palaid to, lai piepildās! Saki - lai top!" mudina Kristīne.

Raudzīšanās uguns liesmās atbrīvo prātu no pārmērīgas domāšanas, rosina līdz ar liesmām pacelties augšup. Uguns silda, satuvina, pārņem. Pat klusējot pavadītais laiks pie uguns ir svētīgs. "Man patīk pastāvēt arī baltajos dūmos, ko rada ugunij ziedotais svaigais Jāņu vainags. Pēc pusnakts pār ugunskuru lecu garā kreklā un kuplos brunčos ar pliku dibenu, lai dūmi svētī augumu," stāsta Līga.

Ja esi pilsētā un nav iespēju iekurt ugunskuru, liec aplī deviņas sveces, dažādu krāsu, katru aizdedzot, domā par to, kas tev būtisks šajos saulgriežos. Uz melnās sveces sadedzini problemātisko, bet sarkano dedzinot, domā par mīlestību, zaļo - par naudu utt.

Izstiep ugunij pretī rokas ar atvērtām plaukstām. Līdz ar ieelpu uguns spēks ieplūst labajā plaukstā, plūst pa labo roku, ienāk sirds apvidū, tad pa kreiso roku, caur plaukstu atgriežas ugunī. 

Oglītes no ugunskura ņem līdzi mājās, ar tām velc aizsargzīmes, turi mājās, lieto veselībai, auglībai. Saki paldies Uguns mātei par labvēlību.

Rituāli spēkam, veselībai un skaistumam

Sagaidi rīta rasu, pieliec pie sejas, mazgājies rasā sievietes spēkam, auglībai, skaistumam. Saulgriežu nakts ūdens ir īpašs, tajā paliek domas un enerģija, tas aizskalo psiholoģiskas rētas, sāpes, tādēļ peldies kaila un ņem no ūdens dzīvinošo spēku. Neaizmirsti par matiem, dod tiem rasas spēku un sukā pēc peldes tos vismaz deviņas reizes, lai aug kupli un skaisti.

Rīta rasa arī spirdzina. Celies līdz ar saullēktu un ej izdziedāties, staigādama pa rīta rasu. "Jāņos man patīk izvārtīties garajā zālē. Tas dod man mundrumu un prieku pat ilgi pēc svētkiem. Iesaku Jāņu rītā rasu savākt ar lina palagu vai garo kreklu. Lai vēlāk ir spēks pret negaidītu grūtumu.

Cik skaisti, kad var agrā rīta pliks iziet pļavā un plaši ieplest rokas, un skriet pār ziedošo pļavu, izklāt palagus pār rasaino zāli, pārvilkt pār rasainiem ziediem ar lina kreklu un vēlāk noglabāt to dziļi plauktā nebaltai dienai. Tik dziļi plauktā, cik tālu vien var, cik tālu no acīm ir tā nebaltā diena. Un, ja tomēr grūtums pārņem, tad uzklāt uz gultas to spēka palagu un uzmaukt mugurā to spēka kreklu, un kārtīgi izgulēties!" iesaka Līga.

Jāņu naktī atveras debesis - notver mirkli, esi spīgana, nāra, ragana, sieviete! Sievietes spēks, kas Jāņu naktī gūts, tev un taviem mīļajiem noderēs visu gadu! Līgo!

Lūdzu Dievu, lūdzu Laimu
Abus divus mīļi lūdzu:
No Dieviņa veselību,
No Laimiņas labu mūžu.